reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Jakich formalności należy dopełnić, aby zawrzeć małżeństwo?

Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty. Są to:

1. dowód osobisty (do wglądu);

2. odpis skrócony aktu urodzenia;

3. odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie (w przypadku osoby rozwiedzionej);

4. odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (w przypadku wdowy lub wdowca).

Zobacz również: Co to jest akt małżeństwa?

Należy pamiętać, że w przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest również zezwolenie wydane przez sąd. Warto przypomnieć, że takie zezwolenie może zostać wydane kobiecie, która ukończyła 16 lat tylko z ważnych powodów i jeżeli zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Jednym z obowiązków narzeczonych jest również potwierdzenie, że nie istnieją przeszkody, które wyłączałyby możliwość zawarcia małżeństwa. Do takich przeszkód zalicza się m.in. nieodpowiedni wiek, pozostawanie w innym związku małżeńskim czy zbyt bliski stopień pokrewieństwa.

Jeżeli cudzoziemiec zamierza zawrzeć małżeństwo powinien złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument, który stwierdza, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo.

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego może zostać zawarte dopiero po upływie miesiąca od dnia złożenia zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Oczywiście, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przyspieszenia tego terminu.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Warto pamiętać, że w Polsce od 1998 roku istnieje możliwość zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ślubu zawieranego przed duchownym, a wywołującym, po spełnieniu wszelkich formalności, skutków cywilnych.

• za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł;
• za skrócenie terminu oczekiwania na ślub – 39 zł;
• za pełnomocnictwo – 17 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia i dowód osobisty.
Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia i dowód osobisty.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama