REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Marta Wrzosek
Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia i dowód osobisty.
Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia i dowód osobisty.

REKLAMA

REKLAMA

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Jakich formalności należy dopełnić, aby zawrzeć małżeństwo?

Przede wszystkim: zgromadź niezbędne dokumenty

REKLAMA

Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty. Są to:

1. dowód osobisty (do wglądu);

2. odpis skrócony aktu urodzenia;

3. odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie (w przypadku osoby rozwiedzionej);

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (w przypadku wdowy lub wdowca).

Zobacz również: Co to jest akt małżeństwa?

Należy pamiętać, że w przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest również zezwolenie wydane przez sąd. Warto przypomnieć, że takie zezwolenie może zostać wydane kobiecie, która ukończyła 16 lat tylko z ważnych powodów i jeżeli zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

Jednym z obowiązków narzeczonych jest również potwierdzenie, że nie istnieją przeszkody, które wyłączałyby możliwość zawarcia małżeństwa. Do takich przeszkód zalicza się m.in. nieodpowiedni wiek, pozostawanie w innym związku małżeńskim czy zbyt bliski stopień pokrewieństwa.

Cudzoziemiec

Jeżeli cudzoziemiec zamierza zawrzeć małżeństwo powinien złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument, który stwierdza, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo.

Termin

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego może zostać zawarte dopiero po upływie miesiąca od dnia złożenia zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Oczywiście, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przyspieszenia tego terminu.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Warto pamiętać, że w Polsce od 1998 roku istnieje możliwość zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ślubu zawieranego przed duchownym, a wywołującym, po spełnieniu wszelkich formalności, skutków cywilnych.

Opłaty

• za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł;
• za skrócenie terminu oczekiwania na ślub – 39 zł;
• za pełnomocnictwo – 17 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA