reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Formalności związane z zawarciem małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w urzędzie stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Jakich formalności należy dopełnić, aby zawrzeć małżeństwo?

Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty. Są to:

1. dowód osobisty (do wglądu);

2. odpis skrócony aktu urodzenia;

3. odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie (w przypadku osoby rozwiedzionej);

4. odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (w przypadku wdowy lub wdowca).

Zobacz również: Co to jest akt małżeństwa?

Należy pamiętać, że w przypadku osób niepełnoletnich wymagane jest również zezwolenie wydane przez sąd. Warto przypomnieć, że takie zezwolenie może zostać wydane kobiecie, która ukończyła 16 lat tylko z ważnych powodów i jeżeli zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

Jednym z obowiązków narzeczonych jest również potwierdzenie, że nie istnieją przeszkody, które wyłączałyby możliwość zawarcia małżeństwa. Do takich przeszkód zalicza się m.in. nieodpowiedni wiek, pozostawanie w innym związku małżeńskim czy zbyt bliski stopień pokrewieństwa.

Jeżeli cudzoziemiec zamierza zawrzeć małżeństwo powinien złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument, który stwierdza, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć małżeństwo.

Małżeństwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego może zostać zawarte dopiero po upływie miesiąca od dnia złożenia zapewnienia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa. Oczywiście, w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość przyspieszenia tego terminu.

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Warto pamiętać, że w Polsce od 1998 roku istnieje możliwość zawarcia tzw. ślubu konkordatowego, czyli ślubu zawieranego przed duchownym, a wywołującym, po spełnieniu wszelkich formalności, skutków cywilnych.

• za sporządzenie aktu małżeństwa – 84 zł;
• za skrócenie terminu oczekiwania na ślub – 39 zł;
• za pełnomocnictwo – 17 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia i dowód osobisty.
Chcąc zawrzeć związek małżeński, należy złożyć kierownikowi USC niezbędne dokumenty, tj. odpis skrócony aktu urodzenia i dowód osobisty.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Sosnowicz

Partner w kancelarii prawnej LEGALICA Sosnowicz&Nawrocki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama