REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik utracą mandaty? Jeśli tak – kiedy wrócą do Sejmu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Mariusz Kamiński na sali Sejmu po tym, jak marszałek Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie mandatów Kamińskiego i Macieja Wąsika
Paweł Supernak
PAP

REKLAMA

REKLAMA

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności. Dlatego marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził wygaśnięcie ich mandatów poselskich. Jeśli Sąd Najwyższy utrzyma w mocy postanowienie marszałka Kamiński i Wąsik przestaną być posłami. Kiedy będą mogli ponownie zasiąść w ławach Sejmu? Co mówią na ten temat przepisy? 

Mariusz Kamiński, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Maciej Wąsik, były wiceminister w tym resorcie zostali w środę 20 grudnia 2023 r. skazani za działania operacyjne podczas „afery gruntowej” prowadzone w 2007 r. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, którym kierowali wówczas Kamiński i Wąsik. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekając w drugiej instancji wymierzył im kary po dwa lata pozbawienia wolności. Wyrok jest prawomocny. 

Wyrok skazujący Kamińskiego i Wąsika zapadł po czerwcowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uchylił umorzenie prowadzonego przeciwko nim postępowania w marcu 2016 r. w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawa łaski wobec nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA.

REKLAMA

Ważne
Prezydent: Kamiński i Wąsik ułaskawieni skutecznie

„W związku z dzisiejszym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie, X Wydział Odwoławczy, w sprawie o sygn. akt X Ka 613/23, w sprawie skazania na kary pozbawienia wolności Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika, wykonujących aktualne mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, informuję Pana Marszałka, że działając na podstawie art. 139 Konstytucji postanowieniem nr PU.117.45.2015 z dnia 16 listopada 2015 r. zastosowałem wobec m.in. Pana Mariusza Kamińskiego i Pana Macieja Wąsika prawo łaski przez przebaczenie i puszczenie w niepamięć oraz umorzenie postępowania” – napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Postanowienie w przedmiocie zastosowania prawa łaski jest – zaznaczył prezydent – „ostateczne (niewzruszalne i nieodwołalne) oraz niezaskarżalne”.

Kiedy mandat poselski wygasa

Wygaśnięcie mandatu posła następuje w przypadku m.in. utraty prawa wybieralności (tzw. biernego prawa wyborczego). Kodeks wyborczy stanowi, że prawa wybieralności nie ma osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Taka właśnie jest sytuacja Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zostali oni:

  • skazani prawomocnym wyrokiem,
  • na karę pozbawienia wolności,
  • za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Wygaśnięcie mandatu posła niezwłocznie stwierdza marszałek Sejmu w drodze postanowienia. Potocznie mówi się wówczas, że marszałek „wygasza” mandat poselski. Tak też zrobił Szymon Hołownia wydając 21 grudnia 2023 r. postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Postanowienie marszałka Sejmu nie wyczerpuje procedury „wygaszenia” mandatu poselskiego. Poseł, co do którego marszałek stwierdził wygaśnięcie mandatu ma prawo odwołać się od postanowienia marszałka do Sądu Najwyższego. Ma na to 3 dni od dnia, w którym doręczono mu postanowienie o „wygaszeniu” mandatu.

Sąd Najwyższy rozpatruje odwołanie złożone przez posła, i orzeka w sprawie w terminie 7 dni w postępowaniu nieprocesowym. W przypadku uwzględnienia odwołania Sąd Najwyższy uchyla postanowienie wydane przez marszałka Sejmu, a poseł kontynuuje wykonywanie swojego mandatu. Jeżeli natomiast Sąd Najwyższy odwołania nie uwzględni, postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła staje się prawomocne. Poseł, którego postanowienie dotyczy, traci definitywnie mandat poselski.

Kiedy można odzyskać bierne prawo wyborcze

Skazanie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe powoduje utratę biernego prawa wyborczego. Osoba skazana może jednak odzyskać prawo wybieralności – wtedy, gdy skazanie ulegnie zatarciu.

Zatarcie skazania powoduje, że skazanie uważa się za niebyłe. Z chwilą zatarcia skazania ustają zatem wszelkie skutki prawne, jakie skazanie wywierało. W szczególności – osoba, co do której doszło do zatarcia skazania odzyskuje prawo wybieralności do Sejmu.

W razie skazania na karę pozbawienia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa („automatycznie”)  z upływem 10 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania. Jeżeli jednak wymierzona kara pozbawienia wolności nie przekraczała 3 lat, skazany może wystąpić do sądu z wnioskiem o zarządzenie zatarcia skazania już po upływie 5 lat. Sąd może uwzględnić taki wniosek o ile skazany w tym okresie przestrzegał porządku prawnego.

Ważne

Przedawnienie wykonania kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej 5 lat następuje po 15 latach od uprawomocnienia się wyroku skazującego.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik – o ile ostatecznie utracą mandaty poselskie i odbędą zasądzone kary – będą mogli zatem ponownie kandydować do Sejmu lub Senatu dopiero po zatarciu skazania. Wymierzenie wobec nich kar 2 lat pozbawienia wolności umożliwia im wystąpienie z wnioskiem o zatarcie skazania po 5 latach od wykonania lub darowania kary albo przedawnienia jej wykonania. Jeżeli nie skorzystają z tego uprawnienia, bądź też sąd nie uwzględni ich wniosków, zatarcie skazania nastąpi dopiero po 10 latach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA