Kategorie

Paszport w 2020 r. dla osoby dorosłej i dziecka – wniosek i opłaty

Wioleta Matela-Marszałek
Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia
Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel./Fot. Fotolia
Czy w 2020 r. zmienią się przepisy, dotyczące procedury wydawania paszportów? Kto i jak może złożyć wniosek o paszport? Jak otrzymać paszport dla dziecka?

Obecnie nie ma oczekujących przepisów w zakresie wydawania paszportów, które miałyby wejść w życie w 2020 r. Wszystko wskazuje więc na to, iż wniosek o paszport złożymy na dotychczasowych zasadach.

Czym jest paszport?

Do otrzymania paszportu ma prawo każdy polski obywatel.

Dokument ten uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą. Paszport poświadcza również obywatelstwo polskie oraz tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.

Paszport ma formę książeczki. Znajdują się w nim dane takie jak m.in. imiona, nazwisko, płeć, obywatelstwo, data i miejsce urodzenia, numer PESEL, dane biometryczne.

Dane biometryczne w rozumieniu ustawy o dokumentach paszportowych to wizerunek twarzy i odciski palców umieszczone w dokumentach paszportowych w formie elektronicznej.

Paszporty tymczasowe nie zawierają danych biometrycznych.

Polecamy: Samochód służbowy do celów prywatnych – pytania i odpowiedzi (PDF)

Wniosek o paszport

Do otrzymania paszportu konieczny jest wniosek złożony przez osobę pełnoletnią. Wniosek taki należy złożyć w urzędzie wojewódzkim (dowolnie wybranym). Za granicą wniosek o paszport składamy w konsulacie.

Paszport dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka składają rodzice albo jeden z rodziców. Jeżeli wniosek składa tylko jeden rodzic, to niezbędna jest pisemna zgoda drugiego z nich. Podpis rodzica w przypadku takiej zgody musi potwierdzić organ paszportowy lub notariusz.

Powyższe zasady dotyczą również ustanowionych przez sąd opiekunów dziecka.

Zgoda rodzica nie jest wymagana, jeżeli został ona pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została mu ograniczona.

Pani Joanna chce wnieść o wydanie paszportu dla swojej 6-letniej córeczki. Przeciwny jest temu ojciec dziecka. Mężczyzna nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej ani nie została mu ona ograniczona. W takiej sytuacji pani Joanna może wystąpić do sądu rodzinnego.

Orzeczenie sądu zastępuje zgodę rodzica na wydanie dokumentu paszportowego.

Dziecko powinno być obecne przy składaniu wniosku, jeżeli ukończyło 5 lat.

Ile kosztuje wydanie paszportu?

Za wydanie dokumentu paszportowego należy uiścić opłatę.

Opłata z wydanie paszportu wynosi 140 zł.

Wydanie paszportu tymczasowego to koszt 30 zł.

Wydanie drugiego paszportu w przypadku zawinionego przez jego posiadacza zniszczenia lub utracenia wiąże się z koniecznością uiszczenia kwoty 280 zł.

Wydanie paszportu z powodu jego wady technicznej jest zwolnione z opłaty.

Warto pamiętać, iż poszczególne osoby mają prawo do zniżek, a nawet całkowitego zwolnienia z opłaty paszportowej. Przyjrzyjmy się zatem, ile za wydanie dokumentu zapłacą:

 • dzieci i duże rodziny

Za paszport dla dziecka, które nie ukończyło 13. roku życia należy uiścić opłatę 60 zł.

Uczniowie od 13. roku życia oraz studenci uiszczają opłatę w wysokości 70 zł.

Zniżki przysługują dzieciom również w ramach Karty Dużej Rodziny. Dziecko, będące członkiem dużej rodziny korzysta z 75% zniżki za wydanie paszportu. Opłata za paszport wynosi w takim przypadku 15 zł. Pozostali członkowie dużej rodziny korzystają z ulgi w wysokości 50% opłaty.

 • seniorzy

Osoby, które w dniu złożenia wniosku mają ukończone 70 lat nie wnoszą opłaty za paszport. Korzystają bowiem z całkowitego zwolnienia.

Ulga w wysokości 50% przysługuje emerytom, rencistom oraz małżonkom tych osób pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. Wymienione osoby za paszport zapłacą zatem 70 zł.

Polecamy serwis: Prawa seniora

 • osoby niepełnosprawne

Podobnie jak emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz ich małżonkowie, będący na ich wyłącznym utrzymaniu korzystają z ulgi w opłacie w wysokości 50%.

 • osoby korzystające z pomocy społecznej

Osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych przysługuje 50% ulga w opłacie.

Jeżeli wyjazd za granicę tych osób następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji, to nie ponoszę one opłaty za wydanie paszportu.

 • kombatanci i represjonowani

Połowę opłaty za wydanie paszportu uiszczają również kombatanci i inne osoby, będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

 • żołnierze

Opłaty za wydanie paszportu nie pobiera się żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy zawodowych.

Osoba wnosząca opłatę za paszport korzysta tylko z jednej zniżki.

Opłatę za paszport można uiścić:

- w kasie;

- na rachunek bankowy

organu paszportowego.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Wyrobienie paszportu powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca. W sprawach skompilowanych termin ten może wydłużyć się do dwóch miesięcy. Urzędy często apelują, by wnioski o paszporty składać poza sezonem urlopowym, bo może to znacznie przyspieszyć wydanie dokumentu.

Jak odebrać paszport?

Paszport należy odebrać osobiście. Dokument przeznaczony dla dziecka odbiera jego rodzic.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j. t. Dz. U. z 2018 r., 2096 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1919 z późn. zm.)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lutego 2010 r. w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. z 2010 r., nr 25, poz. 126)

Polecamy serwis: Konstytucja

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?