| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Prawa człowieka > Pomoc dla niepełnosprawnych przy głosowaniu w wyborach

Pomoc dla niepełnosprawnych przy głosowaniu w wyborach


Osoby niepełnosprawne mają takie same prawo do wybierania przedstawicieli władzy w państwie, jak osoby pełnosprawne. Osobom niepełnosprawnym należy pomoc w czasie wyborów, aby mogły skorzystać z głosownia.

ustaOsoby niepełnosprawne ze względu na różne dysfunkcje swojego organizmu potrzebują pomocy przy głosowaniu w wyborach. Zgodnie z przepisami regulującymi wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osoby niepełnosprawne mogą korzystać przy głosowaniu z pomocy innych osób nie będących członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania kandydatów.

Wybór posłów i senatorów przez osoby niepełnosprawne jest dla nich ułatwiony. Osobom niepełnosprawnym ułatwiono głosowanie poprzez ustalenie wymogów technicznych lokali wyborczych. Lokale wyborcze dostosowane do potrzeb tej grupy wyborców powinny znajdować się na parterze budynku.

Lokal wyborczy powinien znajdować się na parterze budynku, który jest wyposażony w podjazdy lub inne urządzenia umożliwiające samodzielne dotarcie wyborcy niepełnosprawnego do lokalu wyborczego na wózku inwalidzkim. Ponadto powinien mieć wymiary zapewniające swobodne poruszanie się po nim wyborców niepełnosprawnych, w szczególności przejście pomiędzy miejscem wydania karty do głosowania, miejscem zapewniającym tajność głosowania a urną powinno mieć szerokość co najmniej 1,5 m.

Położenie drzwi wejściowych do lokalu wyborczego oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu osobom niepełnosprawnym. Drzwi wejściowe do lokalu wyborczego powinny mieć szerokość w świetle co najmniej 0,9 m, a w wypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła zasadniczego nie może być mniejsza niż 0,9 m. Drzwi wejściowe mogą być obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych. W drzwiach wysokość progów nie może przekraczać 5 mm.

Urna wyborcza w lokalu wyborczym powinna mieć nie więcej niż 1 m wysokości.

W lokalu wyborczym należy zapewnić osobom niepełnosprawnym co najmniej jedno miejsce zapewniające tajność głosowania, dostosowane do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności. Miejsce to powinno mieć co najmniej 1,2 m szerokości i 1,2 m głębokości oraz umożliwiać pisanie na dwóch wysokościach: 0,8 i 1,1 m.
W lokalu wyborczym urzędowe obwieszczenia i informację Państwowej Komisji Wyborczej, umieszcza się również w miejscu dostępnym dla wyborców poruszających się na wózkach inwalidzkich na wysokości 0,9 m.

Przepisy regulujące wybór do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw dają osobom niepełnosprawnym prawo do korzystania przy głosowaniu z pomocy innych osób, niebędących członkami obwodowej komisji wyborczej i mężami zaufania.

Podstawa prawna:
Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2001 r. w sprawie lokali obwodowej komisji wyborczej dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych (Dz. U. nr 81, poz. 888)
Ustawa z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2000 r. nr 47, poz. 554 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »