REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje kart bankowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Na karcie bankomatowej nie zapisujmy numeru PIN ani nie nośmy tego numeru razem z kartą.
Na karcie bankomatowej nie zapisujmy numeru PIN ani nie nośmy tego numeru razem z kartą.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie Polska należy do państw europejskich, w których ok. 80% płatności dokonywana jest gotówką. W rozwiniętych krajach proporcja jest odwrotna. W krajach skandynawskich stopniowo wprowadzany jest program całkowitej eliminacji pieniądza gotówkowego. 11 stycznia 2011 roku Minister Finansów ogłosił, że Polska również chce opracować i wdrożyć plan eliminacji obrotu gotówkowego.

Z tego względu poniżej prezentuję krótkie charakterystyki poszczególnych rodzajów kart:

REKLAMA

1. Karty bankomatowe – są ściśle powiązane z naszym kontem i służą do wypłacania środków w bankomatach do wysokości dostępnych środków. Nie można nimi dokonywać transakcji bezgotówkowych i w związku z tym SA dzisiaj już bardzo rzadko spotykane.

REKLAMA

2. Karty debetowe – są wydawane do rachunku i można z ich pomocą wypłacać pieniądze w bankomatach jak również płacić za zakupy. Mamy tu do dyspozycji pieniądze zgromadzone przez nas na koncie jak również środki z kredytu w rachunku, jeżeli z takiego korzystamy. Każdorazowo dokonywana jest autoryzacja transakcji, która uchroni nas przed przekroczeniem salda. Po wykonaniu transakcji nasze konto obciążane jest od razu.

3. Karty obciążeniowe – bank udziela nam limitu w ramach którego możemy dowolnie dysponować środkami. W ustalonym z bankiem dniu raz w miesiącu musimy dokonać spłaty całości zadłużenia. Jeśli tego nie zrobimy bank będzie naliczał odsetki od zadłużenia przeterminowanego, a karta zostanie zablokowana.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

4. Karty kredytowe – bank udziela nam kredytu w rachunku karty w oparciu o naszą zdolność kredytową. W ramach udzielonego kredytu możemy płacić kartą za zakupy w sklepie lub w Internecie bez dodatkowych kosztów. Wypłacając gotówkę z rachunku karty kredytowej musimy liczyć się z tym, że wiele banków od tego momentu rozpoczyna naliczanie odsetek od zadłużenia. Raz w miesiącu musimy dokonać spłaty zadłużenia. Jeśli spłacimy zadłużenie w całości wówczas nie ponosimy kosztów związanych z kredytem. Jeśli spłacimy część wówczas niespłacona część bank potraktuje jako oprocentowany kredyt. Należy pamiętać, aby terminowo spłacać choćby minimalną kwotę określoną przez bank w przeciwnym razie bank może obciążyć nas karą za brak spłaty, co znacznie podniesie koszty korzystania z karty kredytowej. Karta ta nie jest związana z rachunkiem osobistym, ale można zlecić bankowi dokonywanie spłaty zadłużenia w rachunku karty kredytowej, aby ułatwić sobie spłatę, jednak należy pamiętać, aby na naszym koncie była wystarczająca na spłatę kwota.

5. Karty przedpłacone (pre-paid) – działają podobnie jak karty telefoniczne i są doskonałym rozwiązaniem na płatności przez internet, prezenty lub na wydatki dla dzieci. Posiadacz karty może dokonać wypłat lub zakupów tylko do kwoty, na którą karta ta została uprzednio zasilona. Po wykorzystaniu środków karta jest bezużyteczna do czasu ponownego jej zasilenia.

6. Karty wirtualne – są stosowane do operacji nie wymagających fizycznego użycia karty tj. do płatności elektronicznych, drogą telefoniczną lub pocztową (np. przy zamawianiu prenumeraty lub ze sklepu wysyłkowego). Zwykle jest wydawana w formie papierowej (otrzymujemy z banku specjalną kopertę z numerem karty datą ważności oraz numerami CVC2 lub CVV2. Karta może być wydana w tradycyjnej formie plastikowej, jednak nie można jej użyć w tradycyjnym sklepie czy bankomacie.

Zobacz również: Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Korzystając z kart musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

1. Przechowujemy kartę w bezpiecznym miejscu i nie udostępniamy jej innym osobom.

2. Nie zapisujemy na karcie numeru PIN, ani nie nosimy tego numeru razem z kartą, nie udostępniamy tego numeru osobom trzecim

3. W przypadku utraty karty niezwłocznie kontaktujemy się z bankiem, aby kartę zastrzec lub zablokować. Zapisujemy numer telefonu na infolinię banku, aby móc skontaktować się również po godzinach otwarcia banku lub w weekendy.

4. Monitorujemy termin ważności karty, aby mieć stały dostęp do sowich pieniędzy i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w sklepie, kiedy nie będziemy mogli zapłacić za zakupy z powodu upływu terminu ważności karty.

Zobacz również: Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę podjąłem pracę w polskiej firmie gdzie przez 10 lat odprowadzałem składaki licząc że po osiągnięciu wieku emerytalnego dostanę dodatek w formie emerytury z ZUS. Niestety jestem karany za PESEL.

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

REKLAMA

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

REKLAMA