REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje kart bankowych?

Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Na karcie bankomatowej nie zapisujmy numeru PIN ani nie nośmy tego numeru razem z kartą.
Na karcie bankomatowej nie zapisujmy numeru PIN ani nie nośmy tego numeru razem z kartą.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie Polska należy do państw europejskich, w których ok. 80% płatności dokonywana jest gotówką. W rozwiniętych krajach proporcja jest odwrotna. W krajach skandynawskich stopniowo wprowadzany jest program całkowitej eliminacji pieniądza gotówkowego. 11 stycznia 2011 roku Minister Finansów ogłosił, że Polska również chce opracować i wdrożyć plan eliminacji obrotu gotówkowego.

Z tego względu poniżej prezentuję krótkie charakterystyki poszczególnych rodzajów kart:

REKLAMA

1. Karty bankomatowe – są ściśle powiązane z naszym kontem i służą do wypłacania środków w bankomatach do wysokości dostępnych środków. Nie można nimi dokonywać transakcji bezgotówkowych i w związku z tym SA dzisiaj już bardzo rzadko spotykane.

REKLAMA

2. Karty debetowe – są wydawane do rachunku i można z ich pomocą wypłacać pieniądze w bankomatach jak również płacić za zakupy. Mamy tu do dyspozycji pieniądze zgromadzone przez nas na koncie jak również środki z kredytu w rachunku, jeżeli z takiego korzystamy. Każdorazowo dokonywana jest autoryzacja transakcji, która uchroni nas przed przekroczeniem salda. Po wykonaniu transakcji nasze konto obciążane jest od razu.

3. Karty obciążeniowe – bank udziela nam limitu w ramach którego możemy dowolnie dysponować środkami. W ustalonym z bankiem dniu raz w miesiącu musimy dokonać spłaty całości zadłużenia. Jeśli tego nie zrobimy bank będzie naliczał odsetki od zadłużenia przeterminowanego, a karta zostanie zablokowana.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

4. Karty kredytowe – bank udziela nam kredytu w rachunku karty w oparciu o naszą zdolność kredytową. W ramach udzielonego kredytu możemy płacić kartą za zakupy w sklepie lub w Internecie bez dodatkowych kosztów. Wypłacając gotówkę z rachunku karty kredytowej musimy liczyć się z tym, że wiele banków od tego momentu rozpoczyna naliczanie odsetek od zadłużenia. Raz w miesiącu musimy dokonać spłaty zadłużenia. Jeśli spłacimy zadłużenie w całości wówczas nie ponosimy kosztów związanych z kredytem. Jeśli spłacimy część wówczas niespłacona część bank potraktuje jako oprocentowany kredyt. Należy pamiętać, aby terminowo spłacać choćby minimalną kwotę określoną przez bank w przeciwnym razie bank może obciążyć nas karą za brak spłaty, co znacznie podniesie koszty korzystania z karty kredytowej. Karta ta nie jest związana z rachunkiem osobistym, ale można zlecić bankowi dokonywanie spłaty zadłużenia w rachunku karty kredytowej, aby ułatwić sobie spłatę, jednak należy pamiętać, aby na naszym koncie była wystarczająca na spłatę kwota.

5. Karty przedpłacone (pre-paid) – działają podobnie jak karty telefoniczne i są doskonałym rozwiązaniem na płatności przez internet, prezenty lub na wydatki dla dzieci. Posiadacz karty może dokonać wypłat lub zakupów tylko do kwoty, na którą karta ta została uprzednio zasilona. Po wykorzystaniu środków karta jest bezużyteczna do czasu ponownego jej zasilenia.

6. Karty wirtualne – są stosowane do operacji nie wymagających fizycznego użycia karty tj. do płatności elektronicznych, drogą telefoniczną lub pocztową (np. przy zamawianiu prenumeraty lub ze sklepu wysyłkowego). Zwykle jest wydawana w formie papierowej (otrzymujemy z banku specjalną kopertę z numerem karty datą ważności oraz numerami CVC2 lub CVV2. Karta może być wydana w tradycyjnej formie plastikowej, jednak nie można jej użyć w tradycyjnym sklepie czy bankomacie.

Zobacz również: Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Korzystając z kart musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach:

1. Przechowujemy kartę w bezpiecznym miejscu i nie udostępniamy jej innym osobom.

2. Nie zapisujemy na karcie numeru PIN, ani nie nosimy tego numeru razem z kartą, nie udostępniamy tego numeru osobom trzecim

3. W przypadku utraty karty niezwłocznie kontaktujemy się z bankiem, aby kartę zastrzec lub zablokować. Zapisujemy numer telefonu na infolinię banku, aby móc skontaktować się również po godzinach otwarcia banku lub w weekendy.

4. Monitorujemy termin ważności karty, aby mieć stały dostęp do sowich pieniędzy i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji w sklepie, kiedy nie będziemy mogli zapłacić za zakupy z powodu upływu terminu ważności karty.

Zobacz również: Kradzież lub zaginięcie karty płatniczej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA