REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest Rejestr Dłużników Niewypłacalnych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Zasięgnięcie informacji o dłużniku z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl.
Zasięgnięcie informacji o dłużniku z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) wprowadzony przez ustawę z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. RDN ma na celu zapewnienie pewnego, szybkiego i aktualnego dostępu do informacji istotnych z punktu widzenia obrotu gospodarczego, a więc do rzetelnych informacji dotyczących wypłacalności (a co za tym idzie wiarygodności) potencjalnych kontrahentów. Niewątpliwie weryfikacja zamieszczonych w RDN informacji może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka podejmowania współpracy z niesolidnymi lub nieuczciwymi kontrahentami.

RDN jest prowadzony przez Krajowy Rejestr Sądowy.

REKLAMA

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych z urzędu

Sąd ma obowiązek wpisać podmiot (bez składania jakichkolwiek wniosków) z urzędu do rejestru dłużników niewypłacalnych, w następujących przypadkach:

REKLAMA

1. w odniesieniu do osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą - jeśli ogłoszono ich upadłość lub jeżeli wniosek o ogłoszenie ich upadłości został prawomocnie oddalony z tego powodu, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego albo umorzono prowadzoną przeciwko nim egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

2. wspólników ponoszących odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, z wyłączeniem komandytariuszy w spółce komandytowej, jeżeli ogłoszono upadłość spółki lub wniosek o ogłoszenie jej upadłości został prawomocnie oddalony, gdyż majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania albo umorzono przeciwko niemu egzekucję sądową lub administracyjną z uwagi na fakt, iż z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych,

3. dłużników, którzy zostali zobowiązani do wyjawienia majątku w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu egzekucyjnym,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. osoby, które przez sąd upadłościowy zostały pozbawione prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym lub spółdzielni,

5. osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym, których zaległość przekracza okres 12 miesięcy.

Zobacz również: Upadłość konsumencka - poradnik

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych na wniosek

Podstawową jednak możliwością jest wpis dłużnika do RDN na wniosek wierzyciela. W celu umieszczenia dłużnika w RDN należy zwrócić się do sądu rejestrowego KRS z takim wnioskiem. Wniosek o dokonanie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych składany jest na formularzu KRS-D1. Aby dokonać wpisu wierzyciel musi dysponować tytułem wykonawczym przeciw danemu dłużnikowi.

Sąd po złożeniu wniosku przeprowadzi odpowiednie postępowanie w terminie 14 dni od złożenia wniosku i wyda postanowienie o wpisaniu osoby do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych.

Co do powiadomienia dłużnika o wpisie do RDN, należy stwierdzić, iż dłużnik taki, jako osoba która podlega wpisowi do RDN, ma status uczestnika postępowania i sąd z urzędu wezwie go do wzięcia udziału w postępowaniu. Tak więc sąd będzie powiadamiać dłużnika o postępowaniu, terminie posiedzeń sądu i o wydanym postanowieniu w sprawie. Jeżeli natomiast sąd nie będzie w stanie powiadomić dłużnika o postępowaniu np. dlatego, że miejsce pobytu dłużnika nie jest znane i nie da się go ustalić, sąd zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego ustanowi dla niego kuratora.

Sąd zbada wszystkie dokumenty, czy są zgodne pod względem formy i treści z przepisami prawa oraz czy są prawdziwe.

Osoba wnioskująca o umieszczenie dłużnika w RDN poniesie jedynie koszt opłacenia wniosku, który należy opłacić, naklejając znaczki opłaty sądowej na wniosku. Opłata za złożenie wniosku wynosi 400 zł. Jednak często wpis do RDN dopinguje dłużnika do spłaty zobowiązania i jeśli kwota długu jest znacząca warto ponieść taki koszt.

Sam wpis do RDN nastąpi na podstawie wydanego przez sąd orzeczenia. Wpis zostanie dokonany po uprawomocnieniu się postanowienia w przedmiocie wpisu.

Jak sprawdzić, czy nasz przyszły kontrahent nie figuruje w RDN?

Zasięgnięcie informacji o dłużniku z RDN nie powinno przysparzać trudności. W tym celu należy albo udać się do sądu rejestrowego, przy którym prowadzony jest oddział Centralnej Informacji KRS, albo wejść na stronę internetową www.ekrs.pl Tam należy złożyć odpowiedni, opłacony wniosek o wydanie odpisu lub wyciągu z RDN. Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi obecnie 30 złotych. Żądany odpis lub wyciąg zazwyczaj wydawany jest natychmiastowo dzięki temu, iż Centralna

Informacja prowadzona jest w formie elektronicznej.

Czy musimy pamiętać, żeby wykreślić dłużnika z RDN?

Ogromnym plusem jest fakt, że wierzyciel nie ma obowiązku składania wniosku o wykreślenie dłużnika jeśli ten spłaci zobowiązanie.

Dłużnik mając świadomość, iż figuruje w RDN, po odpadnięciu przyczyny, która spowodowała umieszczenie go w RDN, sam powinien zadbać o to, by został wykreślony z RDN. W tym celu musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu rejestrowego o dokonanie odpowiedniego wpisu (wykreślenie też jest wpisem). Dłużnik będzie tak długo figurował w RDN, dopóki sam nie postara się o wykreślenie go z tego rejestru, chyba że upłynie 10 lat od dokonania wpisu, wtedy taki wpis wykreślany jest z urzędu.

Ponadto wpisy dokonane w rejestrze podlegają wykreśleniu z urzędu przez sąd w razie zmiany lub uchylenia orzeczeń, na których podstawie wpisy zostały dokonane.

Zobacz również serwis: Domowy budżet

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA