REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Maciej Kafliński
Maciej Kafliński
Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.
 Kancelaria Radcy Prawnego Macieja Kaflińskiego
specjalizuje się w prawie cywilnym, handlowym gospodarczym i finansowym
Poszukując dobrej lokaty warto uważnie rozejrzeć się wśród wszystkich ofert, nie tylko tych największych banków.
Poszukując dobrej lokaty warto uważnie rozejrzeć się wśród wszystkich ofert, nie tylko tych największych banków.

REKLAMA

REKLAMA

Lokata bankowa to najpopularniejszy sposób oszczędzania w Polsce. Zyski są mniejsze niż przy inwestowaniu w fundusze inwestycyjne lub w akcje na giełdzie, ale również ryzyko straty jest znacząco niższe.

Co to jest lokata?

Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Zobowiązujemy się wtedy, że nie wypłacimy tej kwoty przed upływem terminu podanego w umowie, a bank zwróci nam je wtedy wraz z naliczonymi odsetkami. W przeciwnym wypadku, gdy środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić szybciej, wtedy w zależności od treści umowy, albo dostaniemy kwotę wpłaty, albo oprocentowaną tak, jak przy lokacie a’vista.

REKLAMA

Lokatę można założyć najkrócej na okres 2 tygodni, a najdłużej na 60 miesięcy.

Im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie, które może zaproponować nam bank. Większość banków określa minimalną kwotę, od której można założyć lokatę.

Poszukując dobrej oferty należy uważnie rozejrzeć się wśród wszystkich ofert, nie tylko tych największych banków. Warto zwrócić również uwagę nie tylko na nominalne oprocentowanie, ale również na okres kapitalizacji odsetek, czy tego kiedy bank naliczy nam odsetki do kwoty głównej i następne odsetki policzy już od sumy dotychczasowych odsetek i kwoty głównej. Im ten okres jest dłuższy tym naliczanie dla nas mniej korzystne i odwrotnie.

Poniżej przedstawiam najczęściej spotykane rodzaje lokat bankowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Małżeństwo

Rodzaje lokat

Lokata terminowa

Taką lokatę można założyć, nawet mając niewielkie oszczędności. Zakładając lokatę w banku, określamy, na jaki okres czasu chcemy “zamrozić” nasze pieniądze. Aby uniknąć kłopotów można założyć kilka lokat o różnym okresie zapadalności, tak by nie cała gotówka była „zamrożona” w tym samym okresie.

Lokata negocjowana

Ten rodzaj lokaty skierowany jest do klientów zamożnych. W zależności od banku przy kwotach powyżej 50 tys. zł lub 100 tys. zł klient sam może negocjować wysokość oprocentowania lub inne warunki lokaty. Ale tu też nie można oczekiwać zbyt wiele, bo w szufladach pracowników banków są kwoty oprocentowania przy odpowiednich pułapach i bank wyższych i tak nie zastosuje. Z reguły możemy liczyć na 1% dodatkowo.

E-lokaty

Jest to jedna z nowszych form inwestowania pieniędzy. E-lokatę może założyć każdy, kto ma dostęp do swojego konta przez Internet. Co ważne, oprocentowanie e-lokaty jest bardzo często wyższe niż to na lokacie założonej w tradycyjny sposób poprzez wizytę w banku. W Internecie jest również wiele wyszukiwarek porównujących oprocentowania lokat i Inn warunki lokat.

Lokata a’vista (zwane również call)

Aby założyć taką lokatę, należy posiadać rachunek bankowy w danym banku oraz wpłacić minimalnie określoną przez bank kwotę. W tej lokacie nie są określone terminy, na jak długo zdeponowane będą nasze pieniądze. Oprocentowana jest według zmiennej stopy procentowej. Można negocjować wysokość oprocentowania, ale jedynie przy wysokiej kwocie. Kiedy zdecydujemy się na wycofanie naszych pieniędzy, musimy złożyć w banku wypowiedzenie.

W Polsce wszystkie depozyty bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Zobacz również: Jaką role pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA