reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Zwiększenie ulg prorodzinnych

Zwiększenie ulg prorodzinnych

Jak wynika z planów rządowych przedstawionych przez premiera Donalda Tuska podatkowe ulgi prorodzinne na trzecie i kolejne dziecko zostaną zwiększone aż o 20 %. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Spadek liczby podatników odliczających ulgi

Wprowadzone w 2013 roku ograniczenia w prawie do korzystania z ulg podatkowych na dzieci doprowadziło do spadku odpisów ulg o prawie 300 tysięcy przez co kwota odliczeń spadła o około 180 milionów złotych. Jak wynika z przeprowadzonych statystyk przez 16 izb skarbowych, podatnicy za ubiegły rok podatkowy odliczyli ponad 5,5 miliarda złotych – co daje wynik o 3 procent niższy niż wyniósł on w 2012 roku. Największy spadek został zanotowany na Mazowszu, bowiem w tym roku odpis podatku znalazł się na około 10 % mniej formularzach PIT (tj. około 555,5 tysięcy podatników). Spore spadki zostały też odnotowane w województwie Śląskim (około 8,5 %) i Łódzkiem (o 7 %). Jak mówią eksperci, jest to efekt również coraz popularniejszego modelu rodziny ,,dwa plus jeden’’ oraz tego, że w przykładowo w woj. Mazowieckim zarobki są znacznie wyższe.

Ulga na dzieci po zmianach

Odliczanie od podatku dochodowego dla osób fizycznych

Zgodnie z art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo odliczyć kwotę na każde małoletnie dziecko, jeśli w roku podatkowym:

  • wykonywał władzę rodzicielską,
  • był opiekunem prawnym dziecka (jeśli ono z nim mieszkało),
  • opiekował się dzieckiem w ramach rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ograniczenie kręgu uprawnionych do ulg

Po ograniczeniu przez rząd kręgu osób uprawnionych do skorzystania z ulg spadł odsetek podatników z nich korzystających. Bowiem z grup uprawnionych zostały wykluczone osoby mające jedno dziecko z łącznymi rocznymi dochodami przekraczającymi 56 tysięcy złotych. Przy czym dla małżeństw ograniczenie przy jednym dziecku zaczyna się, gdy ich łączny roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Zwiększenie ulg na rodziców kilku dzieci

Zwiększeniu uległa jedynie kwota odliczenia podatkowego przysługująca na trzecie dziecko tj. z 1112,04 do 1668,04 złotych oraz na czwarte i każde następne tj. do 2224,08 złotych.

Wady systemu odliczeń

Zeszłoroczna zmiana systemu ulg ukazuje jego główne wady: aby móc z nich skorzystać trzeba jednocześnie mieć wysokie dochody. Aby w pełni wykorzystać ulgi, rodzice mający wiele dzieci musieliby bardzo dużo zarabiać.

Dane statystyczne z lat 2012 i 2013

Liczba podatników korzystająca z ulg w 2012 roku spadła w 2013 roku:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama