reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Domowy budżet > Zwiększenie ulg prorodzinnych

Zwiększenie ulg prorodzinnych

Jak wynika z planów rządowych przedstawionych przez premiera Donalda Tuska podatkowe ulgi prorodzinne na trzecie i kolejne dziecko zostaną zwiększone aż o 20 %. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Spadek liczby podatników odliczających ulgi

Wprowadzone w 2013 roku ograniczenia w prawie do korzystania z ulg podatkowych na dzieci doprowadziło do spadku odpisów ulg o prawie 300 tysięcy przez co kwota odliczeń spadła o około 180 milionów złotych. Jak wynika z przeprowadzonych statystyk przez 16 izb skarbowych, podatnicy za ubiegły rok podatkowy odliczyli ponad 5,5 miliarda złotych – co daje wynik o 3 procent niższy niż wyniósł on w 2012 roku. Największy spadek został zanotowany na Mazowszu, bowiem w tym roku odpis podatku znalazł się na około 10 % mniej formularzach PIT (tj. około 555,5 tysięcy podatników). Spore spadki zostały też odnotowane w województwie Śląskim (około 8,5 %) i Łódzkiem (o 7 %). Jak mówią eksperci, jest to efekt również coraz popularniejszego modelu rodziny ,,dwa plus jeden’’ oraz tego, że w przykładowo w woj. Mazowieckim zarobki są znacznie wyższe.

Ulga na dzieci po zmianach

Odliczanie od podatku dochodowego dla osób fizycznych

Zgodnie z art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo odliczyć kwotę na każde małoletnie dziecko, jeśli w roku podatkowym:

  • wykonywał władzę rodzicielską,
  • był opiekunem prawnym dziecka (jeśli ono z nim mieszkało),
  • opiekował się dzieckiem w ramach rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ograniczenie kręgu uprawnionych do ulg

Po ograniczeniu przez rząd kręgu osób uprawnionych do skorzystania z ulg spadł odsetek podatników z nich korzystających. Bowiem z grup uprawnionych zostały wykluczone osoby mające jedno dziecko z łącznymi rocznymi dochodami przekraczającymi 56 tysięcy złotych. Przy czym dla małżeństw ograniczenie przy jednym dziecku zaczyna się, gdy ich łączny roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Zwiększenie ulg na rodziców kilku dzieci

Zwiększeniu uległa jedynie kwota odliczenia podatkowego przysługująca na trzecie dziecko tj. z 1112,04 do 1668,04 złotych oraz na czwarte i każde następne tj. do 2224,08 złotych.

Wady systemu odliczeń

Zeszłoroczna zmiana systemu ulg ukazuje jego główne wady: aby móc z nich skorzystać trzeba jednocześnie mieć wysokie dochody. Aby w pełni wykorzystać ulgi, rodzice mający wiele dzieci musieliby bardzo dużo zarabiać.

Dane statystyczne z lat 2012 i 2013

Liczba podatników korzystająca z ulg w 2012 roku spadła w 2013 roku:

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama