REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwiększenie ulg prorodzinnych

Anna Łabuzek
Zwiększenie ulg prorodzinnych / fot. Fotolia
Zwiększenie ulg prorodzinnych / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z planów rządowych przedstawionych przez premiera Donalda Tuska podatkowe ulgi prorodzinne na trzecie i kolejne dziecko zostaną zwiększone aż o 20 %. Ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Spadek liczby podatników odliczających ulgi

Wprowadzone w 2013 roku ograniczenia w prawie do korzystania z ulg podatkowych na dzieci doprowadziło do spadku odpisów ulg o prawie 300 tysięcy przez co kwota odliczeń spadła o około 180 milionów złotych. Jak wynika z przeprowadzonych statystyk przez 16 izb skarbowych, podatnicy za ubiegły rok podatkowy odliczyli ponad 5,5 miliarda złotych – co daje wynik o 3 procent niższy niż wyniósł on w 2012 roku. Największy spadek został zanotowany na Mazowszu, bowiem w tym roku odpis podatku znalazł się na około 10 % mniej formularzach PIT (tj. około 555,5 tysięcy podatników). Spore spadki zostały też odnotowane w województwie Śląskim (około 8,5 %) i Łódzkiem (o 7 %). Jak mówią eksperci, jest to efekt również coraz popularniejszego modelu rodziny ,,dwa plus jeden’’ oraz tego, że w przykładowo w woj. Mazowieckim zarobki są znacznie wyższe.

REKLAMA

Ulga na dzieci po zmianach

Odliczanie od podatku dochodowego dla osób fizycznych

Zgodnie z art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma prawo odliczyć kwotę na każde małoletnie dziecko, jeśli w roku podatkowym:

  • wykonywał władzę rodzicielską,
  • był opiekunem prawnym dziecka (jeśli ono z nim mieszkało),
  • opiekował się dzieckiem w ramach rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ograniczenie kręgu uprawnionych do ulg

Po ograniczeniu przez rząd kręgu osób uprawnionych do skorzystania z ulg spadł odsetek podatników z nich korzystających. Bowiem z grup uprawnionych zostały wykluczone osoby mające jedno dziecko z łącznymi rocznymi dochodami przekraczającymi 56 tysięcy złotych. Przy czym dla małżeństw ograniczenie przy jednym dziecku zaczyna się, gdy ich łączny roczny dochód przekracza 112 tysięcy złotych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem do 30 kwietnia szansą na pomniejszenie podatku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwiększenie ulg na rodziców kilku dzieci

Zwiększeniu uległa jedynie kwota odliczenia podatkowego przysługująca na trzecie dziecko tj. z 1112,04 do 1668,04 złotych oraz na czwarte i każde następne tj. do 2224,08 złotych.

Wady systemu odliczeń

Zeszłoroczna zmiana systemu ulg ukazuje jego główne wady: aby móc z nich skorzystać trzeba jednocześnie mieć wysokie dochody. Aby w pełni wykorzystać ulgi, rodzice mający wiele dzieci musieliby bardzo dużo zarabiać.

Dane statystyczne z lat 2012 i 2013

Liczba podatników korzystająca z ulg w 2012 roku spadła w 2013 roku:

  • w Warszawie – o prawie 61 tysięcy podatników (z 616 365),
  • w Katowicach – o 40 tysięcy podatników (z 548 000),
  • w Krakowie – o 24 tysiące (z 377 594),
  • w Łodzi - o prawie 20 tysięcy (z 282 592).

Różnica wartości odliczeń podatkowych z lat 2012 i 2013 spadła z 5,74 do 5,57 miliarda złotych. Dla porównania w 2008 roku ten wynik wynosił 6,04 miliarda złotych.

Zmiany w ulgach podatkowych w rozliczeniu za 2013 rok

Ulgi prorodzinne po zmianach

REKLAMA

Według zebranych danych, ubiegłoroczna zmiana nie wpłynęła pozytywnie na poprawienie się sytuacji materialnej Polaków, więc teraz rząd na celownik bierze rodziny wielodzietne. Zdaniem premiera nowe ulgi będą pozwalały osobom mniej zarabiającym na zwrot z kasy państwa przy jednoczesnym płaceniu umiarkowanie wysokich podatków. Rządowe plany prorodzinne zwiększają ulgi na trzecie i kolejne dziecko aż o 20 %. Bowiem ulga na trzecie dziecko ma wzrosnąć z 1 668 do 2 000 złotych a na czwarte i kolejne z 2 224 do 2 700 złotych.

Ponadto premier zadeklarował, że od tego roku każda rodzina posiadająca dzieci będzie mogła w pełni skorzystać z ulgi przy pominięciu kwestii wysokości osiąganych dochodów. Wspomniał, że zmiana miałaby być korzystna dla ponad 50 % rodzin z liczbą dzieci powyżej dwóch tj. ponad 1 milion 200 tysięcy rodzin. Przykład jaki podał premier jest następujący: ,, Rodzina z trójką dzieci, w której ociec zarabia 1,7 tys. złotych (matka zajmuje się potomstwem) przy wspólnym rozliczeniu za 2014 rok zamiast 430 złotych odliczenia od podatku uzyska 4,2 tys. złotych zwrotu.’’.

Polecamy również: Zarobki

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA