| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Na jakich zasadach wypłacane są zarobki?

Na jakich zasadach wypłacane są zarobki?

Pracownika wykonuje swoją pracę, w zamian za zarobki, jakie wypłaca mu pracodawca. Prawo określa warunki i zasady wpłacania pracownikowi należnych mu zarobków.

Podstawowa zasadą dotycząca wypłaty zarobków mówi, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Ponadto wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Pracodawca wypłaca wynagrodzenia za pracę co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości. Wypłata zarobków musi nastąpić jednak, nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zarobki były wypłacane pracownikowi częściej.

Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

Pracodawca ma obowiązek wypłacać zarobki w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Przestrzeganie wymogu co do terminu wypłaty wynagrodzenia jest bardzo istotne, ponieważ w przypadku opóźnienia, pracodawca musi liczyć się z zapłatą odsetek. Ponadto może na niego zostać nałożona kara grzywny.

Zobacz również: Jakie są sposoby wypłacania zarobków

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Możliwość wypłaty wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna, czyli na przykład przelew na konto bankowe, jest warunkowana zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Zgoda musi być przechowana w aktach osobowych pracownika. W przypadku wprowadzenia w układzie zbiorowym pracy, zapisu o wypłacie zarobków w formie innej niż pieniężnej, istnieje możliwość zmuszenia pracownika do założenia konta bankowego.

Zobacz serwis: Prawnik.pl

Z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych mogą zostać potrącone określone należności. Należności potrącane są w następującej kolejności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przelew wynagrodzenia na konto bankowe, jest warunkowane zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.
Przelew wynagrodzenia na konto bankowe, jest warunkowane zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Pundyk-Glet

dr nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »