reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Zamieszkiwanie z partnerem a dodatek mieszkaniowy

Zamieszkiwanie z partnerem a dodatek mieszkaniowy

Ubiegając się o dodatek mieszkaniowy, do osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego wliczamy również partnera.

Kto tworzy gospodarstwo domowe

Ustawa o dodatkach mieszkaniowych posługuje się pojęciem gospodarstwa domowego. Jest ono kluczowe przy przyznawaniu dodatku. Powierzchnię lokalu oraz dochód dzieli się bowiem na liczbę osób tworzących gospodarstwo domowe.

Zgodnie z ustawą gospodarstwo domowe tworzy osoba ubiegająca się o dodatek mieszkaniowy, samodzielnie zajmująca lokal albo wspólnie z małżonkiem i innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi, które swoje prawa do zamieszkania w lokalu wywodzą z prawa tej osoby.

Osobą, która stale zamieszkuje z osobą uprawnioną i z tego wywodzi swoje prawa do zamieszkiwania jest również konkubent.

Zgodnie z orzecznictwem, do osób tworzących gospodarstwo domowe zalicza się również partnerów związków homoseksualnych.

Taką sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Kobieta, będąca najemcą lokalu, złożyła wniosek o przyznanie jej dodatku mieszkaniowego. Podała, iż gospodarstwo domowe składa się z dwóch osób: z niej oraz z jej partnerki. Prezydent miasta odmówił przyznania dodatku, gdyż – jego zdaniem - gospodarstwo domowe składa się z jednej osoby i w związku z tym przekroczona jest powierzchnia normatywna uprawniająca do przyznania dodatku.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał jednak, iż gospodarstwo domowe złożone jest z dwóch osób. Ustawa o dodatkach mieszkaniowych nie wymaga bowiem badania charakteru więzi łączących osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy z innymi osobami stale z nią zamieszkującymi i gospodarującymi. Pod pojęciem zaś osób wywodzących swe prawa do zamieszkiwania z wnioskodawcą należy rozumieć wszystkie osoby, z jakimi on stale zamieszkuje i gospodaruje.
(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 maja 2008 r. IV SA/Gl 1147/2007)

Zobacz również: Czy partner może odebrać korespondencję?

Kryteria przyznania dodatku mieszkaniowego

Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

  • najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego;
  • osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych;
  • innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem;
  • osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo socjalny.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 26.03.2015

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą, która stale zamieszkuje z osobą uprawnioną i z tego wywodzi swoje prawa do zamieszkiwania jest również konkubent.
Osobą, która stale zamieszkuje z osobą uprawnioną i z tego wywodzi swoje prawa do zamieszkiwania jest również konkubent.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama