| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Na czym polega odpowiedzialność solidarna

Na czym polega odpowiedzialność solidarna

Partnerzy zaciągając wspólnie zobowiązanie stają się dłużnikami solidarnymi – ma to istotne znaczenie podczas dochodzenia roszczeń przez wierzyciela.

Solidarnie czyli razem, ale też każdy z osobna

Solidarność długu oznacza, że wierzyciel może dochodzić wykonania całości zobowiązania od wszystkich dłużników, ale również od wybranego lub wybranych.

Zobowiązanie zostało zawarte przez Jana C i Annę G, wspólnie wzięli kredyt na zakup samochodu. Z uwagi na zaprzestanie spłacania rat, bank (po licznej korespondencji) wypowiedział umowę kredytową. Znając sytuacją majątkową partnerów, wiedział, że w lepszej sytuacji znajduje się Anna G. – stąd, wykorzystując bankowy tytuł egzekucyjny, skierował egzekucję przeciwko niej- nie uruchamiając procedury wobec Jana C.

Jeśli jeden z dłużników spełnił całość roszczenia, ma co do zasady roszczenie zwrotne do pozostały dłużników, tak aby zrekompensować swoją stratę.

W powyższym przykładzie, Anna G. ma prawo dochodzić od Jana C. spłaty, w zakresie w jakim spełniła świadczenie przypadające na swojego partnera.

Solidarni z ustawy lub z czynności prawnej

Solidarność długu może wynikać z ustawy. W przypadku typowych zobowiązań występujących w związku partnerskim, ma to miejsce w przypadku zaciągania zadłużenia dotyczącego ich wspólnego mienia (np. kredyt mieszkaniowy). Innym przypadkiem powstania solidarnego długu jest odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej lub spółek handlowych spółek osobowych.

Solidarność może również wynikać z samej czynności prawnej – tj. kiedy strony postanowią, że może odpowiedzialność dłużników będzie miała taki charakter (swoboda umów).

Zobacz również: Kim są pozwani solidarni

Skutki solidarności dłużników

Poza wspomnianym faktem możliwości dochodzenia roszczenia od dowolnego dłużnika, solidarność roszczenia ma również inne skutki:

  • działania i zaniechania jednego z dłużników solidarnych nie mogą szkodzić współdłużnikom,
  • przerwanie lub zawieszenie biegu przedawnienia w stosunku do jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników,
  • zwolnienie z długu lub zrzeczenie się solidarności przez wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych nie ma skutku względem współdłużników,
  • odnowienie dokonane między wierzycielem a jednym z dłużników solidarnych zwalnia współdłużników, chyba że wierzyciel zastrzegł, iż zachowuje przeciwko nim swe prawa,
  • zwłoka wierzyciela względem jednego z dłużników solidarnych ma skutek także względem współdłużników.

Dłużnik solidarny może się bronić zarzutami, które przysługują mu osobiście względem wierzyciela, jak również tymi, które ze względu na sposób powstania lub treść zobowiązania są wspólne wszystkim dłużnikom.

Wyrok zapadły na korzyść jednego z dłużników solidarnych zwalnia współdłużników, jeżeli uwzględnia zarzuty, które są im wszystkim wspólne.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »