REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi.
Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).

Od czego naliczany jest podatek

Podatek od spadków naliczany jest od czystej wartości spadku po potrąceniu długów i ciężarów. W skład nich wchodzą m.in.

REKLAMA

 • koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku,
 • koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, jeżeli nie zostały pokryte z majątku spadkodawcy, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone w innej formie,
 • koszty postępowania spadkowego,
 • wynagrodzenie wykonawcy testamentu,
 • obowiązki wykonania zapisów i poleceń zamieszczonych w testamencie, 
 • wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spadków.

Po potrąceniu tych wszystkich obciążeń dochodzimy do czystej wartości spadku. W tym miejscu warto zauważyć, że partner (praktycznie) zawsze musi liczyć się z obowiązkiem wypłacenia zachowku spadkobiercom ustawowym zmarłego partnera, w niektórych sytuacjach nawet w wysokości 1/2 wartości całego spadku.

Zobacz także: Prawo żony do zachowku

Kiedy podatek nie będzie naliczony

Jak można zauważyć z powyższego tekstu podatek nie będzie należy jeśli wartość spadku okaże się ujemna lub zerowa (np. z uwagi na wysokie długi spadkodawcy). Podobnie, podatek nie będzie należy jeśli spadkobierca spadek odrzuci. To ostatnie jest jednak nieodwołalne i opłaca się jedynie w sytuacji, w której długi znacząco przekraczają wartość spadku.

Podatek od spadków i darowizn, z uwagi na ruchomy moment powstania obowiązku podatkowego w zasadzie się nie przedawnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy partner może uniknąć podatku

III grupa podatkowa podatku od spadków i darowizna w zasadzie pozbawiona jest jakichkolwiek zwolnień. Pozostały one w pewnym ograniczonym zakresie, wymagają jednak wypełnienia dodatkowych warunków.
W zakresie gospodarstw rolnych

Zwolnione z podatku jest nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

 • budynków mieszkalnych,
 • budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
 • urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców pod warunkiem, że w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia;

Podobnie, zwolniona z podatku jest nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

Dzieła sztuki i rękopisy

Od podatku zwolnione są dzieła sztuki i rękopisy będącyę przedmiotem twórczości spadkodawcy oraz materiały biblioteczne, jeżeli spadkodawca zajmował się twórczością lub działalnością naukową, oświatową, artystyczną, literacką lub publicystyczną.

Z tego zwolnienia nie korzystają majątkowe prawa do utworów (z tytułu, których pobierane są tantiemy).

Nieruchomości

REKLAMA

Osoby żyjące w nieformalnym związku ze spadkodawcą mogą korzystać ze zwolnienia w zakresie dziedziczenia nieruchomości mieszkalnych. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków – o jeden z nich musi zadbać już przed śmiercią partnera.

Pierwszym warunkiem jaki musi spełnić osoba z III grupy podatkowej, w celu zwolnienia się od (części) podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia (w tym również zapisów i poleceń testamentowych) jest sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

Zwolnienie dotyczy czystej wartości nieruchomości mieszkalnej (lub udziału w niej) do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Kolejnym warunkiem uzyskania zwolnienia jest nieposiadanie (w momencie objęcia spadku) innej nieruchomości mieszkalnej, prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego, ani prawa najmu lokalu. Warunek ten można spełnić przenosząc własność nieruchomości na zstępnych, Skarb Państwa lub gminę lub wypowiadając umowę najmu w terminie 6 miesięcy od daty nabycia spadku.

Zwolnienie nie obejmuje wartości nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest dom, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku odrębnej własności lokalu.

Porównaj: Jak darować / odziedziczyć mieszkanie bez podatku.

Spadek musi być zgłoszony do opodatkowania na druku SD-3 w terminie 30 dni od daty stwierdzenia nabycia spadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

  Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

  Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

  Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. 

  Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

  Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

  Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

  PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

  REKLAMA

  Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

  Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  REKLAMA

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  REKLAMA