REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spadek po partnerze zawsze będzie opodatkowany

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi.
Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby żyjące w związku nieformalnym nie są swoimi spadkobiercami ustawowymi (w odróżnieniu od małżonków)- mogą jednak sporządzić odpowiednie testamenty. Mają jednak małą szansę na uniknięcie podatku od spadków (i darowizn).

Od czego naliczany jest podatek

Podatek od spadków naliczany jest od czystej wartości spadku po potrąceniu długów i ciężarów. W skład nich wchodzą m.in.

REKLAMA

  • koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku,
  • koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, jeżeli nie zostały pokryte z majątku spadkodawcy, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone w innej formie,
  • koszty postępowania spadkowego,
  • wynagrodzenie wykonawcy testamentu,
  • obowiązki wykonania zapisów i poleceń zamieszczonych w testamencie, 
  • wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spadków.

Po potrąceniu tych wszystkich obciążeń dochodzimy do czystej wartości spadku. W tym miejscu warto zauważyć, że partner (praktycznie) zawsze musi liczyć się z obowiązkiem wypłacenia zachowku spadkobiercom ustawowym zmarłego partnera, w niektórych sytuacjach nawet w wysokości 1/2 wartości całego spadku.

Zobacz także: Prawo żony do zachowku

Kiedy podatek nie będzie naliczony

Jak można zauważyć z powyższego tekstu podatek nie będzie należy jeśli wartość spadku okaże się ujemna lub zerowa (np. z uwagi na wysokie długi spadkodawcy). Podobnie, podatek nie będzie należy jeśli spadkobierca spadek odrzuci. To ostatnie jest jednak nieodwołalne i opłaca się jedynie w sytuacji, w której długi znacząco przekraczają wartość spadku.

Podatek od spadków i darowizn, z uwagi na ruchomy moment powstania obowiązku podatkowego w zasadzie się nie przedawnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy partner może uniknąć podatku

III grupa podatkowa podatku od spadków i darowizna w zasadzie pozbawiona jest jakichkolwiek zwolnień. Pozostały one w pewnym ograniczonym zakresie, wymagają jednak wypełnienia dodatkowych warunków.
W zakresie gospodarstw rolnych

Zwolnione z podatku jest nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

  • budynków mieszkalnych,
  • budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,
  • urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców pod warunkiem, że w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia;

Podobnie, zwolniona z podatku jest nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn pod warunkiem, że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

Dzieła sztuki i rękopisy

Od podatku zwolnione są dzieła sztuki i rękopisy będącyę przedmiotem twórczości spadkodawcy oraz materiały biblioteczne, jeżeli spadkodawca zajmował się twórczością lub działalnością naukową, oświatową, artystyczną, literacką lub publicystyczną.

Z tego zwolnienia nie korzystają majątkowe prawa do utworów (z tytułu, których pobierane są tantiemy).

Nieruchomości

REKLAMA

Osoby żyjące w nieformalnym związku ze spadkodawcą mogą korzystać ze zwolnienia w zakresie dziedziczenia nieruchomości mieszkalnych. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków – o jeden z nich musi zadbać już przed śmiercią partnera.

Pierwszym warunkiem jaki musi spełnić osoba z III grupy podatkowej, w celu zwolnienia się od (części) podatku od spadków i darowizn z tytułu nabycia nieruchomości w drodze dziedziczenia (w tym również zapisów i poleceń testamentowych) jest sprawowanie opieki nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

Zwolnienie dotyczy czystej wartości nieruchomości mieszkalnej (lub udziału w niej) do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału.

Kolejnym warunkiem uzyskania zwolnienia jest nieposiadanie (w momencie objęcia spadku) innej nieruchomości mieszkalnej, prawa spółdzielczego do lokalu mieszkalnego, ani prawa najmu lokalu. Warunek ten można spełnić przenosząc własność nieruchomości na zstępnych, Skarb Państwa lub gminę lub wypowiadając umowę najmu w terminie 6 miesięcy od daty nabycia spadku.

Zwolnienie nie obejmuje wartości nieruchomości gruntowej, na której posadowiony jest dom, ani udziału w nieruchomości wspólnej w przypadku odrębnej własności lokalu.

Porównaj: Jak darować / odziedziczyć mieszkanie bez podatku.

Spadek musi być zgłoszony do opodatkowania na druku SD-3 w terminie 30 dni od daty stwierdzenia nabycia spadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA