REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sporządź testament dla partnera

Jak sporządzić testament dla partnera?
Jak sporządzić testament dla partnera?

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Partner jest obcy w prawie spadkowym

Do grona spadkobierców ustawowych należą zstępni, małżonek, wstępni i rodzeństwo spadkodawcy- oni dziedziczą zawsze (w różnych konfiguracjach) jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej. Jeśli chcesz, żeby twój partner (konkubent, konkubina) dziedziczył, musisz wskazać go w testamencie.

REKLAMA

Testament się nie przedawnia, warto więc sporządzić go „na wszelki wypadek”. W każdej chwili można go też odwołać lub zmienić, jeśli nasza sytuacja się zmieni. Testament może być sporządzony jedynie przez osobę pełnoletnią.

Testament może być pisemny

REKLAMA

Niezależnie od swojej treści (nawet jeśli chcemy rozdysponować nieruchomości lub udział w niej) testament może mieć formę pisemną- z pewnym jednak zastrzeżeniem. W odróżnieniu od „standardowej” formy pisemnej, testament musi być w całości sporządzony odręcznie- niedopuszczalne jest napisanie go np. na maszynie lub na komputerze. Testament (poza testamentami specjalnymi- porównaj) musi być również sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę (nie może tego zrobić za niego inna osoba – z wyłączeniem notariusza, o czym później).

Testament musi być również opatrzony podpisem spadkodawcy- tu jednak istnieje pewna dowolność- nie musi być to ani podpis czytelny, ani podpis ze wzoru zawartego w dowodzie osobistym, dopuszczalne jest np. określenie „twój wujek” , samo imię itp. Testament nie musi być również oznaczony jako testament – ostatnia wola może być również wyrażona w zwykłym liście – o ile spełnia on warunki opisane powyżej.

Opatrzenie testamentu datą nie jest konieczne – jest jednak niezwykle przydatne jeśli pozostawimy po sobie kilka testamentów- pozwala stwierdzić, który był sporządzony jako ostateczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testament może być również sporządzony przed notariuszem- nie jest to kosztowne (od 50 do ok. 100 zł) pozwala jednak mieć pewność, że zachowa się jakaś kopia testamentu. Ponadto notariusz powinien nas ustrzec przed popełnieniem błędów w treści testamentu.

Co powinno znaleźć się w treści

REKLAMA

Najważniejszym elementem (i w zasadzie jedynym wymaganym) jest powołanie spadkobiercy. Może to być jedna jak i kilka osób. Co do zasady, jeśli nie postanowiono inaczej spadkobiercy powołanemu do spadku przysługuje całość, podobnie przy kilku spadkobiercach dzielą się spadkiem po równi (chyba, że spadkodawca ustanowi inny sposób podziału).
Powołanie spadkobiercy nie wymaga specjalnej formy … wystarczy napisać „jako mojego spadkobiercę powołuję…” , „moim spadkobiercą będzie” itp.

Spadkobiercy nie można powołać z zastrzeżeniem warunku (np. „jeśli się ożeni”) lub terminu, testament będzie jednak ważny, jeśli przed otwarciem testamentu warunek się spełni.

Jedynym wyłomem od tej zasady jest tzw. podstawienie testamentowe. Można bowiem powołać spadkobiercę „zastępczego” na wypadek sytuacji, w której spadkobierca wybrany jako pierwszy nie może lub nie chce być spadku przyjąć.

Oprócz powołania spadkobiercy, w testamencie mogą znaleźć się :
- zapisy, czyli przypisanie określonych rzeczy określonym osobom (mają roszczenia do spadkobierców o wydanie rzeczy)
- polecenia – czyli zobowiązanie spadkobierców do określonych zachowań,

Sąd dokonuje wykładni testamentu- tak aby dostosować skutek postępowania spadkowego do woli testatora. Wykładnia nazywana jest „życzliwą” tj. sąd ma zadanie taką interpretację, która pozwoli zachować wolę spadkodawcy, a jednocześnie nie będzie sprzeczna z przepisami.


Ostrożnie z wydziedziczeniem

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie spadkobiercy ustawowego prawa do zachowku, nie jest dowolne. Wydziedziczyć można daną osobę, o ile spełnione są określone warunki:
1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie nie jest możliwe, jeśli spadkodawca przebaczył spadkobiercy. 

Porównaj: jak kogoś wydziedziczyć

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kasia
    2023-07-26 15:43:35
    Dla mnie testament sporządziła notariusz Cejrowska z Tczewa. Bardzo mi pomogła i w zasadzie od ręki.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
VAT od taksy notarialnej – RPO apeluje o zmiany. Obywatele płacą za dużo - zyskują notariusze i budżet państwa. Czy rząd Tuska i Sejm X. kadencji zatrzymają nieprawidłową praktykę notariuszy?

Już od ponad 28 lat notariusze doliczają VAT do taksy notarialnej. Zdaniem Ministra Finansów jest to nieprawidłowe ale resort finansów nie podjął żadnych działań - ani w celu zmiany przepisów, ani w celu zmiany praktyki notariuszy. Także zdaniem prof. Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich obowiązujące prawo nie pozwala na podwyższenie wynagrodzenia notariusza o VAT. Poprzedni rząd ani Sejm poprzednich kadencji nie załatwiły tej sprawy mimo licznych wystąpień RPO. Teraz 29 lutego 2024 r. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do Adama Bodnara, ministra sprawiedliwości i przewodniczących komisji praw człowieka w Sejmie i Senacie. Sprawę zainicjował portal infor.pl, kierując prośbę o interwencję do Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 roku.

J. Grabiec i A. Bodnar o uchwale w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Celem projektu uchwały ws. Trybunału Konstytucyjnego jest uporządkowanie sytuacji prawnej w Polsce. Dziś nie mamy TK, ten organ nie spełnia konstytucyjnych reguł - powiedział w poniedziałek szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec.

381,78 zł czy 387,00 zł składki zdrowotnej zapłacą od 1 lipca przedsiębiorcy? Czy składka wzrośnie razem z minimalnym wynagrodzeniem?

Minimalna składka zdrowotna jest ustalana na rok składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Jednak jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Czy to oznacza, że od 1 lipca wzrośnie razem z nim?

Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

REKLAMA

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

REKLAMA

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

REKLAMA