Kategorie

Sporządź testament dla partnera

Jak sporządzić testament dla partnera?
Jak sporządzić testament dla partnera?
Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Partner jest obcy w prawie spadkowym

Do grona spadkobierców ustawowych należą zstępni, małżonek, wstępni i rodzeństwo spadkodawcy- oni dziedziczą zawsze (w różnych konfiguracjach) jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej. Jeśli chcesz, żeby twój partner (konkubent, konkubina) dziedziczył, musisz wskazać go w testamencie.

Testament się nie przedawnia, warto więc sporządzić go „na wszelki wypadek”. W każdej chwili można go też odwołać lub zmienić, jeśli nasza sytuacja się zmieni. Testament może być sporządzony jedynie przez osobę pełnoletnią.

Testament może być pisemny

Niezależnie od swojej treści (nawet jeśli chcemy rozdysponować nieruchomości lub udział w niej) testament może mieć formę pisemną- z pewnym jednak zastrzeżeniem. W odróżnieniu od „standardowej” formy pisemnej, testament musi być w całości sporządzony odręcznie- niedopuszczalne jest napisanie go np. na maszynie lub na komputerze. Testament (poza testamentami specjalnymi- porównaj) musi być również sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę (nie może tego zrobić za niego inna osoba – z wyłączeniem notariusza, o czym później).

Testament musi być również opatrzony podpisem spadkodawcy- tu jednak istnieje pewna dowolność- nie musi być to ani podpis czytelny, ani podpis ze wzoru zawartego w dowodzie osobistym, dopuszczalne jest np. określenie „twój wujek” , samo imię itp. Testament nie musi być również oznaczony jako testament – ostatnia wola może być również wyrażona w zwykłym liście – o ile spełnia on warunki opisane powyżej.

Opatrzenie testamentu datą nie jest konieczne – jest jednak niezwykle przydatne jeśli pozostawimy po sobie kilka testamentów- pozwala stwierdzić, który był sporządzony jako ostateczny.

Testament może być również sporządzony przed notariuszem- nie jest to kosztowne (od 50 do ok. 100 zł) pozwala jednak mieć pewność, że zachowa się jakaś kopia testamentu. Ponadto notariusz powinien nas ustrzec przed popełnieniem błędów w treści testamentu.

Co powinno znaleźć się w treści

Najważniejszym elementem (i w zasadzie jedynym wymaganym) jest powołanie spadkobiercy. Może to być jedna jak i kilka osób. Co do zasady, jeśli nie postanowiono inaczej spadkobiercy powołanemu do spadku przysługuje całość, podobnie przy kilku spadkobiercach dzielą się spadkiem po równi (chyba, że spadkodawca ustanowi inny sposób podziału).
Powołanie spadkobiercy nie wymaga specjalnej formy … wystarczy napisać „jako mojego spadkobiercę powołuję…” , „moim spadkobiercą będzie” itp.

Spadkobiercy nie można powołać z zastrzeżeniem warunku (np. „jeśli się ożeni”) lub terminu, testament będzie jednak ważny, jeśli przed otwarciem testamentu warunek się spełni.

Jedynym wyłomem od tej zasady jest tzw. podstawienie testamentowe. Można bowiem powołać spadkobiercę „zastępczego” na wypadek sytuacji, w której spadkobierca wybrany jako pierwszy nie może lub nie chce być spadku przyjąć.

Oprócz powołania spadkobiercy, w testamencie mogą znaleźć się :
- zapisy, czyli przypisanie określonych rzeczy określonym osobom (mają roszczenia do spadkobierców o wydanie rzeczy)
- polecenia – czyli zobowiązanie spadkobierców do określonych zachowań,

Sąd dokonuje wykładni testamentu- tak aby dostosować skutek postępowania spadkowego do woli testatora. Wykładnia nazywana jest „życzliwą” tj. sąd ma zadanie taką interpretację, która pozwoli zachować wolę spadkodawcy, a jednocześnie nie będzie sprzeczna z przepisami.


Ostrożnie z wydziedziczeniem

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie spadkobiercy ustawowego prawa do zachowku, nie jest dowolne. Wydziedziczyć można daną osobę, o ile spełnione są określone warunki:
1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie nie jest możliwe, jeśli spadkodawca przebaczył spadkobiercy. 

Porównaj: jak kogoś wydziedziczyć

Zadaj pytanie: Forum

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  16 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.

  KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

  Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej środków tymczasowych z 14 lipca.