REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sporządź testament dla partnera

Jak sporządzić testament dla partnera?
Jak sporządzić testament dla partnera?

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Partner jest obcy w prawie spadkowym

Do grona spadkobierców ustawowych należą zstępni, małżonek, wstępni i rodzeństwo spadkodawcy- oni dziedziczą zawsze (w różnych konfiguracjach) jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej. Jeśli chcesz, żeby twój partner (konkubent, konkubina) dziedziczył, musisz wskazać go w testamencie.

REKLAMA

Testament się nie przedawnia, warto więc sporządzić go „na wszelki wypadek”. W każdej chwili można go też odwołać lub zmienić, jeśli nasza sytuacja się zmieni. Testament może być sporządzony jedynie przez osobę pełnoletnią.

Testament może być pisemny

REKLAMA

Niezależnie od swojej treści (nawet jeśli chcemy rozdysponować nieruchomości lub udział w niej) testament może mieć formę pisemną- z pewnym jednak zastrzeżeniem. W odróżnieniu od „standardowej” formy pisemnej, testament musi być w całości sporządzony odręcznie- niedopuszczalne jest napisanie go np. na maszynie lub na komputerze. Testament (poza testamentami specjalnymi- porównaj) musi być również sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę (nie może tego zrobić za niego inna osoba – z wyłączeniem notariusza, o czym później).

Testament musi być również opatrzony podpisem spadkodawcy- tu jednak istnieje pewna dowolność- nie musi być to ani podpis czytelny, ani podpis ze wzoru zawartego w dowodzie osobistym, dopuszczalne jest np. określenie „twój wujek” , samo imię itp. Testament nie musi być również oznaczony jako testament – ostatnia wola może być również wyrażona w zwykłym liście – o ile spełnia on warunki opisane powyżej.

Opatrzenie testamentu datą nie jest konieczne – jest jednak niezwykle przydatne jeśli pozostawimy po sobie kilka testamentów- pozwala stwierdzić, który był sporządzony jako ostateczny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testament może być również sporządzony przed notariuszem- nie jest to kosztowne (od 50 do ok. 100 zł) pozwala jednak mieć pewność, że zachowa się jakaś kopia testamentu. Ponadto notariusz powinien nas ustrzec przed popełnieniem błędów w treści testamentu.

Co powinno znaleźć się w treści

REKLAMA

Najważniejszym elementem (i w zasadzie jedynym wymaganym) jest powołanie spadkobiercy. Może to być jedna jak i kilka osób. Co do zasady, jeśli nie postanowiono inaczej spadkobiercy powołanemu do spadku przysługuje całość, podobnie przy kilku spadkobiercach dzielą się spadkiem po równi (chyba, że spadkodawca ustanowi inny sposób podziału).
Powołanie spadkobiercy nie wymaga specjalnej formy … wystarczy napisać „jako mojego spadkobiercę powołuję…” , „moim spadkobiercą będzie” itp.

Spadkobiercy nie można powołać z zastrzeżeniem warunku (np. „jeśli się ożeni”) lub terminu, testament będzie jednak ważny, jeśli przed otwarciem testamentu warunek się spełni.

Jedynym wyłomem od tej zasady jest tzw. podstawienie testamentowe. Można bowiem powołać spadkobiercę „zastępczego” na wypadek sytuacji, w której spadkobierca wybrany jako pierwszy nie może lub nie chce być spadku przyjąć.

Oprócz powołania spadkobiercy, w testamencie mogą znaleźć się :
- zapisy, czyli przypisanie określonych rzeczy określonym osobom (mają roszczenia do spadkobierców o wydanie rzeczy)
- polecenia – czyli zobowiązanie spadkobierców do określonych zachowań,

Sąd dokonuje wykładni testamentu- tak aby dostosować skutek postępowania spadkowego do woli testatora. Wykładnia nazywana jest „życzliwą” tj. sąd ma zadanie taką interpretację, która pozwoli zachować wolę spadkodawcy, a jednocześnie nie będzie sprzeczna z przepisami.


Ostrożnie z wydziedziczeniem

Wydziedziczenie, czyli pozbawienie spadkobiercy ustawowego prawa do zachowku, nie jest dowolne. Wydziedziczyć można daną osobę, o ile spełnione są określone warunki:
1. Uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
3. Uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Wydziedziczenie nie jest możliwe, jeśli spadkodawca przebaczył spadkobiercy. 

Porównaj: jak kogoś wydziedziczyć

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA