reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Sporządź testament dla partnera

Sporządź testament dla partnera

Jeśli chcesz żeby twój partner po tobie dziedziczył sporządź testament- inaczej spadkiem podzielą się twoi spadkobiercy ustawowi.

Partner jest obcy w prawie spadkowym

Do grona spadkobierców ustawowych należą zstępni, małżonek, wstępni i rodzeństwo spadkodawcy- oni dziedziczą zawsze (w różnych konfiguracjach) jeśli spadkodawca nie postanowił inaczej. Jeśli chcesz, żeby twój partner (konkubent, konkubina) dziedziczył, musisz wskazać go w testamencie.

Testament się nie przedawnia, warto więc sporządzić go „na wszelki wypadek”. W każdej chwili można go też odwołać lub zmienić, jeśli nasza sytuacja się zmieni. Testament może być sporządzony jedynie przez osobę pełnoletnią.

Testament może być pisemny

Niezależnie od swojej treści (nawet jeśli chcemy rozdysponować nieruchomości lub udział w niej) testament może mieć formę pisemną- z pewnym jednak zastrzeżeniem. W odróżnieniu od „standardowej” formy pisemnej, testament musi być w całości sporządzony odręcznie- niedopuszczalne jest napisanie go np. na maszynie lub na komputerze. Testament (poza testamentami specjalnymi- porównaj) musi być również sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę (nie może tego zrobić za niego inna osoba – z wyłączeniem notariusza, o czym później).

Testament musi być również opatrzony podpisem spadkodawcy- tu jednak istnieje pewna dowolność- nie musi być to ani podpis czytelny, ani podpis ze wzoru zawartego w dowodzie osobistym, dopuszczalne jest np. określenie „twój wujek” , samo imię itp. Testament nie musi być również oznaczony jako testament – ostatnia wola może być również wyrażona w zwykłym liście – o ile spełnia on warunki opisane powyżej.

Opatrzenie testamentu datą nie jest konieczne – jest jednak niezwykle przydatne jeśli pozostawimy po sobie kilka testamentów- pozwala stwierdzić, który był sporządzony jako ostateczny.

Testament może być również sporządzony przed notariuszem- nie jest to kosztowne (od 50 do ok. 100 zł) pozwala jednak mieć pewność, że zachowa się jakaś kopia testamentu. Ponadto notariusz powinien nas ustrzec przed popełnieniem błędów w treści testamentu.

Co powinno znaleźć się w treści

Najważniejszym elementem (i w zasadzie jedynym wymaganym) jest powołanie spadkobiercy. Może to być jedna jak i kilka osób. Co do zasady, jeśli nie postanowiono inaczej spadkobiercy powołanemu do spadku przysługuje całość, podobnie przy kilku spadkobiercach dzielą się spadkiem po równi (chyba, że spadkodawca ustanowi inny sposób podziału).
Powołanie spadkobiercy nie wymaga specjalnej formy … wystarczy napisać „jako mojego spadkobiercę powołuję…” , „moim spadkobiercą będzie” itp.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak sporządzić testament dla partnera?
Jak sporządzić testament dla partnera?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama