| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Konkubinat > Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze

Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze

W sytuacji wypadków czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia wymagającego hospitalizacji bliscy chorego zazwyczaj chcą wiedzieć jaki jest jego stan. Obowiązujące przepisy ograniczają jednak możliwość uzyskania takich informacji.

Tak naprawdę tylko pacjent ma prawo do informacji

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty ( w której uregulowana jest kwestia udzielania informacji medycznej) jak również wchodząca w życie ustawa o prawach pacjenta wskazują, że prawo do otrzymania informacji ma jedynie pacjent i jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych).

Zgodnie z przepisami dopiero po udzieleniu przez pacjenta zgody na udzielenie informacji innym osobom, mogą być informowane o jego stanie i rokowaniach, a także planowanych zabiegach medycznych. 

Pacjent może również zakazać informowania o stanie także w stosunku do własnej osoby (jeśli nie chce wiedzieć jakie ma szanse).

Takie uwarunkowanie oznacza, że nawet najbliżsi krewni i powinowaci nie mają praw do tego typu informacji – to samo rzecz jasna tyczy się osób będących w faktycznym pożyciu. Praktyka szpitalna wydaje się jednak zupełnie inna – uzyskanie informacji jest zazwyczaj możliwe w sytuacjach awaryjnych.


Zgoda na zabieg i badania również należy do pacjenta

W odróżnieniu od zasięgnięcia informacji, które jest możliwe nawet mimo braku ku temu odpowiedniej regulacji prawnej – zgodna na badania i zabiegi traktowana jest zdecydowanie ściślej- tutaj wszystko musi być zgodne z literą prawa.

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, zgodę na przeprowadzenie badań i świadczeń medycznych może wyrazić sam pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy.

Zobacz serwis: Małżeństwo

W stosunku do zgody na badania – pacjenta może zastąpić także opiekun faktyczny tj. osoba wykonującą, bez obowiązku ustawowego, stałą pieczę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo swój stan psychiczny pieczy takiej wymaga.

Podany powyżej przypadek może mieć zastosowanie również do osoby żyjącej w związku nieformalnym – o ile spełnione są wskazane tam przesłanki.
W sytuacji, w której nie ma przedstawiciela ustawowego ani faktycznego, a pacjent sam nie może wyrazić swojej woli – zgodę powinien wyrazić sąd rodzinny.

Nie ma to zastosowania dla przypadków nagłych i wymagających natychmiastowej reakcji w celu ratowania zdrowia lub życia pacjenta- w takich sytuacjach decyzję podejmuje lekarz, po zasięgnięciu opinii u innego lekarza. W przypadku zabiegów ryzykownych – powinna zebrać się komisja lekarska.

Nie można upoważnić innej osoby do podejmowania w naszym imieniu decyzji medycznych, jedyne co możemy zrobić to złożyć oświadczenie o tym na jakie zabiegi i badania się zgadzamy – lub na jakie się nie zgadzamy. Lekarz nie musi jednak takiego oświadczenia uznać – nie mając pewności czy pochodzi od pacjenta.

Wnioski

To czy jesteśmy czyimś małżonkiem, czy żyjemy z kimś w związku nieformalnym, nasza sytuacja pod rządami prawa medycznego jest taka sama – mamy znikome prawo do ingerowania w usługi medyczne osoby nam bliskiej.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prawo do otrzymania informacji ma jedynie pacjent i jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych).
Prawo do otrzymania informacji ma jedynie pacjent i jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych).

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »