REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy partner ma prawo do informacji medycznej o drugim partnerze

Prawo do otrzymania informacji ma jedynie pacjent i jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych).
Prawo do otrzymania informacji ma jedynie pacjent i jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych).

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji wypadków czy nagłego pogorszenia stanu zdrowia wymagającego hospitalizacji bliscy chorego zazwyczaj chcą wiedzieć jaki jest jego stan. Obowiązujące przepisy ograniczają jednak możliwość uzyskania takich informacji.

Tak naprawdę tylko pacjent ma prawo do informacji

Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty ( w której uregulowana jest kwestia udzielania informacji medycznej) jak również wchodząca w życie ustawa o prawach pacjenta wskazują, że prawo do otrzymania informacji ma jedynie pacjent i jego przedstawiciel ustawowy (w przypadku osób małoletnich i ubezwłasnowolnionych).

REKLAMA

Zgodnie z przepisami dopiero po udzieleniu przez pacjenta zgody na udzielenie informacji innym osobom, mogą być informowane o jego stanie i rokowaniach, a także planowanych zabiegach medycznych. 

Pacjent może również zakazać informowania o stanie także w stosunku do własnej osoby (jeśli nie chce wiedzieć jakie ma szanse).

Takie uwarunkowanie oznacza, że nawet najbliżsi krewni i powinowaci nie mają praw do tego typu informacji – to samo rzecz jasna tyczy się osób będących w faktycznym pożyciu. Praktyka szpitalna wydaje się jednak zupełnie inna – uzyskanie informacji jest zazwyczaj możliwe w sytuacjach awaryjnych.


Zgoda na zabieg i badania również należy do pacjenta

W odróżnieniu od zasięgnięcia informacji, które jest możliwe nawet mimo braku ku temu odpowiedniej regulacji prawnej – zgodna na badania i zabiegi traktowana jest zdecydowanie ściślej- tutaj wszystko musi być zgodne z literą prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, zgodę na przeprowadzenie badań i świadczeń medycznych może wyrazić sam pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy.

Zobacz serwis: Małżeństwo

REKLAMA

W stosunku do zgody na badania – pacjenta może zastąpić także opiekun faktyczny tj. osoba wykonującą, bez obowiązku ustawowego, stałą pieczę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo swój stan psychiczny pieczy takiej wymaga.

Podany powyżej przypadek może mieć zastosowanie również do osoby żyjącej w związku nieformalnym – o ile spełnione są wskazane tam przesłanki.
W sytuacji, w której nie ma przedstawiciela ustawowego ani faktycznego, a pacjent sam nie może wyrazić swojej woli – zgodę powinien wyrazić sąd rodzinny.

Nie ma to zastosowania dla przypadków nagłych i wymagających natychmiastowej reakcji w celu ratowania zdrowia lub życia pacjenta- w takich sytuacjach decyzję podejmuje lekarz, po zasięgnięciu opinii u innego lekarza. W przypadku zabiegów ryzykownych – powinna zebrać się komisja lekarska.

Nie można upoważnić innej osoby do podejmowania w naszym imieniu decyzji medycznych, jedyne co możemy zrobić to złożyć oświadczenie o tym na jakie zabiegi i badania się zgadzamy – lub na jakie się nie zgadzamy. Lekarz nie musi jednak takiego oświadczenia uznać – nie mając pewności czy pochodzi od pacjenta.

Wnioski

To czy jesteśmy czyimś małżonkiem, czy żyjemy z kimś w związku nieformalnym, nasza sytuacja pod rządami prawa medycznego jest taka sama – mamy znikome prawo do ingerowania w usługi medyczne osoby nam bliskiej.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA