Kategorie

Protokół przed zawarciem małżeństwa w Polsce a w Niemczech

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Protokół przed zawarciem małżeństwa w Polsce a w Niemczech / Fot. Fotolia
Protokół przed zawarciem małżeństwa w Polsce a w Niemczech / Fot. Fotolia
Porównanie protokołów sporządzanych przed zawarciem małżeństwa w Polsce i w Niemczech ma na celu wskazanie różnic w mentalności ludzi, zamieszkujących te państwa. Dodatkowo coraz częściej zawierane są małżeństwa z obcokrajowcami, co również ma wpływ na wykonywane czynności związane z zawarciem małżeństwa.

W tym porównaniu nie będzie chodziło o jakieś wykazanie, która treść jest „lepsza”, ale o ukazanie, iż na treść obu Protokołów wpływa specyfika w danym kraju, mentalność zamieszkujących tam ludzi. Tym sposobem pośrednio można skonkludować o wadze również partykularnego prawa, gdy chodzi m. in. o przeciwstawienie się nieważnie zawieranym związkom. Temat ten został podjęty też z jeszcze innego powodu, a mianowicie: żyjemy w czasach, kiedy związki zawierane są w wielu przypadkach z obcokrajowcami, poza granicami kraju, zatem chodzi także o swoistego rodzaju przygotowanie przyszłych małżonków na pytania stawiane poza ich ojczyzną.

Punktem odniesienia dla naszych rozważań będzie: Protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa opracowany przez Polską Konferencję Episkopatu oraz Ehevorbereitungsprotokoll. Niederschrift zur kirchlichen Ehevorbereitung und Eheschliessung. Amtliches Formular der Deutschen Bischofskonferenz, czyli Protokół sporządzony przez Episkopat Niemiecki. Oba wspomniane Protokoły czynią zadość wymogowi kanonu 1067 KPK. Skoncentrujemy się na wybranych różnicach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Elementy protokołu

Pierwsza część obu Protokołów poświęcona jest danym personalnym. W Protokole niemieckim przy dacie oraz miejscu urodzenia postawione jest dodatkowe zapytanie o obywatelstwo. Myślę, iż jest to o tyle istotne, gdyż ukierunkowuje spisującego już na ew. inną mentalność itp. (mimo przykładowo niemieckiego miejsca zamieszkania, i to już od dłuższego czasu, jak i planów na przyszłość związanych z tym krajem, strona nie stara się o przyjęcie obywatelstwa). W Protokole niemieckim postawione jest też pytanie o wcześniejsze wyznanie, jak i o fakt wystąpienia z Kościoła Katolickiego, czego nie odnotowujemy w Protokole polskim. Wynika to po części z tego, iż oba zjawiska nie należą tam do rzadkości. Za to, brak jest pytania o przyjętą pierwszą Komunię świętą. Może wynika to z tego, iż pozytywna odpowiedź na pytanie o sakrament bierzmowania, wskazuje na przyjęcie pierwszej Komunii świętej. W polskim Protokole należy odnotować z kolei dodatkowe zapytania o zawód rodziców narzeczonych, czego z kolei brak jest w Protokole niemieckim. Tu dodam, iż ja sama, pisząc np. skargi w przedmiocie prośby o stwierdzenie nieważności małżeństwa poruszam również te kwestie, a to z uwagi na chęć ukazania jakiegoś wpływu rodziny generacyjnej na daną stronę. Dlaczego brak jest tego w Protokole Episkopatu niemieckiego, to trudno orzec, wysuwanie jakichś wniosków miałoby charakter czystego przypuszczenia, aczkolwiek można pokusić się o stwierdzenie, iż w środowisku polskim oddziaływanie, wpływ rodzinnego środowiska może przez czas swojego trwania (tj. zamieszkanie już dorosłych dzieci z rodzicami) jest trwalszy w porównaniu do środowiska niemieckiego. Będąc przy tym temacie, tj. temacie wykonywanego/wyuczonego zawodu, to w polskim Protokole dodatkowo pojawia się zapytanie nie tylko o zawód strony, ale nadto o Jej wykształcenie. To być można tłumaczyć, iż przywykło się w naszym środowisku, że zawód nie idzie w parze z wykształceniem. Ten wpływ rodziców na strony widać także przy okazji innych zapytań: o fakt posiadania wiedzy o przyszłym zamążpójściu przez rodziców stron, jak o ich wzajemną znajomość (chodzi o poznanie rodziców jednej strony z rodzicami drugiej). Ciekawym jest natomiast zapytanie w Protokole niemieckim o wspólne dzieci nupturientów, czego z kolei brak w Protokole polskim. Z pewnością pytanie to odpowiada potrzebom/problemom tej treści.

Zobacz również: Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Przeszkody w zawarciu małżeństwa

Kolejna część dotyczy przeszkód, zakazów, wad woli małżeńskiej (o zakazach pośrednio mowa jest w pierwszej części polskiego Protokołu, w tym też Protokole można wyodrębnić oddzielne części na przeszkody oraz wady). Część ta jest bardzo rozbudowana w polskim Protokole w porównaniu z Protokołem niemieckim. I tu warto na moment uczynić drobną uwagę: niektóre z przeszkód, zakazów, czy wad wymagają omówienia, tak, aby ich istota była przynajmniej prawidłowo odebrana, zrozumiana, co z kolei umożliwi nupturientom udzielenie rzeczywistej odpowiedzi. Pytania z tegoż zakresu mogą być przyczynkiem również do tego, iż właśnie w tym momencie, tj. w momencie spisywania Protokołu informacje, o które strona dotąd nie zapytywała drugą, można obecnie poruszyć, to może być okazja w ogóle do zastanowienia się nad swoim związkiem. Tu warto wyczulić zwłaszcza na jeden problem - gdyż strony mogą niezgodnie z prawdą odpowiedzieć na pytanie - iż nie chodzi tylko o prawdziwe bądź fałszywe zeznanie „tu i teraz”, co w ogóle o ważność związku, naturalnie przy istnieniu domniemania ważności zawartego związku, czyli przy istnieniu tego, iż domniemywa się, że każdy zawarty związek jest ważny (kan. 1060 KPK), chodzi o podkreślenie bardziej tego, iż zatajenie czegoś właśnie w tym momencie, czegoś istotnego, może w konsekwencji zaważyć na losach już wspólnoty małżeńskiej. Na pierwszy plan wysuwa się jedna z przyczyn, na podstawie której można orzec nieważność zawartego małżeństwa, tj. podstępne wprowadzenie w błąd. Treść tego wniosku odpowiada zapytaniom, jakie odnaleźć można w polskim Protokole, gdy ma dojść do zawarcia związku mieszanego, względnie związanego z przeszkodą różnej wiary (przykładowo: jak katolicka strona postąpi w sytuacjach konfliktowych? Czy niekatolicka strona zdaje sobie sprawę z zobowiązań strony katolickiej?), ale także zapytaniom w ramach części pierwszej (przykładowo: od jak dawna znają się nupturienci?), czy części poświęconej szczególnie wadom (np.: występowanie w rodzinie wypadków chorób psychicznych). Wydaje się, iż część ta jest bardziej rozbudowana w Protokole polskim niż niemieckim, ale trzeba ciągle mieć na uwadze, iż spisanie jednak Protokołu to nie zorganizowanie nauk przedślubnych, i ich przeprowadzenie, na których to naukach właśnie winno poruszyć się te zagadnienia, o których powyżej. I ten wniosek niech posłuży też jednocześnie za zakończenie naszego porównania.

Zobacz: Jak zawrzeć ważne kościelne małżeństwo

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.

  KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

  Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej środków tymczasowych z 14 lipca.