| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Samorządy prawnicze ograniczają konkurencję

Samorządy prawnicze ograniczają konkurencję

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał postanowienia zawarte w uchwalonym przez Krajową Radę Notarialną kodeksie etyki zawodowej za naruszające konkurencję.

Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym (w tym przypadku: rynek usług prawniczych). Przez porozumienia rozumie się również uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych.

W jednym budynku może być tylko jedna kancelaria

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienie pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, jedynie za zgodą Rady Izby Notarialnej. W praktyce takie pozwolenia wydawane były bardzo rzadko i co do zasady zależne były od zgody notariusza prowadzącego już działalność w tym miejscu. Zdaniem Prezesa Urzędu istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji pomiędzy notariuszami, część z nich miała utrudniony dostęp do rynku nie mogąc rywalizować o klienta z posiadającymi już kancelarię w danym miejscu, a potencjalni klienci mieli ograniczony wybór kancelarii.

Zakaz pobierania przez notariuszy najniższych stawek

Nie jest to pierwszy przypadek interwencji UOKiKu w działalność notariatu. W 2002 roku za sprzeczne z prawem Prezes Urzędu uznał postanowienie zamieszczone w kodeksie etyki zawodowej stanowiące o tym, że przyciąganie klientów poprzez proponowanie najniższego wynagrodzenia za usługi notarialne jest przejawem nieuczciwej konkurencji. W uzasadnieniu wykazał, że wręcz przeciwnie, to właśnie odgórne narzucanie cen za świadczone usługi ogranicza konkurencję na rynku jako zmowa kartelowa, czyli najczęściej występujące i bezwzględnie zakazane porozumienie między przedsiębiorcami.

Zobacz również serwis: Sprawy Urzędowe

Stanowisko notariuszy

Notariusze poddali w wątpliwość czy UOKiK może w tym przypadku ingerować w wewnętrzne regulacje notariatu. Ich zdaniem kodeks etyki dotyczy wyłącznie sfery organizacyjnej samorządu zawodowego notariuszy, natomiast nie reguluje relacji między notariuszami a konsumentami. UOKiK podkreśla, że adresatami zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję poza przedsiębiorcami są również związki i organizacje. Przez porozumienia rozumie się również uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych. Samorząd zawodowy jest związkiem przedsiębiorców, którego uchwały podlegają kontroli w świetle przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a zatem kodeks etyki również podlega tym przepisom.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Za przepisy naruszające prawo konkurencji dotyczące tworzenia kilku kancelarii w jednym budynku na Krajową Radę Notarialną nałożona została kara pieniężna oraz obowiązek zmiany omawianego przepisu. Decyzja nie jest ostateczna, Krajowej Radze Notarialnej przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

UOKiK zakwestionował postanowienie pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, jedynie za zgodą Rady Izby Notarialnej.
UOKiK zakwestionował postanowienie pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, jedynie za zgodą Rady Izby Notarialnej.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

PFR Portal PPK Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »