REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządy prawnicze ograniczają konkurencję

Marta Piórkowska
UOKiK zakwestionował postanowienie pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, jedynie za zgodą Rady Izby Notarialnej.
UOKiK zakwestionował postanowienie pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, jedynie za zgodą Rady Izby Notarialnej.

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał postanowienia zawarte w uchwalonym przez Krajową Radę Notarialną kodeksie etyki zawodowej za naruszające konkurencję.

Zgodnie z art. 6 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym (w tym przypadku: rynek usług prawniczych). Przez porozumienia rozumie się również uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych.

REKLAMA

W jednym budynku może być tylko jedna kancelaria

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienie pozwalające notariuszowi otworzyć kancelarię w budynku, w którym mieści się już inna kancelaria, jedynie za zgodą Rady Izby Notarialnej. W praktyce takie pozwolenia wydawane były bardzo rzadko i co do zasady zależne były od zgody notariusza prowadzącego już działalność w tym miejscu. Zdaniem Prezesa Urzędu istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji pomiędzy notariuszami, część z nich miała utrudniony dostęp do rynku nie mogąc rywalizować o klienta z posiadającymi już kancelarię w danym miejscu, a potencjalni klienci mieli ograniczony wybór kancelarii.

Zakaz pobierania przez notariuszy najniższych stawek

Nie jest to pierwszy przypadek interwencji UOKiKu w działalność notariatu. W 2002 roku za sprzeczne z prawem Prezes Urzędu uznał postanowienie zamieszczone w kodeksie etyki zawodowej stanowiące o tym, że przyciąganie klientów poprzez proponowanie najniższego wynagrodzenia za usługi notarialne jest przejawem nieuczciwej konkurencji. W uzasadnieniu wykazał, że wręcz przeciwnie, to właśnie odgórne narzucanie cen za świadczone usługi ogranicza konkurencję na rynku jako zmowa kartelowa, czyli najczęściej występujące i bezwzględnie zakazane porozumienie między przedsiębiorcami.

Zobacz również serwis: Sprawy Urzędowe

Stanowisko notariuszy

Notariusze poddali w wątpliwość czy UOKiK może w tym przypadku ingerować w wewnętrzne regulacje notariatu. Ich zdaniem kodeks etyki dotyczy wyłącznie sfery organizacyjnej samorządu zawodowego notariuszy, natomiast nie reguluje relacji między notariuszami a konsumentami. UOKiK podkreśla, że adresatami zakazu zawierania porozumień ograniczających konkurencję poza przedsiębiorcami są również związki i organizacje. Przez porozumienia rozumie się również uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych. Samorząd zawodowy jest związkiem przedsiębiorców, którego uchwały podlegają kontroli w świetle przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a zatem kodeks etyki również podlega tym przepisom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Za przepisy naruszające prawo konkurencji dotyczące tworzenia kilku kancelarii w jednym budynku na Krajową Radę Notarialną nałożona została kara pieniężna oraz obowiązek zmiany omawianego przepisu. Decyzja nie jest ostateczna, Krajowej Radze Notarialnej przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

REKLAMA

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

REKLAMA