Organizacja kancelarii notarialnej

REKLAMA
REKLAMA
Nazwa kancelarii
Nazwa kancelarii notarialnej obejmuje imię (imiona) i nazwisko notariusza. Kancelaria notarialna prowadzona przez kilku notariuszy na zasadach spółki powinna to uwidocznić w swej nazwie.
REKLAMA
Nazwa kancelarii powinna być uwidoczniona na tablicy wywieszonej przy wejściu do budynku, w którym znajduje się lokal kancelarii.
Wewnątrz budynku, przy wejściu do pomieszczeń kancelarii, należy wywiesić tablicę informującą o przeznaczeniu pomieszczeń oraz o godzinach i dniach przyjęć interesantów.
W lokalu kancelarii notarialnej powinien być umieszczony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz także: Czym zajmuje się rejent?
Zadania notariusza prowadzącego kancelarię
Notariusz prowadzący kancelarię:
- zatrudnia pracowników kancelarii o odpowiednich kwalifikacjach,
- dba o odpowiednie warunki lokalowe i wyposażenie kancelarii, stosowne dla powagi notariatu,
- troszczy się o kulturę pracy i sprawne załatwianie spraw w kancelarii,
- dba o odpowiednie zabezpieczenie przechowywanych w kancelarii dokumentów i pieczęci,
- obowiązany jest sumiennie, sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami załatwiać sprawy zgłaszających się osób oraz udzielać im wyczerpujących informacji związanych z dokonywanymi czynnościami.
Notariusz lub emerytowany notariusz posługują się wydaną przez radę właściwej izby notarialnej legitymacją, którą na żądanie okazują stronom lub zainteresowanym organom w związku z dokonywaniem czynności notarialnej.
Zadaj pytanie: Forum
Pieczątka
Notariusz może używać pieczątki zawierającej w swej treści jego imię (imiona) i nazwisko, tytuł zawodowy, i adres kancelarii. Ponadto na pieczątce można zamieścić także numer telefonu, NIP, adres email oraz numer rachunku bankowego.
Zamiast pieczątki notariusz może zamieszczać na sporządzanych dokumentach nadruk zawierający tę samą treść.
Kancelaria prowadzona na zasadzie spółki cywilnej może używać ponadto w sprawach dotyczących jej działalności pieczątek z wymienieniem imion i nazwisk wszystkich notariuszy i dopiskiem „Spółka Cywilna”. Kancelaria prowadzona przez spółkę partnerską umieszcza na używanych pieczątkach swoją firmę.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
Czynności kancelarii notarialnej
Tekst sporządzanego aktu notarialnego powinien być napisany w sposób zrozumiały i przejrzysty.
W przypadku sprostowania niedokładności, błędu pisarskiego, rachunkowego lub innej oczywistej omyłki, notariusz na sprostowanym akcie notarialnym dokonuje odpowiedniej adnotacji, składając przy tym swój podpis lub zamieszcza przy sprostowanym akcie informację o sprostowaniu w inny sposób.
Po sprostowaniu aktu notarialnego wypis tego aktu powinien zawierać również informację o numerze repertorium aktu obejmującego sprostowanie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: