| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Zakaz reklamy notariuszy

Zakaz reklamy notariuszy

Notariusz jest osobą zaufania publicznego zobowiązaną do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej. Osobista reklama notariusza w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona i uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jednakże dozwolone jest zakładanie stron internetowych kancelarii notarialnych oraz umieszczanie tablic informujących o miejscu znajdowania się kancelarii.

Regulamin wewnętrzny określa również sposoby umieszczania tablic informujących o nazwie kancelarii. Tablica powinna być wykonana w kolorze białym lub stalowym z literami w kolorze czarnym i umieszczona przy wejściu do budynku, w którym znajduje się lokal. Na podstawie § 3 regulaminy wraz z tablicą powinna zostać zamieszczona informacja o dniach i godzinach przyjęć interesantów. Dodatkowo można umieścić w pobliżu budynku tablicę informującą o tym, że w pobliżu znajduje się kancelaria notarialna. Ważne jest, aby każda tablica miała odpowiednie wymiary oraz aby nie zawierała imion i nazwiska notariusza oraz firmy spółki partnerskiej. Tablice notarialne nie mogą być traktowane jako forma reklamy, gdyż nie zawierają treści związanych z promowaniem usług i zachęcaniem do korzystania z nich. Przede wszystkim mają charakter informacyjny i wskazują jedynie na miejsce, w którym znajduje się kancelaria notarialna. Ze względu na specyficzny charakter zawodu notariusza i zakaz reklamy indywidualnej, o miejscach urzędowania notariuszy informują rady izb notarialnych.

Uchybienie zakazowi prowadzenie reklamy osobistej bądź kryptoreklamy, czyli reklamy ukrytej  niesie za sobą konsekwencje w postaci odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza, w tym kary pieniężnej, upomnienia, nagany bądź pozbawienia prawa do prowadzenia kancelarii.

Zobacz też: Zakaz reklamy adwokatów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »