REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz reklamy notariuszy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Pązik
Zakaz reklamy notariuszy./ Fot. Fotolia
Zakaz reklamy notariuszy./ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Notariusz jest osobą zaufania publicznego zobowiązaną do przestrzegania podstawowych zasad etyki zawodowej. Osobista reklama notariusza w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona i uznana za czyn nieuczciwej konkurencji. Jednakże dozwolone jest zakładanie stron internetowych kancelarii notarialnych oraz umieszczanie tablic informujących o miejscu znajdowania się kancelarii.

Notariusz zgodnie z art. 1 § 1 ustawy o notariacie (Dz.U. 2008, nr 189, poz. 1158) powołany jest do dokonywania czynności, którym strony pragną nadać formę notarialną. Jako osoba zaufania publicznego notariusz korzysta z ochrony przyznanej funkcjonariuszom publicznym, wobec czego nie prowadzi on działalności gospodarczej i nie jest przedsiębiorcą. Wszelkie czynności dokonywane przez notariusza zgodnie z prawem są dokumentami urzędowymi, objętymi domniemaniem autentyczności. Sam notariusz zobowiązany jest do przestrzegania podstawowych zasad moralnych oraz zasad etyki zawodowej z zachowaniem przede wszystkim bezstronności, tajemnicy zawodowej oraz poszanowaniem zasad uczciwości. Notariusz powinien wystrzegać się jakichkolwiek form nieuczciwej konkurencji zawodowej na podstawie Kodeksu Etyki Zawodowej Notariuszy.

REKLAMA

Reklama zawodowa

Za reklamę notariusza należy rozumieć jego wypowiedź bądź bliskiej mu osoby zachęcającą do korzystania z czynności notarialnych lub taką wypowiedź, która zachęca do nabycia usług, jeżeli nawet sprawiają wrażenie neutralnej formy przekazu. Wypowiedzi notariusza w szczególności do środków masowego przekazu nie mogą w jakikolwiek sposób nawiązywać do prowadzonej przez niego kancelarii oraz działalności zawodowej. Niedopuszczalny jest wszelki sponsoring notariusza, który prowadziłby do kojarzenia sponsora z osobą notariusza. Prowadzenie reklamy zawodowej stanowi naruszenie podstawowych zasad etyki zawodowej oraz dobrych obyczajów i jako czyn nieuczciwej konkurencji stanowi podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przez innego notariusza lub Krajową Radę Notarialną. Za podstawę prawną można uznać art. 50 ustawy prawo o notariacie, który przewiduje odpowiedzialność dyscyplinarną notariusza za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych.

Zobacz też: Jakie profesje mogą korzystać z reklamy

Na mocy § 27 do działań nieuczciwej konkurencji zalicza się uprawianie reklamy osobistej przez notariusza w jakiejkolwiek postaci. Ponadto art. 16 § 1 pkt. 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji reklama sprzeczna z przepisami prawa i dobrymi obyczajami jest czynem nieuczciwej konkurencji.

Dozwolona forma reklamy

REKLAMA

Dozwoloną formą reklamowania kancelarii notarialnej jest zakładanie stron internetowych, które nie są zabronione przepisami prawa. Zgodnie z § 6 regulaminu wewnętrznego urzędowania kancelarii notarialnej Krajowa Rada Notarialna jest uprawniona do określenia formy i sposobu prowadzenia stron internetowych, które nie są formą zakazanej reklamy sprzecznej z zasadami wykonywanego zawodu. Sąd Najwyższy uznał, iż regionalna Izba Notarialna nie jest uprawniona do zakazywania zakładania indywidualnych stron internetowych oraz zamieszczania innych danych, niż podane na stronie internetowej Izby Notarialnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regulamin wewnętrzny określa również sposoby umieszczania tablic informujących o nazwie kancelarii. Tablica powinna być wykonana w kolorze białym lub stalowym z literami w kolorze czarnym i umieszczona przy wejściu do budynku, w którym znajduje się lokal. Na podstawie § 3 regulaminy wraz z tablicą powinna zostać zamieszczona informacja o dniach i godzinach przyjęć interesantów. Dodatkowo można umieścić w pobliżu budynku tablicę informującą o tym, że w pobliżu znajduje się kancelaria notarialna. Ważne jest, aby każda tablica miała odpowiednie wymiary oraz aby nie zawierała imion i nazwiska notariusza oraz firmy spółki partnerskiej. Tablice notarialne nie mogą być traktowane jako forma reklamy, gdyż nie zawierają treści związanych z promowaniem usług i zachęcaniem do korzystania z nich. Przede wszystkim mają charakter informacyjny i wskazują jedynie na miejsce, w którym znajduje się kancelaria notarialna. Ze względu na specyficzny charakter zawodu notariusza i zakaz reklamy indywidualnej, o miejscach urzędowania notariuszy informują rady izb notarialnych.

Uchybienie zakazowi prowadzenie reklamy osobistej bądź kryptoreklamy, czyli reklamy ukrytej  niesie za sobą konsekwencje w postaci odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza, w tym kary pieniężnej, upomnienia, nagany bądź pozbawienia prawa do prowadzenia kancelarii.

Zobacz też: Zakaz reklamy adwokatów

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura wyższa np. o 2800 zł. Setki emerytów poszło do sądów przeciwko ZUS. 30 ma już wyroki. Jeden prawomocny [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.] (przeliczenie emerytur)

Emeryt wywalczył ponowne przeliczenie emerytury i podwyżkę o około 2800 zł miesięcznie. Tak znaczna podwyżka wynika z wyroku Sądu Okręgowego Warszawa – Praga w Warszawie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 marca 2025 r. sygn. akt VII U 1462/24. Wyrok w wykonaniu wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Spór dotyczył ponownego przeliczenia emerytury niesłusznie pomniejszonej o korzyści z emerytury wcześniejszej.

Niepełnosprawni w pułapce systemu. Ekspert: To nie pomoc, to segregacja

Świadczenia dla niepełnosprawnych to gąszcz wykluczających się przepisów, który bardziej dzieli niż wspiera – uważa Piotr Figiel z fundacji Nowe Spojrzenie. W rozmowie z Infor.pl ekspert wskazuje, że obecne rozwiązania nie tylko nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby, ale też faworyzują wybrane grupy, pozostawiając resztę bez wsparcia. Tak się tworzy dyskryminacja.

Ekspertka BCC: Zakaz zawarcia umowy za mniejsze wynagrodzenie niż przewidziane w ogłoszeniu i zagrożenie karami jest niewłaściwym podejściem ustawodawcy

Przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy, którą nakłada na pracodawców obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę wysokości proponowanego wynagrodzenia. W ocenie ekspertek BCC, brak konsultacji społecznych tak ważnego projektu to poważny błąd.

Nowy sondaż prezydencki: Scenariusze drugiej tury – kto ma największe szanse? [SONDA]

Najnowszy sondaż Instytutu Pollster ujawnia aktualne preferencje Polaków tuż przed wyborami prezydenckimi. Kto zostanie nowym prezydentem RP? Co wydarzy się w drugiej turze?

REKLAMA

Uzdrowiskowa Karta Korzyści: co daje i dla kogo?

Wciąż niewiele osób wie, że można uzyskać spore zniżki i profity posiadając specjalną kartę. To właśnie: Uzdrowiskowa Karta Korzyści(UKK) daje różne przywileje i rabaty. Jak można dostać Uzdrowiskową Kartę Korzyści, komu przysługuje i co daje? Podpowiadamy.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia, bo „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”? Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Trwa sezon Pierwszych Komunii Świętych w Kościele katolickim, a wraz z nim – wiele dzieci przystępuje do spowiedzi. W październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, w której jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną. Petycja ta, była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br.

Od sprzedaży nieruchomości trzeba będzie zapłacić wyższy podatek. Wyrok NSA wywraca rynek nieruchomości i staje się nowym narzędziem do kontroli podatkowych w rękach fiskusa

Zakup mieszkań, remont przy niskim nakładzie finansowym, a następnie sprzedaż z zyskiem stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu lokalami mieszkalnymi – orzekł NSA w wyroku o sygn. II FSK 823/22. O zarobkowym charakterze takich działań świadczy również fakt braku osobistego użytkowania nieruchomości. To niekorzystne rozstrzygnięcie dla tzw. flipperów, którzy od teraz będą zobowiązani do odprowadzania wyższych podatków, oraz będą musieli zarejestrować swoją działalność.

Orzeczenie z ZUS. Co daje w 2025 roku i czego dotyczą zmiany planowane na rok 2026?

Jakie świadczenia może uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoba z niepełnosprawnościami? Jak wygląda orzecznictwo ZUS i co może się wkrótce zmienić? Prezentujemy najważniejsze informacje.

REKLAMA

Marek Woch – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na prezydenta 2025]

Marek Woch – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Jaki numer na karcie do głosowania ma Marek Woch? Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Traktat polsko-francuski w Nancy podpisany. Przewiduje wzajemną pomoc w razie zagrożenia

Macron i Tusk podpisali traktat polsko-francuski w Nancy. Przewiduje m.in. wzajemną pomoc w razie zagrożenia, w tym pomoc militarną. Czy w razie zagrożenia Polski Francja byłaby w stanie zareagować w ciągu 30 dni?

REKLAMA