| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Ustawa żłobkowa podpisana przez Prezydenta

Ustawa żłobkowa podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ich ogłoszenia.

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak wyraził zadowolenie z przyjęcia ustawy zaznaczając, że bardzo istotny sygnał jak ważny jest mały człowiek, który nie upomni się o swoje prawa do rozwoju, szacunku, dziecięcych spraw, miłości i opieki. – Dlatego ten najwcześniejszy okres życia dziecka do lat trzech zwraca uwagę tak wielu grup i instytucji. Podpisana ustawa jest szansą, możemy wspólnie dobrze wypełnić jej postanowienia. Od nas zależy jak ją wdrożymy. Rzecznik zaakcentował także, że wciąż się uczymy i nie jest to łatwe zadanie, ale wszystkim krokom towarzyszyć powinna myśl, że dzieci to mali, ale bardzo ważni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej.

Podpisanie ustawy, połączone z wystąpieniami Prezydenta i Pierwszej Damy, otworzyło konferencję z cyklu „Forum Debaty Publicznej – Solidarne Społeczeństwo. Bezpieczna Rodzina”. W panelach „Opieka nad małym dzieckiem: dobro dziecka, dobro rodziny” i „Opieka nad małym dzieckiem w perspektywie samorządów i pracodawców” wzięli udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji wspierających rodziców i rozwój dzieci oraz reprezentanci samorządów. W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej – Jolanta Fedak, Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Jan Orgelbrand - Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego oraz przedstawiciele parlamentu, środowisk naukowych i organizacji pozarządowych reprezentowanych m.in. przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Stowarzyszenie Kongres Kobiet czy Fundację MaMa. Podsumowując, stwierdzono, iż ustawa niesie ze sobą wiele zmian, których wprowadzenie jest wyzwaniem. Ale daje też szanse na tworzenie różnorodnych form opieki wpierającej rozwój dziecka oraz włącza rodziców, którzy wybierają, jaką drogą podążyć. Jest również elementem wyrównywania szans życiowych zwł. dzieci z małych miejscowości oraz okazją do zmiany istniejącego stanu rzeczy.

Zobacz również: Jakie zmiany w opiece nad dziećmi do lat trzech?

Ustawa żłobkowa to jedna z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych ustaw z kilku powodów. Odpowiada na potrzeby aktywnych zawodowo rodziców poprzez zwiększenie dostępności do różnorodnych form opieki nad dzieckiem. Tym samym pozwala rodzicom dokonać samodzielnego wyboru, która z nich najlepiej odpowiada dzieciom i im samym: żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania, w zależności od indywidualnych możliwości i okoliczności wpisujących się w sytuację zawodowo-rodzinną.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania to nowe formy opieki nad najmłodszymi wprowadzone przez ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.
Żłobek, klubik dziecięcy, opiekun dzienny czy niania to nowe formy opieki nad najmłodszymi wprowadzone przez ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK