reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Składki z ZUS na urlopie wychowawczym także przy działalności gospodarczej

Składki z ZUS na urlopie wychowawczym także przy działalności gospodarczej

ZUS zapłaci składki emerytalno-rentowe matkom prowadzącym działalność gospodarczą w trakcie urlopu wychowawczego. Obecnie a takiego rozwiązania korzystają jedynie kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Skończy się dyskryminacja kobiet prowadzących działalność gospodarczą, które urodziły dziecko i zdecydowały się zająć jego wychowaniem. ZUS ze środków budżetu państwa zapłaci im w tym czasie składki emerytalno-rentowe. Teraz matki prowadzące firmy nie mają takiego wsparcia od państwa. Ale ich koleżanki zatrudnione na etatach – już tak. Gdy przebywają na urlopie wychowawczym, budżet płaci za nie co miesiąc składki od kwoty stanowiącej 60 proc. średniej płacy.

– Pracujemy nad zmianą przepisów, żeby przedsiębiorcze kobiety były traktowane tak samo jak pracownice – zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Oznacza to, że państwo zapłaci im składki emerytalno-rentowe w okresie dezaktywizacji. Dotyczyłoby to 150 tys. kobiet i kosztowałoby budżet 200 mln zł rocznie. Minister nie chce mówić o szczegółach projektu. Jak nieoficjalnie dowiedział się DGP, przedsiębiorcze matki będą otrzymywać wsparcie ubezpieczeniowe z budżetu maksymalnie przez trzy lata. Oczywiście tylko wtedy, gdy zlikwidują biznes albo zawieszą jego prowadzenie. Zyskają też prawo do urlopu wychowawczego. Obecnie go nie mają.

2152,05 zł od marca do maja 2012 r. wynosi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób na urlopie wychowawczym

3 lata maksymalnie rodzic może opiekować się dzieckiem poniżej czwartego roku życia

4,95 mln osób pobierało emeryturę w styczniu 2012 roku

1799,81 zł wynosi przeciętna emerytura

Pełny tekst: Budżet państwa zapłaci składki za przedsiębiorcze matki na urlopie wychowawczym

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

matka i dziecko
matka i dziecko

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama