reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Kara za niepłacenie składek ZUS

Kara za niepłacenie składek ZUS

Niepłacący składek nie mogą być podwójnie karani. Wymierzanie sankcji zarówno przez ZUS, jak i sąd jest niekonstytucyjne.

Z tego powodu art. 218 § 1 Kodeksu karnego traci moc z dniem 31 maja 2012 r. Tak wynika z Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r., sygn. akt P 29/09 Trybunał orzekł w nim,  iż art. 218 § 1 Kodeksu karnego  oraz art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przez to, że dopuszczają wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn, odpowiedzialność za przestępstwo i dodatkową opłatę, o której mowa w art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, są niezgodne z Konstytucją.

Art. 218 § 1 Kodeksu karnego  przewidywał, sankcję karną za  złośliwe lub uporczywe naruszanie  praw pracownika wynikających ze stosunku społecznego. Chodzi tu m. in. o takie prawa jak prawo do objęcia ubezpieczeniem społecznym czy prawo do opłacenia przez pracodawcę należnych składek za pracownika.

Zobacz również: Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych

Art. 24 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowił zaś, iż w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości, ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100 % nieopłaconych składek.

W rzeczywistości oskarżony mógł być ukarany podwójnie – z jednej strony karą orzekana przez sąd (sankcją jest tu grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2), z drugiej zaś dodatkowa opłatą (wymierzana przez ZUS.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy, dostosowującą ją do wyroku trybunału.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama