REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie Fundusz Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji?

Powstanie Fundusz Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji? / fot. Shutterstock
Powstanie Fundusz Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy i związkowcy Rady Dialogu Społecznego poparli projekt powstania Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji. FPKiK miałby na celu wspieranie pracowników w stałym uczeniu się w miejscu pracy.

• Pracodawcy i związkowcy z Rady Dialogu Społecznego poparli pomysł Konfederacji Lewiatan utworzenia Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji (FPKiK).
• Nowy fundusz ma wspierać pracowników w procesie ciągłego uczenia się w miejscu pracy.

REKLAMA

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego 18 września 2019 roku podjęła uchwałę popierającą projekt utworzenia Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji, zgłoszony przez Konfederację Lewiatan. Celem tej inicjatywy jest stworzenie mechanizmu, który w sposób stabilny i przewidywalny będzie wspierał pracowników w procesie ciągłego uczenia się w miejscu pracy.

Polecamy: Podróże służbowe. Zasady delegowania i rozliczania

Środki FPKiK będą przeznaczone na kształcenie w różnych formach, zgodnie z potrzebami określonymi przez pracodawcę:

  • pracowników,
  • osób współpracujących, które mają gwarancję otrzymania minimalnej stawki godzinowej,
  • kandydatów do pracy, z którymi pracodawcy zawarli umowę przedwstępną o pracę.

REKLAMA

- Fundusz będzie zasilany z odpisu ze składki na Fundusz Pracy (wysokości 0,8% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) oraz ze środków pracodawcy na poziomie co najmniej 20% wydatków funduszu, co zapewni racjonalność gospodarowania zgromadzonymi środkami. Pieniądze będą gromadzone na osobnym rachunku, a maksymalna długość okresu ich kumulowania wynosić będzie 24 miesiące, co zapewni nie tylko możliwość kontroli prawidłowości ich wykorzystania, ale również zapewni pracodawcom średniookresowe planowanie działań rozwojowych - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O określeniu zasad przeznaczania środków FPKiK na poszczególne formy podnoszenia kompetencji i kwalifikacji będzie decydował pracodawca w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych lub przedstawicielstwem załogi. Założono również udział strony pracowniczej w określaniu maksymalnego poziomu finansowania form podnoszenia kompetencji i kwalifikacji na jednego pracownika oraz opracowanie planu wydatków.

Utworzenie FPKiK będzie dobrowolne dla pracodawcy - skorzystanie z nowej możliwości wyklucza ubieganie się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, dostępne w Powiatowych Urzędach Pracy. Nie będzie mógł utworzyć FPKIK podmiot znajdujący się w stanie upadłości lub likwidacji.

Utworzenie Funduszu Podnoszenia Kompetencji i Kwalifikacji wzmocni możliwości pracodawców w zakresie inwestowania w zasoby kadrowe, co przełoży się na podniesienie jakości miejsc pracy w Polsce, a finalnie na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.

Propozycja strony społecznej w sprawie utworzenia FPKiK zostanie przekazana rządowi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA