| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Darmowe znieczulenie przy porodzie od 2013 r.

Darmowe znieczulenie przy porodzie od 2013 r.

Z początkiem 2013 r. rodząca pacjentka otrzyma darmowe znieczulenie, jeżeli sobie tego zażyczy. Takie zmiany przygotowuje Ministerstwo Zdrowia.

Rewolucja w szpitalach. Ministerstwo wprowadza nowe standardy. Na każdym oddziale położniczym będzie anestezjolog, a pacjentka dostanie darmowe znieczulenie, jeśli sobie tego zażyczy – te zmiany przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Mają obowiązywać od przyszłego roku.

Każda rodząca zostanie poinformowana o tym, jakie metody znieczulenia jej przysługują.

Wejście w życie przepisów będzie oznaczało, że każdy szpital z oddziałem położniczym opracuje na piśmie sposób postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Placówki same ustalą szczegóły działania, jednak rozporządzenie nakazuje, by na każdym oddziale anestezjolog był dostępny przez całą dobę. Dzięki temu w ciągu 30 minut od podjęcia decyzji o znieczuleniu farmakologicznym będzie gotów do zabiegu. Obecnie często anestezjolog jest międzyoddziałowy, czyli biega od jednego pacjenta do innego.

Każda rodząca będzie musiała być także poinformowana o tym, jakie metody łagodzenia bólu jej przysługują. Zanim sięgnie po ostateczne rozwiązanie – czyli znieczulenie zewnątrzoponowe – powinna wypróbować takie metody, jak skoki na piłce, korzystanie z drabinki lub krzesła porodowego, odpowiednie oddychanie, masaże relaksacyjne, akupunktura, okłady czy też środki opioidalne lub gaz rozweselający. Jeżeli te metody okażą się nieskuteczne, wtedy mogą zostać wprowadzone metody farmakologiczne.

będzie oznaczać spory wydatek, to wycena porodu się nie zmieni. Obecnie NFZ za poród ze znieczuleniem czy bez oddaje szpitalowi około 1700 zł. To, zdaniem lekarzy, nie wystarcza.

Kurs pomoże położnej odpowiednio zająć się rodzącą

Położne będą opiekować się rodzącą pod nadzorem położnika oraz anestezjologa. Będą jednak musiały wykazać, że ukończyły kurs w zakresie analgezji porodowej. Te, które takiego szkolenia nie ukończyły, będą mogły opiekować się znieczulonymi rodzącymi, jeżeli dysponują udokumentowanym 5-letnim okresem pracy na bloku porodowym. Ale tylko przez dwa lata od wejścia w życie projektowanych zmian. Po tym okresie będą musiały podnieść swoje kwalifikacje w zakresie analgezji porodowej.

Nowe rozwiązania wejdą w życie najwcześniej na początku roku.

Etap legislacyjny: Projekt znajduje się w konsultacjach społecznych

Pełny tekst: Poród ze znieczuleniem: na żądanie i bez opłat

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

kobieta, poród, bezpłatne znieczulenie od 2013 r./ Fot. Fotolia
kobieta, poród, bezpłatne znieczulenie od 2013 r./ Fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »