REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróż do Chin - koronawirus i inne zagrożenia

Podróż do Chin - koronawirus i inne zagrożenia. GIS i MSZ odradzają podróże do Chin ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.
Podróż do Chin - koronawirus i inne zagrożenia. GIS i MSZ odradzają podróże do Chin ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie ze względu na koronawirusa (SARS-CoV-2) Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróży do Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei. Sprawdź, jakie jeszcze zagrożenia występują w Chinach.

Chiny - bezpieczeństwo

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 jako „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”.

REKLAMA

MSZ apeluje o śledzenie bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoŚwiatowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób

Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei.

W prowincji Hubei, w centralnej części Chin, stale rośnie liczba zakażeń wirusem 2019-nCoV. Miejscowe władze wprowadziły dla wielu miast prowincji, w tym stolicy Wuhan, rygorystyczne ograniczenia w poruszaniu się osób i pojazdów obejmujące m.in. zakaz opuszczania miasta. 

Odradzamy podróże, które nie są konieczne na pozostałe terytorium Chińskiej Republiki Ludowej (poza Hongkongiem i Makao).

Różnego rodzaju ograniczenia

W trakcie pobytu w Chińskiej Republice Ludowej należy liczyć się z różnego rodzaju ograniczeniami wprowadzanymi przez miejscowe władze w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa 2019-nCoV. Są one wprowadzane przez władze na wszystkich szczeblach, mogą różnić się w zależności od miejsca i być wprowadzane bez wcześniejszego uprzedzenia. W skrajnych wypadkach mogą obejmować utrudnienia w opuszczeniu miejsca zamieszkania lub miasta (np. limitowane wyjścia na zewnątrz wyłącznie w celu zakupu towarów pierwszej potrzeby). Osoby z podejrzeniem zarażenia się wirusem są kierowane na przymusową kwarantannę.

Obowiązek pozostawania w miejscu zamieszkania lub miejscu obserwacji grupowej

W niektórych miastach, w tym w Pekinie, wprowadzono obowiązek pozostawania w miejscu zamieszkania lub miejscu obserwacji grupowej przez 14 dni od przyjazdu do miasta. Wymóg ten jest w różny sposób egzekwowany przez władze lokalne niższego szczebla i może odnosić się również do cudzoziemców przyjeżdżających z zagranicy, w szczególności do osób przyjeżdżających z państw i regionów podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem. W związku z powyższym, przed przyjazdem do Chin zalecane jest skontaktowanie się z hotelem, instytucją organizującą pobyt lub właścicielem mieszkania w celu potwierdzenia możliwości przyjazdu oraz warunków dalszego pobytu.

Ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju

Występują także ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a linie lotnicze – w tym PLL LOT - zawieszają połączenia z Chinami. Wobec bardzo dynamicznie rozwijającej się sytuacji mogą w związku z tym wystąpić utrudnienia związane z powrotem z Chin. Osobom planującym w najbliższym czasie wyjazd z Chin sugerujemy rozważenie przyspieszenia planów wyjazdowych, zanim zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Podejmując decyzję należy uwzględnić indywidualne warunki oraz dostępne informacje.

Do osób szczególnie narażonych na koronowirusa 2019-nCoV należą  ludzie starsi oraz cierpiący na choroby przewlekłe.

Zalecenie zgłoszenia pobytu w Chinach w systemie Odyseusz

Zachęcamy do zgłoszenia pobytu w Chinach w systemie Odyseusz. Osoby, które dokonały zgłoszenia prosimy o zweryfikowanie poprawności podanych danych (w szczególności miejsca pobytu oraz danych kontaktowych). O kontakt z właściwą terytorialnie placówką konsularną proszeni są wszyscy wobec których zastosowano ograniczenia w poruszaniu się lub poddano kwarantannie. Obywatele polscy nie posiadający ważnych dokumentów podróży (m.in. paszportów dla dzieci) powinni zgłosić się do polskich placówek konsularnych w celu wyrobienia nowych dokumentów. Paszport należy przechowywać w miejscu zamieszkania, w przypadku podróży wewnątrz Chin zabierać ze sobą.

Masowe protesty

Od początku czerwca 2019 r. w Hongkongu mają miejsce masowe protesty, podczas których dochodzi do gwałtownych starć między demonstrantami a policją, także z użyciem broni palnej. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu na terenie miasta, w tym zamykania stacji metra (MTR) oraz czasowego zawieszania lotów z lotniska międzynarodowego. MSZ zaleca bezwzględne unikanie zgromadzeń publicznych i śledzenie komunikatów Konsulatu Generalnego RP w Hongkongu (https://hongkong.msz.gov.pl/).

Poziom przestępczości w Chinach

REKLAMA

Mimo odnotowywanego z roku na rok wzrostu liczby czynów kryminalnych, poziom przestępczości w Chinach jest wciąż stosunkowo niski. Najczęstsze są kradzieże kieszonkowe w miejscach uczęszczanych przez turystów oraz w trakcie imprez masowych, w tym m.in. targów, koncertów.

Polskie urzędy konsularne mają do czynienia z licznymi przypadkami kradzieży dokumentów podróży. W przypadku utraty paszportu należy natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji w celu uzyskania zaświadczenia o kradzieży lub zagubieniu paszportu. Takie zaświadczenie wraz z paszportem tymczasowym wystawionym przez urząd konsularny jest warunkiem wystąpienia o nową wizę chińską na pozostały czas pobytu.  

Zdarzają się także przypadki wymuszeń pieniędzy w wątpliwej jakości lokalach usługowych i rozrywkowych, punktach masażu itp. oraz napady na turystów zagranicznych przebywających w odosobnionych miejscach (np. biwakujących "na dziko"). Zaleca się ostrożność przy korzystaniu niesprawdzonych podmiotów świadczących usługi pomocy np. w kwestiach meldunkowych, pobytowych.

Nowym zjawiskiem zgłaszanym przez turystów jest kilkakrotne ściąganie należności z konta bankowego podczas płacenia rachunku kartą płatniczą - zwłaszcza w restauracjach, barach, sklepach oraz podczas pobierania pieniędzy z bankomatów.

Wypożyczając rower, nie należy oddawać swoich dokumentów "w zastaw". Jeżeli zdarzy się kradzież pojazdów, właściciele żądają odszkodowań sięgających kilkuset dolarów.

W lokalach zaleca się pilnowanie swoich napojów w celu uchronienia się przed dodaniem do nich niepożądanych substancji. Zaleca się ostrożność przy korzystaniu z usług taksówek z aplikacji mobilnych w godzinach nocnych po godz. 23.00 oraz taksówek nie używających taksometrów (szczególnie w okolicach lotnisk, dworców, itp.)

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd Apelacyjny: Rolnik musi zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom za smród z chlewni. Minister rolnictwa: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA