Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej (ZPHM). Najważniejsze założenia

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Światowe wstrząsy ostatnich lat w postaci epidemii covid oraz wojny w Ukrainie spowodowały powstanie nowej kategorii niebezpieczeństw na niespotykaną wcześniej skalę. Obywatele Polski znajdujący się poza granicami kraju mogą być potencjalnie narażeni na ryzyka wymagające dodatkowego wsparcia przerastającego możliwości lokalnych władz. Z tego powodu powstanie Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Wielkość, Koszty

Szacowany koszt działalności Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej w bieżącym roku to ponad 14 mln zł. Obejmie osiem osób na stanowiskach zarządczych i administracyjnych oraz 60 osób personelu właściwego.  W następnych latach koszty mają wzrosnąć o dodatkowe kilka milionów zł.

REKLAMA

Faktycznym dysponentem ZPHM ma być premier. Za bieżące finansowanie ZPHM ma z kolei odpowiadać Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Zadania

REKLAMA

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej ma składać się z dwóch sekcji – humanitarnej i ratunkowej. W skład ZPHM może wchodzić więcej niż jedna sekcja ratunkowa i humanitarna, jeśli jest to uzasadnione charakterem lub rozmiarem wykonywanych zadań.  Liczebność jednej sekcji to co najmniej 10 osób.

Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej utworzą m.in. lekarze, lekarze dentyści, ratownicy, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne, diagności laboratoryjni, w razie potrzeby również przedstawiciele innych zawodów medycznych. Do zadań należeć będzie przede wszystkim organizacja ewakuacji i pomoc medyczna dla obywateli polskich. W razie konieczności także pomoc służbom ratowniczym innych państw.

Osoby wchodzące w skład zespołu będą zobligowane wykazywać gotowość do podjęcia się realizacji zadań w dowolnym miejscu i czasie.  Przewidziane jest zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej na czas określony nie krótszy niż trzy lata.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zespół na miejscu zdarzenia ma być w założeniach samowystarczalny, dysponować własnym sprzętem medycznym, zapasami materiałów medycznych, żywności oraz sprzętem zapewniającym autonomiczną produkcję energii elektrycznej.

Wynagrodzenie członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej

Projekt ustawy przewiduje dwa tryby wynagrodzenia członków zespołu.

 • miesięczne za pozostawanie w gotowości do działań w wysokości nie wyższej niż 25%,
 • za każdy dzień udziału w działaniach w wysokości nie wyższej niż 70%

– przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału. Dokładna wysokość wynagrodzenia zostanie określona w drodze rozporządzenia.

Uzyskanie pełnej gotowości operacyjnej Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej zaplanowano na dzień nie później niż 1 września. Ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia. W projekcie zaznaczono, że w początkowym okresie działalności nowa jednostka może korzystać z zasobów jednostek administracji rządowej oraz samorządowej.

Wielkie wyzwanie od strony organizacyjnej – kto może liczyć na pomoc ZPHM

Mówiąc najogólniej – na pomoc ZPHM będą mogli liczyć obywatele polscy zagranicą, których zdrowie znalazło się w nagłym niebezpieczeństwie lub potrzebujący natychmiastowej specjalistycznej pomocy medycznej.

Założenie jest ambitne jednak od strony logistycznej może okazać się niezwykle trudne do zrealizowania. Po pierwsze, grupa kilkudziesięciu osób może okazać się zbyt mała, zwłaszcza gdyby pomocy potrzebowało więcej osób.

Po drugie, natychmiastowy transport również może napotkać na znaczne trudności, jeśli dany teren byłby objęty wojną lub klęską żywiołową. Osoby, które wejdą w skład planowanego zespołu, będą musiały być lekarzami i komandosami jednocześnie. Wyszkolenie ich w ciągu pół roku może nie być łatwe. Założenie wydaje się słuszne jednak wszystkie założenia zweryfikują okoliczności.

Projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej został skierowany do pierwszego czytania w komisjach sejmowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czas urzędowy w Polsce

  Jaki czas urzędowy obowiązuje w Polsce? Gdzie można znaleźć odpowiednie przepisy? Czym jest czas środkowoeuropejski i czas letni środkowoeuropejski?

  Raport: "Greedflation" odstrasza 71% konsumentów

  Badanie przeprowadzone przez Intrum wśród 20 000 konsumentów w 20 europejskich krajach pokazuje, że wysoki poziom inflacji oraz stopy procentowe są wyzwaniem dla terminowego wywiązywania się z zobowiązań finansowych. Wraz z rosnącą inflacją i malejącą siłą nabywczą, konsumenci zwracają się ku firmom, które rozumieją ich trudną sytuację. 

  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  REKLAMA

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  REKLAMA

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA