REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejne fundusze na wejście firm z Polski Wschodniej na zagraniczne rynki

fundusze unijne dla Polski Wschodniej
fundusze unijne dla Polski Wschodniej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze Europejskie z Programu Polska Wschodnia wesprą przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć działalność poza granice Polski. Także tych, którzy już działają zagranicą, ale chcą zmienić rynek na inny. Do zdobycia jest nawet 900 tys. zł na projekt. Przyjmowanie wniosków o dotację rozpocznie się 5 maja 2022 roku. Łączny budżet konkursu to 50 mln zł. To kolejny już konkurs o dotację dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy chcą rozwinąć działalność za granicą. W tegorocznym naborze przewidziano jednak nowości.

Fundusze Europejskie  dla Polski Wschodniej – większe możliwości

Nowością w konkursie jest możliwość pozyskania większego niż w dotychczas dofinansowania. Przedsiębiorca może starać się nawet o 900 tys. zł dotacji na rozwój działalności na zagranicznym rynku. Wsparcie może wynieść do 85 procent kosztów kwalifikowalnych projektu.

REKLAMA

Kolejna nowość to możliwość otrzymania dotacji bez względu na to, czy dany produkt był już wcześniej przedmiotem projektu finansowanego ze środków publicznych. Umożliwi to pozyskanie wsparcia tym przedsiębiorcom, których produkty wymagają zmiany rynku docelowego ze względu na obecną sytuację geopolityczną i trwającą wojnę w Ukrainie. Do tej pory firmy mogły pozyskać dofinansowanie na wprowadzenie danego produktu na rynki zagraniczne tylko raz.

Ułatwieniem natomiast jest złagodzenie kryteriów wyboru projektów. Obniżone zostały wymagania dotyczące osiągniętych przez przedsiębiorcę wyników finansowych za ubiegłe lata.

Fundusze Europejskie  dla Polski Wschodniej – potencjalni beneficjenci

REKLAMA

Ze wsparcia mogą skorzystać mikro-, małe i średnie firmy z Polski Wschodniej, czyli województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dofinansowanie przeznaczone jest na rozszerzenie działalności poza granice Polski albo na zmianę rynku zagranicznego. Jest to szczególnie istotne dla tych przedsiębiorców, których działalność została znacząco ograniczona ze względu na wojnę w Ukrainie.

Dotacja, nawet 900 tys. zł, pomoże przygotować się do wejścia na nowy rynek – opracować strategię, przygotować ofertę, czy pozyskać biznesowych partnerów. W praktyce oznacza to możliwość sfinansowania kolejnych etapów przygotowań, począwszy od analizy eksperckiej i określenia najbardziej obiecujących dla firmy rynków eksportowych, poprzez przygotowanie oferty pod kątem wymagań prawnych, po tłumaczenie instrukcji, etykiet czy produkcję materiałów promocyjnych. Sfinansować można też udział w międzynarodowych targach, wystawach oraz misjach gospodarczych, a także środki trwałe, czyli np. sprzęt komputerowy oraz tzw. wartości niematerialne i prawne, jak np. zakup licencji na używanie znaku towarowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze Europejskie  dla Polski Wschodniej – najważniejsze informacje

Fundusze Europejskie  dla Polski Wschodniej Wnioski w konkursie będzie przyjmować Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Będzie można je składać przez prawie 2 miesiące: od 5 maja do 29 czerwca 2022 r.

Ze wsparcia Programu Polska Wschodnia na internacjonalizację skorzystało już ponad 500 firm. Sukcesy odnoszą między innymi na rynkach: niemieckim, brytyjskim, amerykańskim, czy francuskim. Łącznie pozyskały one na realizację swoich projektów blisko 200 milionów złotych dofinansowania unijnego. To środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA