REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asystent osobisty dla każdej osoby z niepełnosprawnością potrzebującej pomocy – kancelaria prezydenta pracuje nad projektem ustawy

Asystent osobisty dla osoby z niepełnosprawnością – kancelaria prezydenta pracuje nad projektem ustawy
Asystent osobisty dla osoby z niepełnosprawnością – kancelaria prezydenta pracuje nad projektem ustawy

REKLAMA

REKLAMA

Projektodawcy chcą zapewnić każdej potrzebującej pomocy osobie z niepełnosprawnością prawo do korzystania z asystenta osobistego. Pomysł jest na etapie konsultacji społecznych.

Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić odejście od placówek instytucjonalnych

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby potrzebujące osoby z niepełnosprawnościami miały prawo do korzystania z usług asystenta osobistego. Pracujemy nad projektem gwarantującym systemowy dostęp do tego wsparcia - przekazała PAP doradczyni prezydenta RP Paulina Malinowska-Kowalczyk.

REKLAMA

Koncepcja projektu dotyczącego asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej będzie omawiana podczas organizowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim "Forum Deinstytucjonalizacji".

Deinstytucjonalizacja usług społecznych zakłada przechodzenie od pomocy instytucjonalnej opartej na placówkach całodobowej opieki do wsparcia pozwalającego osobom niesamodzielnym pozostawać w swoich domach, rodzinach i środowiskach.

REKLAMA

Jednym z elementów deinstytucjonalizacji jest właśnie usługa asystenta osobistego, który pomaga osobie z niepełnosprawnością w wykonywaniu codziennych czynności, czy też podejmowaniu aktywności społecznej np. w wyjściu, powrocie lub dojazdach na rehabilitację. To także m.in. pomoc w zakupach i w załatwieniu spraw urzędowych.

- Dzięki temu, że osoby z niepełnosprawnościami będą miały zapewnioną kontynuację świadczenia asystencji osobistej, to nie trafią do placówek opieki całodobowej. To jest najważniejsza siła tego wsparcia - podkreśliła doradczyni prezydenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwróciła uwagę, że w niektórych regionach Polski widnieją "białe plamy" w dostępie do takich usług. Obecnie są one ogłaszane corocznie przez resort rodziny w ramach konkursów ofert dla samorządów. To - jak wskazała ekspertka - powoduje niepewność wśród osób korzystających z tych usług, co do tego, czy wsparcie będzie kontynuowane.

Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami - etap prac nad projektem

Główne założenia projektu w sprawie systemowego wdrożenia takiego wsparcia zostały opracowane przez prezydencką Radę ds. Społecznych Narodowej Rady Rozwoju.

REKLAMA

Jak poinformowała Paulina Malinowska-Kowalczyk, koncepcja w pierwszej kolejności zostanie skonsultowana z przedstawicielami różnych środowisk osób z niepełnosprawnościami. Następnie rada przystąpi do pracy nad przygotowaniem projektu legislacyjnego, który będzie opracowany we współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Doradczyni prezydenta przypomniała, że do systemowego świadczenia usług asystencji osobistej zobowiązuje Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych, którą Polska ratyfikowała w 2012 r.

Gotowy projekt ustawy umożliwiającej skorzystanie z pomocy asystenta osobistego każdej osobie niepełnosprawnej, która go potrzebuje, ma zostać przedstawiony najpóźniej w sierpniu tego roku.

Asystent osobisty dla osób z niepełnosprawnościami - sposób finansowania

- Chcemy doprowadzić do tego, żeby każda potrzebująca tego osoba z niepełnosprawnością na terenie całego kraju miała prawo do korzystania z asystencji osobistej. W naszej koncepcji chcielibyśmy, by to było rozwiązanie finansowane z budżetu państwa i było zadaniem zleconym samorządom - przekazała Malinowska-Kowalczyk.

Projektodawcy chcą dokładnie określić osoby, które będą uprawnione do asystencji w pierwszej fazie wprowadzania systemowego rozwiązania. Będziemy o tym jeszcze dyskutować" - dodała doradczyni prezydenta.

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli podjąć pracę jako asystenci osób niepełnosprawnych i w ten sposób wypełnić braki kadrowe

Jak zaznaczyła, sytuacja związana z wojną w Ukrainie pokazuje też, że część uchodźców, która decyduje się na pozostanie w Polsce, będzie mogła podjąć pracę w tym zawodzie.

- Myślę, że w ogóle liczba asystentów będzie z czasem rosła i wtedy ta forma wsparcia będzie mogła być dostępna dla większego grona osób  - dodała doradczyni.

Program konsultacji w Pałacu Prezydenckim "Forum Deinstytucjonalizacji" nad ustawą mającą zagwarantować pomoc asystenta osobistego każdej osobie niepełnosprawnej

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim będzie podzielone na trzy panele dyskusyjne. Pierwszy panel będzie poświęcony dyskusji nad systemowym wprowadzeniem usługi asystencji osobistej. Wezmą w nim udział senator Marek Plura (KO), przewodniczący Rady do spraw Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju Jarosław Stawiarski, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik oraz rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek.

Drugi panel został zatytułowany: "Asystencja osobista, jako usługa szyta na miarę" i poprowadzi go współtwórczyni koncepcji prof. Katarzyna Roszewska.

"W panelu wezmą udział przedstawiciele różnych środowisk osób niepełnosprawnych, bo usługa asystencji jest potrzebna zarówno dla osób z niepełnosprawnością ruchową jak i intelektualną, czy sensoryczną" - wskazała Malinowska-Kowalczyk.

Trzeci panel poprowadzi przewodniczący Rady ds. Społecznych prof. Marek Rymsza. Uczestnikami rozmowy będą osoby, które są bezpośrednio zaangażowane w świadczenie usług asystenckich. To m.in. osoby z niepełnosprawnościami, asystenci osobiści, czy też osoby je zatrudniające.

- Założenia, które przedstawimy, są punktem wyjścia do rozmowy, a następnie do tworzenia podstaw legislacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki tej dyskusji dostaniemy silny feedback z merytorycznymi wskazówkami, które będą dla nas istotne w opracowaniu ostatecznej wersji projektu  - podkreśliła doradczyni prezydenta.

Autorka: Karolina Kropiwiec (PAP)

kkr/ mir/

Redakcja: Paulina Karpińska, redaktor portalu Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: 1010 zł podwyżki dla kursanta w policji. Uposażenie "na start" takie samo jak w wojsku [1 maja 2024 r.]

Od 1 maja 2024 r. 1010 zł podwyżki dla wstępujących do policji. Ze stałymi dodatkami kursanci powinni mieć 6000 zł brutto. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA