REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pułapki Portalu Rejestrów Sądowych

Pułapki Portalu Rejestrów Sądowych
Pułapki Portalu Rejestrów Sądowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podsumowując rok funkcjonowania obowiązku składania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych, możemy śmiało potwierdzić, że postępowanie rejestrowe stało się prostsze i bardziej intuicyjne, jednak jak pokazuje praktyka – nie jest rozwiązaniem idealnym.

W kwestii wątpliwości odsyłam do wpisu mec. @Szymon Kaczmarek, w którym autor wskazuje na jedną z wad powszechnego dostępu do akt rejestrowych, a mianowicie faktu, iż dostęp do szczegółowych danych osobowych od czasu prowadzenia akt rejestrowych w postaci elektronicznej i ich udostępniania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego jest znacznie ułatwiony.

REKLAMA

Korespondencja z sądu za pośrednictwem PRS

Wątpliwości nasuwa również kwestia doręczeń korespondencji z sądu za pośrednictwem PRS.

REKLAMA

Kto korzystał z Portalu Rejestrów Sądowych ten z pewnością już zauważył, że odmiennie niż w systemie s24 – w PRS nie możemy udostępniać sprawy innym użytkownikom. Jedyną opcją przekazania wniosku innemu użytkownikowi jest udostępnienie go do podpisu. Jednakże, osoba podpisująca nie może wprowadzać do wniosku żadnych zmian, a po podpisaniu traci do niego dostęp, bowiem pismo jest automatycznie przekazywane do osoby sporządzającej wniosek. Osoba, która wniosek sporządziła wysyła go do właściwego sądu i… otrzymuje wszelką korespondencję w sprawie. Zatem, jeżeli sąd wezwie wnioskodawcę do przedłożenia dodatkowych dokumentów lub uzupełnienia braków, wezwanie zostanie wysłane nie do pełnomocnika ustanowionego w sprawie, a do użytkownika, który wniosek wysłał do sądu.

Zgodnie z art. 133 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli w sprawie ustanowiono pełnomocnika procesowego lub osobę upoważnioną do odbioru pism sądowych, doręczenia należy dokonać tym osobom. Zatem, skuteczne doręczenie następuje tylko do rąk tych osób. W postępowaniu rejestrowym pismo uznaje się za doręczone w chwili wskazanej w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji, a w przypadku gdy brak jest takiego potwierdzenia doręczenie elektroniczne uznaje się za skuteczne po upływie 14 dni od daty umieszczenia pisma w systemie teleinformatycznym. Elektroniczne potwierdzenie odbioru zostaje wysłane do sądu automatycznie po zalogowaniu się użytkownika do PRS.

REKLAMA

Rozwiązanie ustawodawcy wydaje się być optymalne, jednak wątpliwości pojawiają się w sytuacji, gdy pismo zostaje doręczone osobie, która nie jest pełnomocnikiem ustanowionym w sprawie, a jedynie działa na jego zlecenie. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego doręczenie pisma procesowego samej stronie, a nie ustanowionemu przez nią pełnomocnikowi, jest naruszeniem przepisów postępowania (art. 133 § 3 K.p.c.), którego wpływ na wynik sprawy i znaczenie dla możności obrony przez stronę jej praw należy oceniać z uwzględnieniem okoliczności konkretnego przypadku. Mając na uwadze powyższe, nasuwa się pytanie czy doręczenie pisma sądowego osobie działającej na zlecenie pełnomocnika, która jedynie wysłała wniosek do sądu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego może zostać uznane za skuteczne, a ponadto czy może prowadzić do naruszenia przepisów postępowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe budzi poważne wątpliwości również w kwestii wypełniania zobowiązań nałożonych na stronę przez sąd, bowiem osoba sporządzająca wniosek może w ogóle nie odebrać korespondencji lub też nie przekazać jej pełnomocnikowi.

W przypadku doręczenia postanowienia o wpisie zmian zgodnie z wnioskiem nie ma obaw, ponieważ nowe dane zostaną ujawnione w KRS i będą widoczne w odpisie aktualnym podmiotu, a do użytkowników korzystających z Newslettera KRS zostanie wysłane powiadomienie o zmianie danych w rejestrze. [Niewtajemniczonych zachęcam do zapoznania się z informacją na temat funkcjonowania Newslettera KRS dostępną na profilach @Loewen.] Jednakże, w wielu postępowaniach sądy rejestrowe wzywają wnioskodawców do przedłożenia dodatkowych dokumentów, będących podstawą dokonania wpisu lub do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Jeżeli wezwanie do przedłożenia dokumentów lub do uzupełnienia braków nie zostanie przekazane pełnomocnikowi, a w związku z tym termin na wykonanie zobowiązania bezskutecznie upłynie, sąd wniosek oddali lub zwróci wnioskodawcy.

W przypadku braku dostępu do konta użytkownika PRS, z którego wniosek został wysłany do sądu, wnioskodawca dowie się o wydanym orzeczeniu jedynie poprzez infolinię Biura Obsługi Interesantów KRS, czasami dopiero po długich miesiącach oczekiwania na korespondencję z sądu, która jak się okazuje, może nigdy nie zostać doręczona do faktycznego odbiorcy. Pod rozwagę należy wziąć również kwestię ewentualnego zaskarżenia zwrotu wniosku. Czy sytuacja, w której zarządzenie o zwrocie wniosku zostanie doręczone osobie niebędącej pełnomocnikiem w sprawie, a termin na wniesienie środka zaskarżenia bezskutecznie upłynie, będzie wiązała się z ograniczeniem konstytucyjnego prawa do sądu przysługującego wnioskodawcy?

Omówione powyżej kwestie mogą być podstawą postulatów przemawiających za tym żeby do Portalu Rejestrów Sądowych dodana została opcja udostępniania sprawy innym użytkownikom. Taka funkcjonalność z pewnością ułatwiłaby komunikację z sądem oraz zmniejszyłaby liczbę zwracanych wniosków.

Klaudia Jędrzejczyk z kancelarii Loewen Legal Hub

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

Premier Tusk: babciowe można zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe. To pieniądze dla młodej mamy, która chce pójść do pracy - na opiekuna dla dziecka

Potocznie zwane "babciowe" to po prostu pieniądze dla młodej mamy, która chce wrócić do pracy, ale musi znaleźć opiekuna. Może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe - powiedział premier Donald Tusk, odpowiadając na pytanie, czy dziadkowie na to nie zasługują.

Majówka 2024 - ceny noclegów. Powinno być taniej niż w zeszłym roku. Jest kilka powodów. Ile trzeba (średnio) zapłacić za nocleg?

Koszt wyjazdu na majówkę w 2024 roku nie powinien już tak obciążyć portfela statystycznego Polaka jak w zeszłym roku. Wtedy stawki w ciągu roku rosły średnio o 20%. Dziś w większości kurortów wolnych pokoi jest więcej, a dzięki temu średnie stawki są odrobinę chociaż niższe niż przed rokiem.

REKLAMA

Emerytura to prawo a nie obowiązek. ZUS: można sporo zyskać przechodząc na emeryturę później: Ulga podatkowa i wyższa emerytura

Jak wiadomo nie każdy senior przechodzi od razu na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn). Wiele osób ma tego świadomość i - jeżeli tylko rodzaj pracy i zdrowie na to pozwalają - przechodzą na emeryturę później wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa i dłuższy okres płacenia składek przekładają się na wyższą emeryturę. ZUS wskazuje, że są też i dodatkowe korzyści z dłuższej pracy w postaci ulgi zwalniającej z podatku. 

Podatek od posiadania psa w 2024 roku - zostało mało czasu na zapłacenie tej daniny!

Podatek od posiadania psa trzeba zwykle opłacać do 30 kwietnia każdego roku. W przypadku gdy podatnik staje się właścicielem pupila w trakcie roku kalendarzowego, wtedy daninę należy uiścić najczęściej w ciągu 2 miesięcy od daty wejścia w posiadanie czworonoga. Warto mieć na uwadze, że nieuiszczenie podatku od psa może skutkować nałożeniem kary pieniężnej.

REKLAMA