REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sto lat temu został powołany Senat

Grodzki: Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo
Grodzki: Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo
East News

REKLAMA

REKLAMA

Senat. Sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo - powiedział, otwierając uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki.

Senat - setna rocznica pierwszego posiedzenia

"Jestem ogromnie wzruszony, gdyż to dla mnie zaszczyt i honor móc powitać państwa w dniu setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP" - zwrócił się w poniedziałek do senatorów przybyłych na obchody prof. Tomasz Grodzki.

REKLAMA

REKLAMA

"Ogromnie cieszy mnie fakt, że pomimo upływu lat wciąż czujecie państwo związek z Izbą Wyższą polskiego Parlamentu, do której wnieśliście swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, w której z takim zapałem pracowaliście dla jak najlepiej pojmowanego dobra wspólnego" – powiedział. "Wszyscy państwo zostawiliście w niej swój ślad. Bez względu na to, czy spędziliście w Senacie jedną kadencję czy więcej" - ocenił marszałek Grodzki.

Grodzki przypomniał, że senatorowie "stanowili wciąż obowiązujące prawo, zasady pracy Izby, jej tradycje, zwyczaje i budowali wysoką reputację". "To dla nas, senatorów X kadencji, wielka wartość i zobowiązanie, by w sztafecie senackich pokoleń, korzystając z Waszych doświadczeń, z całych sił służyć naszej ukochanej Ojczyźnie" – powiedział marszałek Senatu.

REKLAMA

Przypomniał, że "sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo". "Ówcześni senatorowie z zapałem zajmowali się również administracyjnym scalaniem kraju podzielonego przez zabory na trzy różne systemy prawne, gospodarcze, społeczne i kulturowe" - mówił. "Kiedy z kolei po latach komunistycznego zniewolenia Senat w 1989 r. na nowo pojawił się w polskim systemie politycznym, to właśnie on, wzorem poprzedników, podjął trud i odpowiedzialność za wprowadzanie przemian w Polsce" – podkreślił prof. Grodzki. Dodał, że "senatorowie I kadencji doprowadzili do odrodzenia samorządu terytorialnego, który w sposób najbardziej namacalny przywrócił władzę Polkom i Polakom".

"Rolą Senatu, nawiązującą wprost do przedwojennych tradycji, było i jest sprawowanie patronatu nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Duży, wykorzystywany z powodzeniem, jest dorobek Senatu w dziedzinie prawa konstytucyjnego" - podkreślił marszałek Senatu RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Inicjatywą, która wyszła z gmachu Izby Wyższej, było wprowadzenie konstytucyjnego prawa obywateli do składania petycji, za pomocą których każdy może zgłosić propozycje i wnioski dotyczące życia publicznego" – przypomniał. "W tych i wielu innych działaniach Izby Wyższej, podczas wszystkich kadencji, mieliście państwo swój udział, który na trwałe zapisał się w senackich annałach, a wasze nazwiska w historii Rzeczypospolitej" - ocenił prof. Grodzki.

Podkreślił, że "misja tworzenia dobrego prawa jest dziś w Senacie aktualna, jak nigdy przedtem". "Znaczenie współczesnego Senatu jest szczególne, a używane w odniesieniu do niej określenia +izba refleksji+ czy +wyspa demokracji+ stało się wyjątkowo trafne. Dziś dwuizbowość potwierdza swój praktyczny walor" – wyjaśnił marszałek Senatu RP.

W Senacie "wnikliwie przyglądamy się każdemu aktowi prawnemu, prowadzimy konsultacje społeczne zgodnie z ideą Senatu otwartego dla naszych obywateli, hołdując zasadzie, że to politycy są dla ludzi, a nie ludzie dla polityków" – mówił. "Oddajemy głos wszystkim tym, którzy nie mogą liczyć na wysłuchanie gdzie indziej. Podejmujemy decyzje w interesie naszych obywateli, a nie tej czy innej partii" - zaznaczył prof. Grodzki, dodając, że "tak pojmujemy pracę dla wspólnego dobra".

"Cieszymy się, że wraz z wami możemy rozpocząć dzisiejsze obchody naszej wspólnej, wyjątkowej rocznicy. Przyjmijcie proszę, serdeczne podziękowania za wszystko, co zrobiliście dla polskiego Parlamentu, społeczeństwa oraz naszej Ojczyzny" - zwrócił się do senatorów przybyłych na obchody Marszałek Senatu RP.

"Niech to Zgromadzenie będzie nie tylko radosną okazją do spotkań po latach i wspomnień, ale także okazją do refleksji nad miejscem i rolą Senatu RP" - zakończył swoje wystąpienie prof. Tomasz Grodzki.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA