REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sto lat temu został powołany Senat

Grodzki: Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo
Grodzki: Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo
East News

REKLAMA

REKLAMA

Senat. Sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo - powiedział, otwierając uroczyste obchody setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP, marszałek Senatu X kadencji Tomasz Grodzki.

Senat - setna rocznica pierwszego posiedzenia

"Jestem ogromnie wzruszony, gdyż to dla mnie zaszczyt i honor móc powitać państwa w dniu setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu II RP" - zwrócił się w poniedziałek do senatorów przybyłych na obchody prof. Tomasz Grodzki.

REKLAMA

REKLAMA

"Ogromnie cieszy mnie fakt, że pomimo upływu lat wciąż czujecie państwo związek z Izbą Wyższą polskiego Parlamentu, do której wnieśliście swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie, w której z takim zapałem pracowaliście dla jak najlepiej pojmowanego dobra wspólnego" – powiedział. "Wszyscy państwo zostawiliście w niej swój ślad. Bez względu na to, czy spędziliście w Senacie jedną kadencję czy więcej" - ocenił marszałek Grodzki.

Grodzki przypomniał, że senatorowie "stanowili wciąż obowiązujące prawo, zasady pracy Izby, jej tradycje, zwyczaje i budowali wysoką reputację". "To dla nas, senatorów X kadencji, wielka wartość i zobowiązanie, by w sztafecie senackich pokoleń, korzystając z Waszych doświadczeń, z całych sił służyć naszej ukochanej Ojczyźnie" – powiedział marszałek Senatu.

REKLAMA

Przypomniał, że "sto lat temu, powracający po latach utraconej niepodległości Senat powołany został, aby stanowić dobre i mądre prawo". "Ówcześni senatorowie z zapałem zajmowali się również administracyjnym scalaniem kraju podzielonego przez zabory na trzy różne systemy prawne, gospodarcze, społeczne i kulturowe" - mówił. "Kiedy z kolei po latach komunistycznego zniewolenia Senat w 1989 r. na nowo pojawił się w polskim systemie politycznym, to właśnie on, wzorem poprzedników, podjął trud i odpowiedzialność za wprowadzanie przemian w Polsce" – podkreślił prof. Grodzki. Dodał, że "senatorowie I kadencji doprowadzili do odrodzenia samorządu terytorialnego, który w sposób najbardziej namacalny przywrócił władzę Polkom i Polakom".

"Rolą Senatu, nawiązującą wprost do przedwojennych tradycji, było i jest sprawowanie patronatu nad Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. Duży, wykorzystywany z powodzeniem, jest dorobek Senatu w dziedzinie prawa konstytucyjnego" - podkreślił marszałek Senatu RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Inicjatywą, która wyszła z gmachu Izby Wyższej, było wprowadzenie konstytucyjnego prawa obywateli do składania petycji, za pomocą których każdy może zgłosić propozycje i wnioski dotyczące życia publicznego" – przypomniał. "W tych i wielu innych działaniach Izby Wyższej, podczas wszystkich kadencji, mieliście państwo swój udział, który na trwałe zapisał się w senackich annałach, a wasze nazwiska w historii Rzeczypospolitej" - ocenił prof. Grodzki.

Podkreślił, że "misja tworzenia dobrego prawa jest dziś w Senacie aktualna, jak nigdy przedtem". "Znaczenie współczesnego Senatu jest szczególne, a używane w odniesieniu do niej określenia +izba refleksji+ czy +wyspa demokracji+ stało się wyjątkowo trafne. Dziś dwuizbowość potwierdza swój praktyczny walor" – wyjaśnił marszałek Senatu RP.

W Senacie "wnikliwie przyglądamy się każdemu aktowi prawnemu, prowadzimy konsultacje społeczne zgodnie z ideą Senatu otwartego dla naszych obywateli, hołdując zasadzie, że to politycy są dla ludzi, a nie ludzie dla polityków" – mówił. "Oddajemy głos wszystkim tym, którzy nie mogą liczyć na wysłuchanie gdzie indziej. Podejmujemy decyzje w interesie naszych obywateli, a nie tej czy innej partii" - zaznaczył prof. Grodzki, dodając, że "tak pojmujemy pracę dla wspólnego dobra".

"Cieszymy się, że wraz z wami możemy rozpocząć dzisiejsze obchody naszej wspólnej, wyjątkowej rocznicy. Przyjmijcie proszę, serdeczne podziękowania za wszystko, co zrobiliście dla polskiego Parlamentu, społeczeństwa oraz naszej Ojczyzny" - zwrócił się do senatorów przybyłych na obchody Marszałek Senatu RP.

"Niech to Zgromadzenie będzie nie tylko radosną okazją do spotkań po latach i wspomnień, ale także okazją do refleksji nad miejscem i rolą Senatu RP" - zakończył swoje wystąpienie prof. Tomasz Grodzki.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ dki/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

REKLAMA

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA