REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nielegalne automaty do gier. Astronomiczne grzywny

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Milionowe kary za automaty do gier
Milionowe kary za automaty do gier

REKLAMA

REKLAMA

Automaty do gier stały się częścią miejskiego krajobrazu jednak wiążą się z niebezpieczeństwem. Przepisy karne przewidują ogromne kary finansowe nie tylko za organizację gier hazardowych, również za uczestnictwo.

Czy w Polsce hazard jest legalny?

Hazard jest w Polsce legalny jedynie w ściśle określonych ramach prawnych. Organizacja gier hazardowych lub gry na automatach wymaga uzyskania szczegółowych koncesji lub zezwoleń. Zarabianie na grach hazardowych lub automatach bez dopełnienia ustawowych obowiązków podlega ogromnym karom finansowym oraz karze pozbawienia wolności.

REKLAMA

Czy w Polsce można grać na maszynach - jakie automaty do gier są legalne?

W obecnym stanie prawnym zarabianie na automacie do gier wymaga uzyskania koncesji na kasyno gry. Przedsiębiorca będący np. właścicielem restauracji nie może umieścić w lokalu automatu do gier jako źródła dodatkowego dochodu.

Co w przypadku, gdy przedsiębiorca nie dopilnował, a zarządca wstawił automat do gry?

Art. 111 Kodeksu karnego skarbowego przewiduje sankcję za niedopełnienie obowiązku i nieumyślne umożliwienie nielegalnego hazardu. Zgodnie z tym przepisem:

REKLAMA

„Kto, nie dopełniając obowiązku nadzoru nad przestrzeganiem reguł obowiązujących w działalności danego przedsiębiorcy lub innej jednostki organizacyjnej, dopuszcza, chociażby nieumyślnie, do popełnienia czynu zabronionego określonego w tym rozdziale (przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe przeciwko organizacji gier hazardowych) podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

Ten przepis wskazuje, że przedsiębiorca ma obowiązek dochować należytej staranności, aby zapewnić, że w jego lokalu nie jest organizowany nielegalny hazard, np. w formie automatu do gry.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie kary za organizację nielegalnego hazardu?

Kary za organizację nielegalnego hazardu są określone w rozdziale 10. Ustawy o grach hazardowych (przewidziano tam kary pieniężne) oraz w rozdziale 9. Kodeksu karnego skarbowego (przewidziano tam kary grzywny i pozbawienia wolności).

Należy podkreślić, ze kara pieniężna (wymierzana przez organ administracji publicznej) to inny rodzaj sankcji niż kara grzywny (wymierzana przez sąd). Obie te sankcje mogą być wymierzone jednocześnie.

Za niezgodne z prawem urządzanie gry na automatach przewidziana jest kara pieniężna 100 tys. zł od każdego automatu (art. 89 Ustawy o grach hazardowych). 

Jednocześnie Art. 107d Kodeksu karnego skarbowego przewiduje karę do 720 stawek dziennych grzywny lub do 3 lat pozbawienia wolności za niezgodne z prawem posiadanie automatu do gier. Biorąc pod uwagę najwyższą wysokość stawki dziennej, maksymalna kara grzywny za automat do gry to ponad 34 mln zł. Należy jednocześnie podkreślić, że takie przestępstwo można popełnić tylko umyślnie. Kodeks karny skarbowy przewiduje taką samą odpowiedzialność w art. 107 za niezgodne z prawem urządzanie gier hazardowych.

 

Jakie kary za udział w nielegalnym hazardzie?

Zgodnie z art. 109 Kodeksu karnego skarbowego:

„Kto uczestniczy w grze hazardowej, urządzanej lub prowadzonej wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”. Takie przestępstwo można popełnić tylko umyślnie.

Przy założeniu najwyższej stawki dziennej grzywny (48 000 zł) i pomnożeniu przez 120, okazuje się, że maksymalną karą grzywny za świadomy udział w nielegalnym hazardzie (jako uczestnik a nie organizator) jest kwota 5 mln 760 tys. zł.

Zgodnie z art. 1 ust. 2 Ustawy o grach hazardowych:

„Grami hazardowymi są gry losowe, zakłady wzajemne, gry w karty, gry na automatach”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szef MON: Dodatki stażowe wypłacimy rok w rok, żeby zatrzymać odchodzenie z wojska. Awans da więcej niż 50 zł

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz zapowiedział w Sejmie korzystne zmiany dla sił zbrojnych jak i poszczególnych żołnierzy. Przed nami modernizacja wojsk i więcej pieniędzy na wynagrodzenia mundurowych.

Rewolucja w Policji? Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

REKLAMA

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

REKLAMA

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

REKLAMA