REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eutanazja dzieci do 12 roku życia będzie prawnie dozwolona w Holandii. W jakich sytuacjach?

Eutanazja dzieci do 12 roku życia będzie prawnie dozwolona w Holandii. W jakich sytuacjach?
Eutanazja dzieci do 12 roku życia będzie prawnie dozwolona w Holandii. W jakich sytuacjach?

REKLAMA

REKLAMA

Eutanazja dzieci w wieku od roku do 12 lat będzie w dozwolona w Holandii - zdecydował 14 kwietnia 2023 r. rząd tego państwa. Jak poinformował minister zdrowia Ernst Kuipers decyzja zapadła po konsultacjach z pediatrami i prokuraturą. Obecnie eutanazja dzieci do 12. roku życia jest przestępstwem.

Eutanazja dzieci do 12 lat będzie prawnie dozwolona w Holandii. Pod jakimi warunkami?

Propozycję zmiany obowiązującego prawa Kuipers ogłosił w 2022 roku. Zaproponował on dopuszczenie skrócenia życia dzieci młodszych niż 12 lat, które „nieznośnie cierpią”. Aby eutanazja mogła zostać przeprowadzona, nie może istnieć „żadna realna możliwość wyeliminowania beznadziejnego cierpienia dziecka”.

Zgodnie z decyzją gabinetu zabieg skrócenia życia dziecka będzie musiał być poprzedzony wyrażeniem zgody przez rodziców, a lekarz musi skonsultować się z co najmniej jednym innym niezależnym medykiem.

Wcześniejsza propozycja przewidywała konieczność wzięcia pod uwagę „werbalnych i niewerbalnych sygnałów od dziecka”. Jeżeli lekarz w sposób jasny otrzyma sygnał, że dziecko nie chce, aby jego życie się skończyło, zgoda rodziców nie wystarczy do przeprowadzenia eutanazji. Nie jest jednak jasne, czy ten zapis znalazł się w nowym rozporządzeniu.

REKLAMA

Eutanazja dzieci w Holandii - aktualny stan prawny

Obecnie w Niderlandach eutanazja jest dozwolona pod określanymi warunkami (nieznośne, nierokujące poprawy cierpienie; konsultacje z innym lekarzem; zgoda świadomego swojego stanu pacjenta) jest dozwolona od 12. roku życia. W wypadku dzieci w wieku 12-16 lat zgodę muszą wyrazić również rodzice lub opiekunowie. Osoby w wieku 16-18 lat mogą samodzielnie decydować o eutanazji, ale lekarze muszą konsultować się z rodzicami.

W Holandii funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen dotyczący przeprowadzania eutanazji niemowląt. Nie jest to formalnie przyjęte przez procedowaną w parlamencie ustawę prawo, ale zbiór procedur sporządzonych przez naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Groningen we współpracy z miejscową prokuraturą. W 2005 r. protokół został zatwierdzony jako ogólnokrajowe wytyczne przez Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (Holenderskie Stowarzyszenie Opieki Pediatrycznej).

Tymczasem jak przekazał w piątek minister zdrowia oczekuje on, iż do zabiegów skrócenia życia na podstawie nowego prawa kwalifikować się będzie rocznie od pięcioro do 10 dzieci.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
apa/ mal/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Klasyk Klasyczny
  2023-04-21 16:23:01
  Likwidacji środka płatniczego (podstawowe założenie projektu Venus) nie planują, nowych świadczeń pieniężnych nie oferują, zwolnienia się szykują. W Polsce potrzebna jest natychmiastowa legalizacja eutanazji na żądanie! Jak równać do świata, to i w prawie do śmierci!
  1
 • Klasyk Klasyczny
  2023-04-20 16:39:32
  Oczywiście eutanazja powinna być za darmo, czyli dostępna dla wszystkich, nie tylko dla bogaczy. Kraje oferujące eutanazję powinny umożliwić wykonywanie jej również w swoich ambasadach na świecie. Osoby z krajów, w których eutanazja jest nielegalna, a chętne do eutanazji nie musiałyby wyjeżdżać ze swojego kraju, żeby umrzeć. Prościej, wygodniej i taniej ( i może bezpieczniej)!
  1
 • Klasyk Klasyczny
  2023-04-21 16:22:28
  W Polsce wszystkie pieniądze publiczne przeznaczane są na rodziny, ewentualnie na niepełnosprawnych. W innych krajach przynajmniej pozwalają ludziom umrzeć, a w Polsce całej reszcie każą żyć marnym życiem, bo taka jest czyjaś wola. Cieszy Was to?! Bo mnie nie! Ktoś tu zapomniał o prawach człowieka! Zapewne ludzie bez sumienia. A wiecie dlaczego w Polsce jest niskie bezrobocie? Bo przekształca się bezrobotnych w niepełnosprawnych! Tak się załatwia sprawę bezrobocia! Teraz szykuje się podniesienie płacy minimalnej i szykują się zwolnienia. Można byłoby przeznaczyć jakieś pieniądze (np. z wyższych podatków) na nowe świadczenia, np. "Wiekowe", "Kobieta/Mężczyzna+", "Singlowe", "Dorosły+" itp., ale nikt z rządzących o tym nie myśli, bo świat już to zrobił za nich. Świat potrzebuje "królików, małp, myszy, jeleni" i postanowił ich szukać w Polsce! Świat chce się wzmacniać i technologii przybywa. Świat chętnie wspiera Polaków... swoimi pomysłami. Rośnie liczba chętnych do zajęcia się Polakami. Dlatego Polakom nie wolno umierać. Mają misję do spełnienia - zbawić świat! W tym świecie już wszyscy zapomnieli o Bogu! A tacy niby wierzący, religijni!
  1
 • Klasyk Klasyczny
  2023-04-20 16:38:57
  Polityka powinna być jeszcze bardziej liberalna. Eutanazja powinna być dostępna po prostu na żądanie osoby, która chce umrzeć, bez konieczności tłumaczenia się dlaczego. Decyzja musi tylko być decyzją wolną (nie pod presją innych osób), świadomie wyrażoną (nawet przez osoby chore psychicznie, ubezwłasnowolnione, takie, o których oficjalnie orzeczono, że nie są w stanie podejmować decyzji, a w rzeczywistości są w stanie podjąć decyzję o swojej śmierci) i stanowczą. Powinna być możliwość uśmiercania przez zastrzelenie (dużą serią pocisków z karabinu w kluczowe dla życia narządy, czyli mózg – w bok, jak samobójca, i w tył lub przód – oraz serce), bo tak jest najszybciej, najskuteczniej, a przez to w sposób najbardziej ograniczający cierpienie, czyli humanitarnie (tak się kiedyś postępowało ze zwierzętami chorymi, cierpiącymi, żeby oszczędzić im cierpienia, i to było słuszne postępowanie z żywymi stworzeniami, prawdziwie ludzkie potraktowanie). Środki chemiczne i inne sposoby zbyt często zawodzą i/lub powodują zbyt dużo cierpienia. Po to wymyślono broń, by jej używać do takich celów. Najbardziej się do tego nadaje. Być może strzelanie brzmi i wygląda drastycznie, ale jest najskuteczniejszym sposobem uśmiercania i stan zdrowia osoby uśmiercanej nie utrudnia procesu uśmiercania, jak to jest w przypadku innych metod. Środki medyczne nie powinny być używane do uśmiercania. Czegoś takiego jak wspomagane samobójstwo, uśmiercanie czynne czy inne mogłoby nie być. Wystarczyłaby eutanazja na żądanie – przede wszystkim za zgodą osoby uśmiercanej – i za zgodą domniemaną – w określonych przypadkach. Pomocników w uśmiercaniu nie można zupełnie wyeliminować. Przydają się, szczególnie do strzelania. Nie wszystkie osoby gotowe na eutanazję potrafiłyby skutecznie się zastrzelić. Do strzelania powinny być zatrudnione roboty wyposażone w detekcję organów (rentgen, skan, itp.), dla precyzji, a przez to skuteczności uśmiercania. Oskarżanie osób poddających się uśmierceniu o depresję, głupotę czy grzeszenie, wydawanie tego typu opinii o takich osobach, napiętnowanie czy próbowanie manipulowania decyzją tych osób poprzez stosowanie farmakoterapii, psychoterapii itp. powinno być zabronione i surowo karane!
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

 

Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

REKLAMA

Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

REKLAMA