REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Planistyczna rewolucja: jakie są przepisy przejściowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
prawo przepisy planowanie przestrzenne nieruchomości zmiany w prawie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Duże znaczenie mają nie tylko ostatnie zmiany dotyczące planowania przestrzennego, ale również przepisy przejściowe. Postanowiliśmy im się przyjrzeć. 

Ustawa wprowadzająca znaczne zmiany w zakresie planowania przestrzennego została podpisana przez Prezydenta w dniu 24 lipca 2023 r. Możemy mieć zatem pewność, że planistyczna rewolucja faktycznie będzie miała miejsce. Zakłada ona między innymi uchwalenie przez gminy do końca 2025 roku nowych planów ogólnych. Wspomniane plany zastąpią studia kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego i będą stanowiły podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (popularnych „WZ-ek”). Równie ważne jak sama rewolucja planistyczna są zasady jej wprowadzania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili się zatem przyjrzeć przepisom przejściowym, które zawiera ustawa niedawno zaakceptowana przez Sejm, Senat i Prezydenta. Wspomniane przepisy będą ważne nie tylko dla deweloperów, ale również z punktu widzenia inwestorów prywatnych budujących np. domy. 

REKLAMA

Dotychczasowe plany miejscowe zachowają ważność

REKLAMA

Liczba i objętość przepisów przejściowych potwierdza, że najnowsza reforma planowania przestrzennego nie będzie łatwa do wprowadzenia. Mowa o regulacjach przejściowych, które zawiera ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 poz. 1688)

Po lekturze wspomnianych przepisów przejściowych można zauważyć, że decydujące znaczenie dla zmiany zasad planowania przestrzennego w danej gminie będzie miało uchwalenie planu ogólnego, który zastąpi studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Do czasu takiej zmiany, ale nie później niż do końca 2025 roku, dotychczasowe studia zachowają swoją moc prawną. Co do zasady, studia nie powinny być już procedowane po wejściu w życie nowych przepisów (24 września 2023 r.), gdyż gminy mają się skupić na opracowywaniu planów ogólnych. 

Kolejna istotna zasada dotyczy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które także tymczasowo zachowają swoją moc (do czasu wejścia w życie nowych planów). Wspomniane starsze plany będą mogły ulegać zmianom. Warto dodać, że od dnia utraty mocy przez dotychczasowe studium planistyczne (tzn. od daty wejścia w życie planu ogólnego lub od 1 stycznia 2026 r. w razie nieopracowania tego planu), uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania lub jego zmiany będzie co do zasady możliwe tylko pod warunkiem wprowadzenia planu ogólnego gminy. Wyjątek ma przede wszystkim dotyczyć sytuacji, w której przed dniem wygaśnięcia studium ogłoszono termin wyłożenia projektu planu miejscowego albo zmiany tego planu do publicznego wglądu. 

Ważność wcześniejszych decyzji „WZ” będzie bez terminu 

REKLAMA

Nowe przepisy zmierzają w kierunku ograniczenia roli decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, czyli popularnych „WZ-ek”. Przypomnijmy, że wedle regulacji niedawno zaakceptowanych przez Sejm, Senat i Prezydenta, nowe decyzje o warunkach zabudowy będą mogły dotyczyć jedynie obszarów uzupełnienia zabudowy wyznaczonych przez plan ogólny. Zniknie zatem spory problem związany z obecnym brakiem wymogów co do zgodności pomiędzy „WZ-ką” oraz studium planistycznym. Oczywiście, ustawodawca musiał też uregulować kwestię ważności decyzji o warunkach zabudowy wydanych przed wejściem w życie nowej ustawy, a także w okresie do 1 stycznia 2026 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o termin wejścia w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., to warto dodać, że jej vacatio legis wyznaczono jako 30 dni od daty ogłoszenia. Od tej ogólnej zasady jest jednak sporo wyjątków dotyczących poszczególnych artykułów. Dodajmy również, że analizowana ustawa została ogłoszona w Dzienniku Ustaw wraz z dniem 24 sierpnia 2023 r. Jeśli przed wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku (dzień 24 września 2023 r.), postępowanie nie zakończy się ostateczną decyzją w sprawie wydania „WZ-ki”, to nadal będzie ono prowadzone według przepisów dotychczasowych. 

Podobna zasada ma dotyczyć postępowań o wydanie decyzji w sprawie warunków zabudowy wszczętych po wejściu w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r., ale przed uchwaleniem planu ogólnego gminy. Ze względów logicznych, ustawodawca przewidział brak możliwości zastosowania przy wydawaniu „WZ-ki” w tym okresie przejściowym warunku położenia nieruchomości w obszarze uzupełnienia zabudowy. Co ważne, wydanie „WZ-ki” na wniosek złożony od 1 stycznia 2026 r. będzie możliwe tylko jeśli na terenie gminy wszedł w życie plan ogólny. 

Tych decyzji o warunkach zabudowy, które nie stały się prawomocne przed 1 stycznia 2026 r. będzie dotyczył pięcioletni termin ważności. Rząd uznał, że podobne ograniczenie czasowe nie powinno obejmować „WZ-ek”, które uzyskały atrybut prawomocności przed 1 stycznia 2026 r. To dobra wiadomość dla inwestorów posiadających starsze decyzje o warunkach zabudowy. 

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd naprawia emerytury czerwcowe! Koniec z niesprawiedliwością z lat 2009–2019 – znamy szczegóły projektu ustawy

Rząd szykuje rewolucję dla tysięcy emerytów i rencistów! Nowy projekt ustawy ma zlikwidować wieloletnią niesprawiedliwość wobec osób, którym przyznano emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu w latach 2009–2019. Zmiany mają wyrównać ich sytuację ze świadczeniobiorcami z późniejszych lat i położyć kres tzw. „sezonowości emerytalnej”. Decyzja już we wtorek.

To może być pierwsza taka sytuacja w historii Polski: Prezes NBP Adam Glapiński już ostrzega!

Historyczny moment dla polskiej gospodarki? Prezes NBP Adam Glapiński ostrzega, że już w 2026 roku dług publiczny może po raz pierwszy przekroczyć unijny próg 60 proc. PKB. Choć inflacja zbliża się do celu NBP, to fiskalna polityka rządu – najluźniejsza w całej UE poza Rumunią – może zachwiać stabilnością makroekonomiczną kraju.

Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

REKLAMA

Kupując tę nieruchomość, wpadniesz w finansową pułapkę i poniesiesz dodatkowy koszt sięgający nawet 50 tys. zł. To skutek nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

REKLAMA

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA