REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie 2500 zł trafi na konta nauczycieli. Będą dodatkowe pieniądze na wypoczynek, bo przelew musi być zrobiony przed końcem roku szkolnego 2023/2024.

nauczyciel świadczenie urlopowe zfśs odpis na zfśs
Prawie 2500 zł trafi na konta nauczycieli. Będą dodatkowe pieniądze na wypoczynek, bo przelew musi być zrobiony przed końcem roku szkolnego 2023/2024.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

Czym jest świadczenie urlopowe?

Prawo do świadczenia urlopowego przyznaje nauczycielom art. 53 ust. 1a ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela. Przewiduje on, że z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Warto zwrócić uwagę na to, że choć świadczenie urlopowe jest wypłacane nauczycielom ze środków ZFŚS, to jednak ani prawo do niego, ani jego wysokość nie są uzależnione od sytuacji życiowej i materialnej nauczyciela, a co za tym idzie, w gruncie rzeczy nie ma ono charakteru socjalnego i jest należne wszystkim nauczycielom w takiej samej wysokości.

REKLAMA

Czy odpis podstawowy dla nauczycieli jest inny niż odpis na ogólnych zasadach?

Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.
W ostatnich latach zarówno wysokość kwoty bazowej, jak i wysokość przeciętnego wynagrodzenia niezbędne do obliczenia odpisu podstawowego były zamrażane. Aż do 2022 r. podstawą obliczeń były dane z 2019 r. W 2024 r. należy już jednak zastosować ogólne zasady wynikające z regulacji ustawowych, a tym samym w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wynosi więc 5693,62 zł (110% kwoty bazowej).
Jednak wysokość świadczenia urlopowego przysługującego nauczycielom została odniesiona do wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Aby ustalić jego wysokość, trzeba więc zwrócić uwagę na to, że zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. W 2024 r. podstawą do obliczenia wysokości tego odpisu jest kwota 6445,71 zł, a więc odpis ten wynosi 2417,14 zł i taka też jest wysokość świadczenia urlopowego należnego nauczycielom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(86)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mgr
  2024-03-25 16:10:22
  No proszę, da sie:-) A czarnek to z oświaty chciał zrobić kołchoz, gdzie nauczyciele najwyżej zarobić mogę 2700 zł za pracę od rana do wieczora, a nocą jeszcze niech jeszcze odpisują na roszczeniowe mejle rodziców. Dlatego głupek przegrał wybory 😁
  33
 • Nauczyciel - 46 h tygodniowo przy tablicy w dwóch szkołach.
  2024-03-25 16:12:57
  Wreszcie widzę jakieś podwyżki w oświacie, bo za pisu to był dramat. Nawet sprzątaczki w szkołach zarabiały więcej, niż nauczyciele!
  32
  pokażodpowiedzi (4)
 • Haha
  2024-02-29 18:12:32
  Mocno w górę… ja cały czas mam w uszach słowa szwagra. Że w tym roku słabe podwyżki u nich, tylko 10%. Ale u niego 10% to jest 1900zl na rękę
  9
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jacek
  2024-02-29 19:05:27
  Jak można tak ogromne podwyżki dać nauczycielom za 16 h pracy i do tego full dodatków. Nie zgadzamy się na to i karta nauczyciela powinna być do likwidacji. To niesprawiedliwe traktowanie !!!
  373
  pokażodpowiedzi (19)
 • Sesamek
  2024-03-01 07:39:26
  Te podwyżki dla tych nauczycieli to marnotrawstwo publicznych pieniędzy a pod szkołami same nowe samochody,stop rozdawnictwa czekam na zmianę władzy
  260
  pokażodpowiedzi (6)
 • Teresa
  2024-03-25 17:30:31
  A bardziej zagmatwać tych wyliczeń się nie da?
  5
 • HahhaxD
  2024-02-29 19:10:36
  Hahaha jak byś miał tyle oleju w głowie co on też byś tyle zarabial,większość społeczeństwa na wakacje nie dostaje nic
  55
  pokażodpowiedzi (1)
 • Matka
  2024-03-25 17:13:29
  Darmozjady, lenie i nieroby. Podwyżki a w zamian mniej pracy. Żałosne
  178
  pokażodpowiedzi (11)
 • Ala
  2024-03-03 13:19:33
  Razem z nadgodzinami średnio ok 30 miesięcznie wychodzi 1200 do 2000 na rękę w zależności od stopnia awansu
  27
 • Płacący za korki
  2024-03-25 21:37:55
  Do tego jeszcze darmowe wczasy, remonty mieszkań i jedzenie z restauracji
  59
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

REKLAMA

Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

REKLAMA

Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

REKLAMA