REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZFŚS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie do kolonii dziecka z zakładu pracy 2024 r.

Przyznawanie pracownikom dofinansowania do kolonii dzieci powinno wynikać z regulaminu ZFŚS. Ponadto udzielenie takiego wsparcia należy uzależniać od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osób uprawnionych. Pracodawcy, u których nie działa ZFŚS, mogą dofinansować kolonie dzieci pracowników np. ze środków obrotowych.

Wczasy pod gruszą 2024 r. Dla kogo, na jakich zasadach, kiedy wypłata

Za czas urlopu wypoczynkowego, poza wynagrodzeniem, pracownicy mogą otrzymać dodatkowe dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ten rodzaj dofinansowania, tzw. wczasy pod gruszą, powinien być przyznawany na zasadach określonych w regulaminie funduszu.

Świadczenia dla pracowników z funduszu świadczeń socjalnych. W 2024 r. już nie skorzystasz z 2000 zł. Pozostał jedynie 1000 zł

Niektóre świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlegają zwolnieniu podatkowemu. W 2024 r. limit uległ jednak zmianie.

Na konta nauczycieli wpłyną pieniądze. Prawie 2500 zł jeszcze przed końcem roku szkolnego 2023/2024.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

REKLAMA

Czy pracodawca, który nie poinformował pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego, powinien wypłacać to świadczenie

Jakie są konsekwencje nieprzekazania pracownikom informacji w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego w 2024 r.?

Odpis na ZFŚS: Zbliża się termin przekazania I raty za 2024 r. Ile to będzie?

Zbliża się termin wpłaty I raty odpisu na ZFŚS, należnej za 2024 r. Pracodawca powinien przekazać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisu.

Nie tylko na wakacje. Można też dostać dofinansowanie na majówkę. Sprawdź, jak złożyć wniosek i ile można dostać.

Możliwość dofinansowania z ZFŚS różnych form wypoczynku wynika z ustawy. Jednak zasady jego przyznawania obowiązujące w poszczególnych zakładach pracy mogą być różne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by nie pozbawić się prawa do wczasów pod gruszą.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: w budżetówce 800 zł-1500 zł, firmy do 2000 zł. U mundurowych np. 551 zł i 2100 zł

Wczasy pod gruszą" w 2024 r. w niektórych urzędach, firmach. instytucjach. Czym się różnią dofinansowania do wypoczynku u mundurowych (w porównaniu do cywili). Ile wynosi przykładowe dofinansowanie w 2024 roku?

REKLAMA

Finansowanie zakupu owoców i warzyw dla pracowników z ZFŚS [Aspekty prawne i korzyści]

Chcielibyśmy w naszej jednostce dokonywać zakupu owoców i warzyw dla pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS), co wyrabiałoby wśród nich dobre nawyki żywieniowe. Czy możliwe jest dokonywanie takich zakupów ze środków ZFŚS?

Pracownik odmawia złożenia oświadczenia? To nie jest problem pracodawcy. Po prostu na koncie zostanie więcej środków. Sprawdź zasady 2024.

Przyznawanie pracownikom i innym osobom uprawnionym świadczeń z ZFŚS nie jest obowiązkiem pracodawcy. Jeśli pracownik odmawia złożenia oświadczenia o swojej sytuacji socjalnej, pracodawca nie musi się martwić – po prostu nie przyzna mu świadczeń.

Czy w czasie okresu próbnego i wypowiedzenia należą się świadczenia z ZFŚS? Wielkanoc 2024. Sprawdź zasady.

Bez względu na to, czy w danym zakładzie świadczenia przyznaje się na jajeczko, czy na zajączka, pracownicy zawsze czekają na nie niecierpliwie i zadają sobie pytanie, czy każdemu z nich zostanie ono przyznane?

Świadczenie na zajączka. Pamiętasz o zmianie przepisów? W 2024 r. szybciej trzeba pobrać zaliczkę na podatek.

Choć z prezentami kojarzy się raczej Boże Narodzenie, a nie Wielkanoc, to okres świąteczny, jako związany ze zwiększonymi wydatkami, zawsze jest dobrą okazją do przekazania pracownikom świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. 

Czy komornik zajmie wielkanocne świadczenie z ZFŚS? Trzeba przeczytać treść zajęcia. Sprawdź, jakie masz prawa.

Wielkanoc to jeden z trzech momentów w roku, w których pracownicy liczą na to, że otrzymają dodatkowe świadczenie z ZFŚS. I faktycznie, wielu pracodawców to właśnie wtedy je przyznaje. Cieszy to także komorników.

ZFŚS: Ochrona danych osobowych przy prowadzeniu działalności socjalnej

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych finansuje działalność socjalną na rzecz uprawnionych osób. Dostęp do ich danych osobowych jest niezbędny do przyznania świadczeń socjalnych. W jaki sposób osoby korzystające z zfśs udostępniają swoje dane osobowe? Jak pracodawca chroni dane osób korzystających z zfśs?

Działalność socjalna: Świąteczne paczki dla dzieci pracowników, finansowane ze środków zfśs, powinny mieć różną wartość

Paczki dla dzieci pracowników przyznawane z okazji świąt wielkanocnych to popularna forma działalności socjalnej. Należy pamiętać, że aby uniknąć sporów z fiskusem i ZUS, paczki finansowane ze środków zfśs powinny być przyznawane z uwzględnieniem kryterium socjalnego.

Wczasy pod gruszą 2024 r. Limit dofinansowania 2417,14 zł albo 3222,86 zł. W praktyce do 1000 zł [ZFŚS]

Wczasy pod gruszą to popularne świadczenie pracownicze finansowane z ZFŚS. Ile maksymalnie pracownik może otrzymać od pracodawcy na wymarzony urlop w 2024 r.? Skąd się biorą limity dofinansowania z ZFŚS 2417,14 zł albo 3222,86 zł?

Czy pracownicy dostaną świadczenia z ZFŚS przed Wielkanocą? To zależy m.in. od tego, czy złożyli niezbędne oświadczenie.

Przed świętami, czy to przed Bożym Narodzeniem, czy przed Wielkanocą, każdy pracownik liczy na to, że otrzyma od pracodawcy świadczenie świąteczne z ZFŚS. Jednak nie każdy może je otrzymać. Pracodawcy muszą stosować kryterium socjalne, którego nie mogą ustalić bez współpracy ze strony pracownika. Nie wolno im wypłacać świadczeń tylko na podstawie wysokości wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje w zakładzie pracy.

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

Znamy wysokość odpisu na ZFŚS w 2024 r. Ogromny wzrost!

W 2024 r. podstawą naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023 r. Według Głównego Urzędu Statystycznego jego wysokość wynosi 6445,71 zł.

Czy pracownik na urlopie rodzicielskim ma prawdo do świadczeń z ZFŚS? Sprawdź, czy dostaniesz dopłatę do wypoczynku dzieci.

Sytuacja pracowników korzystających z uprawnień związanych z rodzicielstwem jest szczególna. Nie tracą statusu pracowników, ale jednocześnie nie świadczą efektywnie pracy. Czy mają prawo do dodatkowych świadczeń? Sprawdź, jakie są zasady.

Nowy rok, to nowe obowiązki. Trzeba zebrać od pracowników oświadczenia. Jeśli ich nie złożą, nie mogą dostać w 2024 roku świadczeń z ZFŚS

Pracownicy przypominają sobie o ZFŚS najczęściej w okresach przedświątecznych i wakacyjnym. Jednak warto poświęcić mu uwagę także na początku roku i pamiętać o złożeniu oświadczenia o kryterium socjalnym. Termin na jego złożenie powinien być określony w zakładowym regulaminie i zazwyczaj obejmuje on pierwszy miesiąc lub kwartał roku kalendarzowego.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy pracodawca może zrezygnować z tworzenia zfśs?

Pracodawcy ze sfery budżetowej obowiązkowo tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i nie mogą zrezygnować z jego tworzenia. Inaczej jest w przypadku pracodawców spoza sektora budżetowego.

Ferie 2024. Twoje dziecko jedzie na zimowisko? Sprawdź, czy ma szansę na to dofinansowanie (dla roczników 2008-2019).

Początek roku najwyższy czas by zastanowić się, jak dzieci i młodzież spędzą nadchodzące wielkimi krokami zimowe ferie. Czy każda rodzina ma szansę na uzyskanie na ten cel dodatkowych pieniędzy? Jak się okazuje, do wzięcia jest nie tylko świadczenie z ZFŚS, ale także dodatkowe 900 zł na wypoczynek zimowy.

Odpis na zfśs. Do 31 grudnia należy zrobić korektę odpisu za 2023 r.

W 2023 r. obowiązują dwie podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do końca roku należy dokonać korekty odpisu na zfśs. Jak to zrobić?

Czy komornik zajmie przed świętami świadczenie z ZFŚS? Prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

Świadczenia dla pracowników przed Wigilią 2023. To ostatnia szansa na to, żeby skorzystać z 2000 zł zamiast 1000 zł

Sprawdź jakie świadczenia należą się pracownikom przed Wigilią 2023. Pamiętaj, że jest to ostatnia szansa aby pracownik stracił jak najmniej na podatku dochodowym.

Działalność socjalna. 2000 zł zwolnienia w podatku dochodowym od świadczeń z zfśs tylko do 31 grudnia 2023 r.!

Pracownik nie zapłaci podatku dochodowego, jeżeli świadczenie zostało opłacone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do 31 grudnia 2023 r. limit zwolnienia od podatku wynosi 2000 zł.

Czy paczka świąteczna z okazji Bożego Narodzenia przysługuje pracownikowi będącemu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę

Z okazji świąt Bożego Narodzenia przygotowujemy pracownikom paczki świąteczne finansowane ze środków zfśs. Jeden z pracowników otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i jego zatrudnienie zakończy się 31 grudnia 2023 r. Czy można go wyłączyć z uprawnień do świadczeń z zfśs, tj. nie przyznać mu paczki z okazji świąt Bożego Narodzenia? – pyta Czytelniczka z Kielc.

Średnio około 600 zł "karpiowego" dla pracowników. Tyle urzędnicy dostaną przed Wigilią

"Karpiowe" w urzędach będzie wypłacane już niedługo. Ile w tym roku otrzymają pracownicy? Kwota uzależniona jest od kilku czynników. 

Do 2000 zł dla pracownika bez podatku. Tylko do 31 grudnia 2023 r.

Tylko do końca roku pracownicy mogą skorzystać z podwyższonego do 2000 zł limitu zwolnienia w PIT dla benefitów, bonusów i świadczeń finansowanych z ZFŚS.

Odpis na zfśs w 2024 r. Czy podstawą naliczenia będzie przeciętne wynagrodzenie w 2023 r.?

Odpis na zfśs od lat ustalany był w ustawach okołobudżetowych. Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 nie reguluje tej kwestii. Jeśli to się nie zmieni, to pracodawcy ustalą wysokość odpisu według zasad określonych w ustawie o zfśs.

ZFŚS: Zestawienie najczęściej pojawiających się pytań z zakresu kryterium socjalnego [RB: fragment kompendium o ZFŚS]

Udostępnienie pracodawcy danych osobowych osoby uprawnionej do korzystania z funduszu, następuje w formie oświadczenia. Pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia.

Odpis na ZFŚS na 2024 r. Jak? Kiedy? Projekty planów finansowych

W 2023 r. zaszły dwie istotne zmiany w przepisach dotyczących ustalania odpisów na ZFŚS dla nauczycieli i innych pracowników jednostek sektora finansów publicznych. W związku z tym pracownicy księgowości jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, w których ZFŚS należy tworzyć obligatoryjnie, mają wiele wątpliwości. Problem dotyczy sposobu obliczenia planowanej wielkość odpisów na ZFŚS na 2024 r., którą trzeba podać w projektach planów finansowych wydatków tych jednostek na 2024 r., włączanych do budżetu państwa lub budżetów JST.

Jak ustalić liczbę byłych pracowników - emerytów i rencistów do celów związanych z zfśs

W firmie działa zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Prawem do świadczeń objęci są emeryci i renciści - byli pracownicy. Jak prawidłowo określić liczbę tych osób do celów związanych z zfśs? - pyta Czytelnik z Radomia.

Czy wycieczka integracyjno-wypoczynkowa dofinansowana z ZFŚS to przychód pracownika podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wycieczki integracyjno-wypoczynkowej nie stanowi przychodu pracownika w postaci nieodpłatnego świadczenia, które podlega opodatkowaniu.

Czy pracownik uczestniczący w wycieczce osiąga przychód ze stosunku pracy - interpretacja MF

Pracownik, który wziął udział w wycieczce integracyjno-wypoczynkowej, sfinansowanej częściowo ze środków ZFŚS, nie osiąga przychodu ze stosunku pracy. Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Czy z ZFŚS można finansować zabiegi rehabilitacyjne [e-poradnia INFORLEX]

Czy z ZFŚS można finansować zabiegi rehabilitacyjne [e-poradnia INFORLEX]

PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

Inforlex: Wynagrodzenia 2023 - sporządzanie listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z zfśs [poradnik]

Przykład listy płac dla pracownika otrzymującego świadczenia z ZFŚS

Zmiany w wypłatach "trzynastki": co uwzględnić w podstawie do wyliczenia „trzynastki”? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy.

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. W ustawie tej uregulowano m.in. "trzynastki". Sprawdź co się zmienia!

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia – wyrównanie 41,90 zł

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli powinno zostać wypłacone w terminie do końca sierpnia 2023 r. Świadczenie urlopowe przysługuje nauczycielom, którzy byli zatrudnieni przez cały rok szkolny 2022/2023 w pełnym wymiarze zajęć. Wysokość świadczenia urlopowego jest proporcjonalna do okresu zatrudnienia nauczyciela w trakcie roku szkolnego i uwzględnia dwie wysokości podstawy jego wymiaru.

Zamiast 251,37 zł tylko 41,90 zł wyrównania do świadczenia urlopowego nauczycieli za 2023 r.? Jak to obliczyć? [wyjaśnienia MEiN i DGP]

Nauczycielom należy się dopłata do świadczenia urlopowego za 2023 r. Jak to obliczyć wyjaśnia Ministerstwo Edukacji i Dziennik Gazeta Prawna. Szacunkowa wartość wyrównania to około 41,90 zł (metodą zaproponowaną przez Ministerstwo).

PRB: Wyższy odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r. – ustawa opublikowana!

Wyższy odpis na ZFŚS od 1 lipca 2023 r. Ustawa już w Dzienniku Ustaw …..

ZFŚS. Podstawa odpisu podstawowego wzrasta w drugim półroczu

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych będzie wyższy. Podstawę jego obliczenia od 1 lipca będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r. Pracodawcy będą musieli przekazać odpisy w nowej wysokości na rachunek ZFŚS do końca września. 

Czy „wczasy pod gruszą” są opodatkowane?

Czym są "wczasy pod gruszą"? Ile można dostać w ramach tego świadczenia? Czy od "wczasów pod gruszą" płaci się podatek? 

Nowy dodatek do wynagrodzenia dla urzędników, żołnierzy, policjantów, strażaków. Wypłata do 30 września 2023 r.

Nowelizacja budżetu na 2023 r. da nie tylko nauczycielom nagrody 1125 zł i specjalne bonusy z ZFŚS. Urzędnicy i mundurowi mają otrzymać jednorazowy dodatek motywacyjny. Jego średnia wysokość to prawdopodobnie 1100 zł brutto. Wypłata przed wyborami. Najpóźniej do 30 września 2023 r. 

Nowelizacja budżetu: fundusz motywacyjny, dodatki specjalne, nauczyciele, sędziowie, odmrożenie ZFŚS

Projekt noweli zakłada wypłatę funduszu motywacyjnego, dodatków specjalnych dla państwowej sfery budżetowej, a także dla nauczycieli.

Czy w okresie wypowiedzenia mam prawo do świadczeń z ZFŚS? [PIP odpowiada]

Znajduję się w okresie wypowiedzenia i według pracodawcy nie mogę skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czy jest to prawidłowe działanie?

Czy komornik może zająć pieniądze z ZFŚS?

Wpłynęło do mnie zajęcie od komornika sądowego i nie jestem pewna, czy jest dobrze sformułowane. W tytule mam "Zajęcie wynagrodzenia za pracę, wierzytelności zasiłku chorobowego oraz wierzytelności z zfśs i wezwanie do dokonywania potrąceń". Dalej w treści dokumentu użyto jedynie art. 881 par. 1 kpc, art. 881 par. 3 kpc, art. 882 par. 1 kpc oraz art. 761 kpc. Czy w takim przypadku, mimo że art. 895 kpc nie został uwzględniony, mam pobierać środki z ZFŚS i przekazywać komornikowi?

REKLAMA