REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tani prąd: Kto składa oświadczenie do końca marca 2024 r? Osoby niepełnosprawne i rodziny 5+? [zamrożenie cen, wzory]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Tani prąd: Kto składa oświadczenie do końca marca 2024 r? Osoby niepełnosprawne i rodziny 5+? [zamrożenie cen, wzory]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Osoby korzystające z podwyższonych limitów zamrożenia cen prądu nie muszą składać żadnych oświadczeń o zamrożeniu cen prądu, o ile złożyły takie oświadczenia w 2023 roku. Chodzi o osoby niepełnosprawne, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, rolników, osoby budujące domy, osoby posiadające ogród działkowy (ROD). Oświadczenie składają osoby, który nie złożyły go jeszcze w 2023 roku.

Nawet nie musisz zaglądać do przepisów. Informacja o tym, że nie trzeba składać żadnych oświadczeń, jest na stronie www każdego liczącego się dostawcy prądu w Polsce. Podkreślamy - o ile korzystasz z taniego prądu na podstawie oświadczenia z 2023 r.

REKLAMA

W artykule podajemy zasady na podstawie informacji z Enei, ale dotyczą one każdego dostawcy prądu - Tauronu, PGE itd.

O co chodzi z oświadczeniami o zamrożeniem cen prądu do końca marca 2024 r.

Składają je w tym terminie:

1) osoby niepełnosprawne, które pozyskały orzeczenie o niepełnosprawności w 2024 r. - limit 1800 kWh,

2) osoby, które otrzymały w 2024 r. Kartę Dużej Rodziny (np. urodziło się im trzecie dziecko) - limit 2000 kWh,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) rolnicy od 2024 r - limit 2000 kWh,

4) osoby budujące domy począwszy od 2024 r. - limit 1500 kWh

i osoby z jednej z tych grup, które w przeszłości nie złożyły oświadczenia o korzystaniu z zamrożenia cen prądu. Jeżeli ktoś wypełnił ten obowiązek w 2023 r., to nie musi nic robić - zachowuje ważność Twoje oświadczenie z 2023 r.

W żadnym wariancie nie składają oświadczenia osoby korzystające z taniego prądu do limitu 1500 kWh.

Enea informuje o szczegółach - kto składa oświadczenie o tanim prądzie do końca marca 2024 r?

Na stronie www. Enei jest taki komunikat (tu link

Jeżeli w 2023 roku złożyłeś wymagane oświadczenie w ustawowym terminie, to nowe limity zużycia energii elektrycznej w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. będą automatycznie uwzględniane w rozliczeniach. Nie składaj ponownie nowego oświadczenia.

 oraz 

Dokumenty złożyć powinny jedynie osoby, które:
- w trakcie 2024 roku nabyły uprawnienia do skorzystania z podwyższonego limitu,
- nabyły uprawnienia przed 2024 rokiem, ale nie zdążyły wcześniej złożyć oświadczenia.

I następnie znajdziemy pod podanym linkiem w Enei informacje dla osób, które rzeczywiście powinny złożyć oświadczenie:

Jeśli posiadasz uprawnienia do skorzystania ze zwiększonego limitu, a wcześniej nie złożyłeś oświadczenia w ustawowym terminie, to złóż je niezwłocznie do 31 marca 2024 r. 

REKLAMA

Powinieneś złożyć oświadczenie w przypadku gdy:
a) nabyłeś uprawnienia przed 18 października 2022 r. i nie złożyłeś oświadczenia w terminie do 30 czerwca 2023 r. - pobierz Oświadczenie,
b) nabyłeś uprawnienia w 2023 roku i dotychczas nie złożyłeś oświadczenia - pobierz Oświadczenie,
c) nabyłeś uprawnienia w 2024 roku - pobierz Oświadczenie.

Pobierz Oświadczenie, zapisz na dysku lokalnym, wypełnij elektronicznie, podpisz elektronicznym podpisem kwalifikowanym i wyślij za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub podpisz własnoręcznie i prześlij na adres wskazany na fakturze.

Złożenie oświadczenia do 31 marca 2024 roku uprawni Cię do skorzystania ze zwiększonych limitów obowiązujących w I półroczu 2024 roku.

Nie musisz nic robić, jeśli już wcześniej złożyłeś wymagane oświadczenie.
Automatycznie zastosujemy zwiększony limit zużycia, wobec którego stosowana będzie zamrożona cena energii w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Można sprawdzić, czy wypłacona kwota czternastej emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną kwotę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

Wsparcie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Senat przyjął ustawę, która wprowadza preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy WOT i aktywnej rezerwy. Ustawa wprowadza także świadczenie początkowe dla żołnierzy WOT z budżetu państwa zamiast dotychczasowej odprawy wypłacanej przez przedsiębiorców.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Dodatek dopełniający 2520 zł czeka na podpis prezydenta. Dodatek będzie waloryzowany. Senat nie wniósł poprawek. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Komu będzie przysługiwać dodatek dopełniający do renty socjalnej? Co zawiera wniosek?

REKLAMA

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać?

8 dni urlopu na żądanie i 20 dni dodatkowego zwolnienia od pracy. Te przepisy zostały uchwalone błyskawicznie i już obowiązują. Jak z nich skorzystać? Pracownik musi złożyć wniosek, a pracodawca musi się zgodzić, ale nie zawsze.

Składka zdrowotna 2025 - projekt zmian, który rozczarowuje. MZ tłumaczy to kiepską sytuacją budżetu państwa i NFZ

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy, który ma na celu modyfikację przepisów dotyczących składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Projekt zakłada wyłączenie przychodów ze sprzedaży środków trwałych z podstawy wymiaru składki, co ma odciążyć przedsiębiorców, którzy obecnie muszą płacić składkę zdrowotną od takich transakcji. Zmiany mają wejść w życie w 2025 roku.

REKLAMA