REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP
Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) apeluje o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Chodzi m.in. wysokość wynagrodzenia nauczycieli, uregulowanie delegacji służbowych, godzin nadliczbowych i dobowego i tygodniowego czasu pracy.

Rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli - apel ZNP do MEN

REKLAMA

O rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zaapelował w poniedziałek, 11 czerwca 2024 roku do MEN prezes ZNP Sławomir Broniarz. Podkreślił, że potrzebne są rozmowy o wynagrodzeniach nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Broniarz przypomniał na konferencji prasowej, że 21 grudnia 2023 roku ZNP na spotkaniu z kierownictwem resortu edukacji zaproponował utworzenie zespołu roboczego, który zająłby się kluczowymi sprawami podnoszonymi przez środowiska nauczycielskie.

REKLAMA

"Na wiele z tych zagadnień powoływała się także w swoich wystąpieniach pani minister (edukacji) Barbara Nowacka. Mamy połowę czerwca i do dzisiaj nic się nie wydarzyło" – powiedział szef ZNP. Zaznaczył, że co prawda zespół został powołany, a na jego czele stanęła minister Nowacka, "ale nauczyciele za każdym razem pytają się, no i co z tego". Jak mówił, zespół miał się zająć bardzo ważnymi z punktu widzenia nauczycieli kwestiami. "Najbardziej newralgicznym obszarem jest kwestia wynagrodzeń (...) zarówno w kontekście roku 2025, jak i też inicjatywy obywatelskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego" – podkreślił prezes ZNP.

Wysokość wynagrodzenia nauczycieli powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce

REKLAMA

Przypomniał, że pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie 25 stycznia 2024 roku. "I do dzisiaj nie odbyło się żadne posiedzenie sejmowej komisji w tej sprawie" – zaznaczył. Zgodnie z projektem wysokość wynagrodzenia nauczycieli byłaby powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Zwrócił uwagę, że w zespole roboczym miała być też omawiana kwestia awansu zawodowego, oceny pracy nauczyciela, odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale też kształcenia nauczycieli. "Są obszary, które naprawdę wymagają zmiany (...), są obszary, które będą wymagały wielu miesięcy, jeśli nie lat, pracy" – dodał.

"Nauczyciele odnoszą wrażenie, że znowu stali się niewidoczni dla rządzących. Minęło pół roku, odkąd rząd objęła ekipa, w której pokładali naprawdę bardzo duże nadzieje. Tymczasem nie dzieje się nic, nie trwają żadne prace. Tym bardziej nie weszły ani nie zostały stworzone żadne uregulowania, które by rozwiązywały problemy nauczycieli, a te problemy nauczycieli są bardzo istotne dla całego systemu edukacji i wpływają bardzo znacząco na jego funkcjonowanie" – powiedziała wiceprezes ZNP Urszula Woźniak.

Prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów

Mówiła, że są sprawy, które ZNP podnosi od pół roku ze wskazaniem, że trzeba je szybko uregulować. Wymieniła m.in. kwestie związane z wycieczkami szkolnymi. Zauważyła, że często nie są przestrzegane prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów. Chodzi m.in. o uregulowanie delegacji służbowych, godzin nadliczbowych i dobowego i tygodniowego czasu pracy. Woźniak wskazała, że pilnego uregulowania wymaga też kwestia godzin ponadwymiarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kolejną sprawą niecierpiącą zwłoki jest kwestia urlopów dla poratowania zdrowia" – wskazała wiceprezes. Przypomniała, że z 1 września tego roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające emerytury stażowe dla nauczycieli, tzw. emerytury Czarnkowe. Jak mówiła, nie dość, że są one niekorzystne dla nauczycieli, to jeszcze pozbawiają nauczycieli, którzy nabędą prawa do nich, możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Wskazała, że wystarczy w artykule 73 ustawy Karta nauczyciela zapisać, że chodzi o "nabycie praw do powszechnej emerytury", a nie jak obecnie "nabycie praw do emerytury", by ten problem zniknął.

Woźniak mówiła też o przewlekłości postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Przypomniała, że możliwy czas trwania takich postępowań został przepisami covidowymi wydłużony o trzy i pół roku, w efekcie – jak mówiła – postępowanie może obecnie trwać nawet osiem i pół roku. Zauważyła też, że w przypadku uniewinnienia w takim postępowaniu, nauczyciele są gorzej traktowani niż przedstawiciele innych zawodów, jeśli chodzi o wyrównanie wynagrodzenia pomniejszonego na czas trwania postępowania.

Wiceprezes ZNP poinformowała, że związek chce też rozmawiać z MEN o warunkach pracy nauczycieli. Podała, że około 70 proc. dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego uczy się w masowym szkolnictwie. Nauczyciele pracujący z takimi dziećmi nie dostają z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia, choć praca w grupie, w której są dzieci z orzeczeniami, jest trudniejsza. Wskazała też, że w nowym roku do polskiego systemu edukacji wejdzie kolejna grupa uczniów z Ukrainy – ci, którzy do tej pory kształcili się zdalnie.

"Dobrostan nauczycieli jest równie ważny jak dobrostan uczniów. Bez dobrostanu nauczycieli nie będziemy mieli dobrostanu uczniów. Nie wystarczy tylko mówić o budowie prestiżu zawodu nauczyciela (...), dlatego liczymy na bardzo szybkie rozpoczęcie prac zarówno w zespole do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli, w grupach roboczych tego zespołu, jak i oczywiście w Sejmie nad naszą inicjatywą obywatelską" – podkreśliła Woźniak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA