REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP
Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Apel ZNP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenia nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) apeluje o rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Chodzi m.in. wysokość wynagrodzenia nauczycieli, uregulowanie delegacji służbowych, godzin nadliczbowych i dobowego i tygodniowego czasu pracy.

Rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli - apel ZNP do MEN

REKLAMA

O rozpoczęcie prac zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli zaapelował w poniedziałek, 11 czerwca 2024 roku do MEN prezes ZNP Sławomir Broniarz. Podkreślił, że potrzebne są rozmowy o wynagrodzeniach nauczycieli w 2025 r. i uregulowanie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne. Broniarz przypomniał na konferencji prasowej, że 21 grudnia 2023 roku ZNP na spotkaniu z kierownictwem resortu edukacji zaproponował utworzenie zespołu roboczego, który zająłby się kluczowymi sprawami podnoszonymi przez środowiska nauczycielskie.

REKLAMA

"Na wiele z tych zagadnień powoływała się także w swoich wystąpieniach pani minister (edukacji) Barbara Nowacka. Mamy połowę czerwca i do dzisiaj nic się nie wydarzyło" – powiedział szef ZNP. Zaznaczył, że co prawda zespół został powołany, a na jego czele stanęła minister Nowacka, "ale nauczyciele za każdym razem pytają się, no i co z tego". Jak mówił, zespół miał się zająć bardzo ważnymi z punktu widzenia nauczycieli kwestiami. "Najbardziej newralgicznym obszarem jest kwestia wynagrodzeń (...) zarówno w kontekście roku 2025, jak i też inicjatywy obywatelskiej Związku Nauczycielstwa Polskiego" – podkreślił prezes ZNP.

Wysokość wynagrodzenia nauczycieli powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce

REKLAMA

Przypomniał, że pierwsze czytanie projektu odbyło się w Sejmie 25 stycznia 2024 roku. "I do dzisiaj nie odbyło się żadne posiedzenie sejmowej komisji w tej sprawie" – zaznaczył. Zgodnie z projektem wysokość wynagrodzenia nauczycieli byłaby powiązana z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Zwrócił uwagę, że w zespole roboczym miała być też omawiana kwestia awansu zawodowego, oceny pracy nauczyciela, odpowiedzialności dyscyplinarnej, ale też kształcenia nauczycieli. "Są obszary, które naprawdę wymagają zmiany (...), są obszary, które będą wymagały wielu miesięcy, jeśli nie lat, pracy" – dodał.

"Nauczyciele odnoszą wrażenie, że znowu stali się niewidoczni dla rządzących. Minęło pół roku, odkąd rząd objęła ekipa, w której pokładali naprawdę bardzo duże nadzieje. Tymczasem nie dzieje się nic, nie trwają żadne prace. Tym bardziej nie weszły ani nie zostały stworzone żadne uregulowania, które by rozwiązywały problemy nauczycieli, a te problemy nauczycieli są bardzo istotne dla całego systemu edukacji i wpływają bardzo znacząco na jego funkcjonowanie" – powiedziała wiceprezes ZNP Urszula Woźniak.

Prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów

Mówiła, że są sprawy, które ZNP podnosi od pół roku ze wskazaniem, że trzeba je szybko uregulować. Wymieniła m.in. kwestie związane z wycieczkami szkolnymi. Zauważyła, że często nie są przestrzegane prawa pracownicze nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów. Chodzi m.in. o uregulowanie delegacji służbowych, godzin nadliczbowych i dobowego i tygodniowego czasu pracy. Woźniak wskazała, że pilnego uregulowania wymaga też kwestia godzin ponadwymiarowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kolejną sprawą niecierpiącą zwłoki jest kwestia urlopów dla poratowania zdrowia" – wskazała wiceprezes. Przypomniała, że z 1 września tego roku wchodzą w życie przepisy wprowadzające emerytury stażowe dla nauczycieli, tzw. emerytury Czarnkowe. Jak mówiła, nie dość, że są one niekorzystne dla nauczycieli, to jeszcze pozbawiają nauczycieli, którzy nabędą prawa do nich, możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Wskazała, że wystarczy w artykule 73 ustawy Karta nauczyciela zapisać, że chodzi o "nabycie praw do powszechnej emerytury", a nie jak obecnie "nabycie praw do emerytury", by ten problem zniknął.

Woźniak mówiła też o przewlekłości postępowań dyscyplinarnych wobec nauczycieli. Przypomniała, że możliwy czas trwania takich postępowań został przepisami covidowymi wydłużony o trzy i pół roku, w efekcie – jak mówiła – postępowanie może obecnie trwać nawet osiem i pół roku. Zauważyła też, że w przypadku uniewinnienia w takim postępowaniu, nauczyciele są gorzej traktowani niż przedstawiciele innych zawodów, jeśli chodzi o wyrównanie wynagrodzenia pomniejszonego na czas trwania postępowania.

Wiceprezes ZNP poinformowała, że związek chce też rozmawiać z MEN o warunkach pracy nauczycieli. Podała, że około 70 proc. dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego uczy się w masowym szkolnictwie. Nauczyciele pracujący z takimi dziećmi nie dostają z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia, choć praca w grupie, w której są dzieci z orzeczeniami, jest trudniejsza. Wskazała też, że w nowym roku do polskiego systemu edukacji wejdzie kolejna grupa uczniów z Ukrainy – ci, którzy do tej pory kształcili się zdalnie.

"Dobrostan nauczycieli jest równie ważny jak dobrostan uczniów. Bez dobrostanu nauczycieli nie będziemy mieli dobrostanu uczniów. Nie wystarczy tylko mówić o budowie prestiżu zawodu nauczyciela (...), dlatego liczymy na bardzo szybkie rozpoczęcie prac zarówno w zespole do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli, w grupach roboczych tego zespołu, jak i oczywiście w Sejmie nad naszą inicjatywą obywatelską" – podkreśliła Woźniak.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

REKLAMA

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA