REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?
Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce i w Europie 2024 - zmiany już od 21 czerwca. Sprawdź, gdzie nie wjedziesz! Jakie kary za złamanie zakazu?
hpgruesen
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Okres wakacyjny stanowi spore wyzwanie dla przewoźników. Poza brakami kadrowymi spowodowanymi urlopami firmy transportowe muszą wnikliwie planować trasy przejazdu ciężarówek, aby terminowo wykonywać załadunki i dostawy towarów pomimo wakacyjnych zakazów ruchu. Kluczowe w tym okresie jest także znalezienie komfortowych i bezpiecznych miejsc postoju ciężarówki zarówno w Polsce, jak i na głównych europejskich szlakach komunikacyjnych. 

Wakacyjne zakazy ruchu w Polsce

Wakacyjne zakazy ruchu dla samochodów ciężarowych w Polsce mają za zadanie ograniczyć przemieszczanie się pojazdów ciężarowych nie tylko podczas świąt, lecz także m.in. w piątki oraz w weekendy, czyli w okresach zwiększonego, wakacyjnego ruchu samochodów osobowych. Szczegółowe informacje dotyczące letnich zakazów dla ciężarówek zawarte są w rozporządzeniu Ministra Transportu z 31 lipca 2007 r.[1] Wspomniane ograniczenia dotyczą w Polsce pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton i poza świętem Wniebowzięcia WNP obchodzonym 15 sierpnia zakaz ruchu dla ciężarówek obowiązuje od 21 czerwca do 28 sierpnia 2024 r. w następujących dniach i godzinach:
- w piątki od godz. 18.00 do 22.00,
- w soboty od godz. 8.00 do 14.00,
- w niedziele w godzinach od 8.00 do 22.00.

REKLAMA

Ważne

Za niedostosowanie się do przepisów ograniczenia ruchu drogowego przewoźnicy mogą otrzymać karę finansową w wysokości 2000 zł. Z kolei zarządcy transportu mogą dostać mandat w kwocie 1000 zł. 

Kogo nie obejmują ograniczenia? 

REKLAMA

Spod wakacyjnego zakazu ruchu w Polsce wyjęte są m.in. ciężarówki przewożące towary szybko psujące się i artykuły spożywcze, leki, żywe zwierzęta, a także niektóre pojazdy przewożące towary ADR oraz ciężarówki wykorzystywane w transporcie kombinowanym. Jednak znaczna część pojazdów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton zmuszona jest pozostać w bazach transportowych lub na parkingach w czasie obowiązywania ograniczeń. 

Szczególnie w tym okresie przydatna okazuje się telematyka, która pozwala na bieżąco monitorować sytuację drogową, czas pracy kierowców oraz parametry pojazdu. Stały dostęp do tych informacji pozwala skutecznie planować przejazdy i postoje każdej ciężarówki wchodzącej w skład floty transportowej przewoźnika.

„Kluczowe dla przewoźników będzie szczegółowe zaplanowanie harmonogramu wyjazdów i przyjazdów z wyprzedzeniem i ciągły monitoring, gdzie występują ograniczenia w ruchu drogowym na europejskich drogach. Warto tutaj sprawdzić sobie również opcjonalne trasy dojazdu do punktów docelowych, które mogą być dostępne w tym czasie” - zaznacza Tomasz Góralewicz, National Sales Manager, Grupa Eurowag.

Miejsca postojowe w okresie letnim

REKLAMA

Według raportu PITD o zarobkach kierowców zawodowych w Polsce 2023[2], aż 17 proc. badanych na pytanie: „Czego nie lubisz w swojej pracy?” odpowiedziało, że niewystarczającej liczby miejsc parkingowych. Z kolei 16 proc. kierowców narzeka na warunki sanitarne. Choć brak infrastruktury i dobrego wyposażenia w miejscach załadunku czy rozładunku już od dawna jest bolączką sektora TSL, to coraz częściej pojawiają się inicjatywy społeczne, mające na uwadze ochronę kierowców, które dążą do poprawy sanitariatów i stworzenia dla nich miejsc do odpoczynku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładem takiego działania jest fundacja TruckersLife, która działa od 2013 roku w zakresie poprawy zdrowia, bezpieczeństwa i warunków kierowców zawodowych. Bardzo ważna jest również działalność firm związana z transportem, które chcą inwestować w nowe koncepty, zwiększające bezpieczeństwo kierowców i komfort jazdy, jak np. Eurowag Prime - sieć stacji paliw zlokalizowanych w najbardziej strategicznych i wyeksponowanych lokalizacjach w Europie, które mogą wystąpić z parkingami dla samochodów ciężarowych.

„W całej Europie znajduje się już ponad 70 placówek EW Prime, a ich liczba stale rośnie. W Polsce stacje i parkingi premium znajdują się przy wszystkich głównych drogach, takich jak m.in. autostrady A1, A2, czy A4. Lokalizację najbliższej stacji benzynowej oznaczonej niebieskim logo z czarną koroną można łatwo sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej Eurowag dostępnej w sklepach Google Play oraz App Store. Zależało nam na tym, żeby zrealizować koncept, który będzie dostarczał kierowcom i klientom wyższy standard usług, lepsze ceny i dodatkowe udogodnienia, które są w trasie szczególnie istotne. W planach mamy oczywiście stopniowe powiększanie sieci” – wyjaśnia Tomasz Góralewicz, National Sales Manager, Grupa Eurowag.

Letnie zakazy ruchu w Europie - wybrane kierunki

Niemcy

Wakacyjne zakazy ruchu obowiązują również w wielu europejskich krajach. W Niemczech stały zakaz ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony obowiązujący w każdą niedzielę w godzinach od północy do 22.00 zostaje rozszerzony w lipcu i sierpniu o każdą sobotę w godzinach od 7.00 do 22.00 na niektórych odcinkach dróg. Ograniczenie ruchu ciężarówek na niemieckich drogach nie obowiązuje w pewnym zakresie pojazdów używanych w transporcie kombinowanym, a także m.in. aut przewożących świeże produkty mleczarskie, mięsne, rybne, owoce i warzywa oraz pojazdów jadących na miejsce załadunku tego typu produktów „na pusto”.[3]
Jeżeli chodzi o kary za nieprzestrzeganie niemieckich przepisów to kierowca może dostać mandat w kwocie 120 euro (około 500 zł). Z kolei kwota kary dla przewoźnika zależna jest od kilku czynników, m.in. od liczby przejechanych kilometrów i ustalana jest na podstawie niemieckich wzorów naliczania kar – mówi Jakub Ordon, ekspert regionalny, Inelo z Grupy Eurowag. 

Francja

We Francji w okresie wakacyjnym zakaz dotyczy większości sobót w godz. od godz. 7.00 do 19.00 oraz we wszystkie niedziele od północy do 22.00 a także od 22.00 w przeddzień święta do 22.00 w dniu świątecznym. W tym czasie przypadają dwa święta, podczas których obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony. Pierwszym z nich jest święto narodowe 14 lipca, a drugim Wniebowzięcie NMP obchodzone 15 sierpnia. Wspomniane zakazy ruchu nie obejmują m.in. pojazdów przewożących żywe zwierzęta i szybko psującą się żywność, taką jak jaja, skorupiaki, ryby, mięso i inne produkty spożywcze wymagające stałej i schłodzonej temperatury przewozu.[4]
Firmy transportowe, które zignorują obowiązujące przepisy o zakazie ruchu mogą otrzymać karę finansową w wysokości od 750 euro do nawet 4000 euro, czyli od około 3200 zł do nawet 17 000 zł.[5](aktualizacja - 17.06.2024). 

Czechy 

W Czechach wakacyjne zakazy ruchu dla ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony obowiązują od 1 lipca do 31 sierpnia. W tym okresie niedzielne ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych w godzinach od 13.00 do 22.00 jest rozszerzone o każdą sobotę w godzinach od 7.00 do 13.00 oraz o każdy piątek od godz. 17.00 do 21.00. Ponadto na czeskich autostradach, drogach ekspresowych i trasach pierwszej klasy zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje w dni świąteczne 5 i 6 lipca. Ograniczenia nie dotyczą, m.in. pojazdów używanych w transporcie kombinowanym na odcinku od nadawcy do najbliższego miejsca rozładunku, a także ciężarówek przewożących żywe zwierzęta i towary łatwo psujące się, pod warunkiem, że produkty wrażliwe zajmują co najmniej połowę przestrzeni ładunkowej[6]. Warto pamiętać, że kierowcy w tym kraju, którzy nie dostosują się do wspomnianych zakazów mogą zostać ukarani mandatem o równowartości około 500 zł. 

Słowacja

Na Słowacji obowiązują w lipcu i w sierpniu letnie zakazy ruchu dla ciężarówek w soboty. W tych dniach pojazdy ciężarowe nie mogą poruszać się po drogach w godzinach od 7.00 do 19.00. Zakaz dotyczy również wszystkich niedziel i świąt od północy do 22.00.  Dni świąteczne w Słowacji wypadają na 5 lipca (św. Cyryla i Metodego) i 29 sierpnia (rocznica Słowackiego Powstania Narodowego). Spod zakazów ruchu wyjęte są, m.in. pojazdy przewożące żywe zwierzęta i towary niebezpieczne.[7] Pozostałe ciężarówki zobowiązane są do postoju na parkingach. 

Austria 

W Austrii wakacyjny zakaz ruchu obowiązuje od 6 lipca do 31 sierpnia na autostradzie A13 prowadzącej przez Przełęcz Brenner we wszystkie soboty w godzinach od godz. 7.00 do 15.00 i łączy się ze stałym zakazem weekendowym obowiązującym w soboty od 15.00 do północy oraz w niedziele i święta od północy do godz. 22.00.[8]

Włochy

We Włoszech podczas okresu wakacyjnego, czyli w lipcu i w sierpniu stały zakaz ruchu ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony obowiązujący w niedziele w godzinach od 7.00 do 22.00 jest rozszerzony o soboty. W tych dniach ograniczenia poruszania się ciężarówek po drogach obowiązują od godz. 8.00 do 16.00. Warto pamiętać także o zakazie ruchu 15 sierpnia, który będzie obowiązywać od godz. 7.00 do 22.00. Zakazy ruchu nie obejmują, m.in. ciężarówek przewożących świeżą żywność i żywe zwierzęta. Ponadto w przypadku wjeżdżających do Włoch z zagranicy czas rozpoczęcia obowiązywania zakazu przesunięty jest o cztery godziny.[9]

*****

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000783/O/D20210783.pdf

[2] Raport, Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2023. Bezpieczeństwo i stan infrastruktury parkingowej

[3] Trafficban.com, Zakazy ruchu ciężarówek w Europie, Niemcy 

[4] Trafficban.com, Zakazy ruchu ciężarówek w Europie, Francja  

[5] Wise.com.pl, Przelicznik walut

[6] Trafficban.com, Zakazy ruchu ciężarówek w Europie, Czechy 

[7] Trafficban.com, Zakazy ruchu ciężarówek w Europie, Słowacja 

[8] Trafficban.com, Zakazy ruchu ciężarówek w Europie, Austria  

[9] Trafficban.com, Zakazy ruchu ciężarówek w Europie, Włochy 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

REKLAMA