REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To koniec kłopotów rodziców w szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Już nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń. Od kiedy?

szkoła MEN zaświadczenie
To koniec kłopotów rodziców w szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Już nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń. Od kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy to koniec kłopotów organizacyjnych w przedszkolach i szkołach? Są pierwsze efekty kontroli MEN. Przygotowano projekt zmian. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie trzeba będzie przedstawiać tych zaświadczeń.

Czy to koniec zaświadczeń o niekaralności w szkołach?

Rok szkolny 2024/2025 zaczął się od dużego zamieszania związanego z nowymi standardami ochrony małoletnich wynikającymi z tzw. ustawy Kamilka. Choć czasu na ich wdrożenie było sporo, to jak to zwykle bywa, najwięcej problemów powstało dopiero w praktyce, gdy w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego dyrektorzy placówek starali się dostosować prowadzoną działalność do nowych wymogów. Okazało się, że problemem jest przeprowadzenie na terenie szkół jakichkolwiek zajęć dodatkowych prowadzonych przez podmioty zewnętrzne, w tym wolontariuszy. Również rodzice nie mogli jak dotąd angażować się w działalność szkół i przedszkoli i musieli wylegitymować się zaświadczeniem o niekaralności. Było to wymóg szczególnie kłopotliwy w przypadku osób, które przez jakiś czas mieszkały poza granicami Polski. Z kole w październiku Dzień Edukacji Narodowej został poprzedzony gorącą dyskusją o tym, czy nauczyciel może przyjąć z tej okazji upominek przygotowany przez uczniów i ich rodziców oraz czy można dopuścić do sytuacji, w której rodzice czy dziadkowie obecni na szkolnych akademiach fotografują występujące dzieci. Wątpliwości było wiele, a wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości wytyczne dotyczące stosowania wprowadzonych przepisów więcej skomplikowały, niż wyjaśniły. Sytuacja stała się naprawdę trudna, bo dyrektorzy niektórych placówek wobec wszechobecnych sprzecznych ze sobą informacji, wprowadzali na ich terenie naprawdę daleko idące ograniczenia, które negatywnie odbijały się szczególnie na najmłodszych dzieciach. To dlatego już we wrześniu 2024 r. MEN rozpoczęło kontrole w zakresie stosowania standardów ochrony małoletnich, których celem miało być m.in. przygotowanie we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości projektu zmian, które z jednej strony zapobiegłyby paraliżowaniu działalności placówek, a z drugiej, nie pozbawiłyby małoletnich niezbędnej ochrony.

REKLAMA

Uproszczenia formalne w placówkach oświatowych

Jak się okazuje, efekty tych działań już niebawem ujrzą światło dzienne. Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na interpelację z 22 października 2024 r. (nr 5698) w sprawie weryfikacji standardów, które zostały wprowadzone zmianami do ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, przedstawiło 20 stycznia 2025 roku planowane zmiany.
W projekcie ustawy zarejestrowanym pod numerem UD176 proponuje się m.in.:
- nowe zasady okazywania zaświadczeń o niekaralności,
- grupę osób, dla których pozyskanie zaświadczenia z KRK będzie darmowe,
- modyfikację katalogu przestępstw, za których skazanie powinno wykluczać pracę z dziećmi.
W jaki sposób działalność placówek oświatowych miałaby zostać w tym zakresie uproszczona? Na przykład, rodzice, którzy pozytywnie przeszliby na początku roku szkolnego weryfikację pod kątem niekaralności, byliby dopuszczeni w czasie tego roku do działalności na terenie placówki oświatowej bez konieczności ponownego okazywania zaświadczenia. Z kolei zaświadczenie nie byłoby w ogóle wymagane od gości zapraszanych na zajęcia prowadzone na terenie przedszkola czy szkoły, o ile będą one prowadzone pod faktycznym nadzorem osoby uprawnionej do sprawowania opieki nad małoletnimi, w tym także nauczyciela lub wychowawcę. Obowiązek weryfikacji zostanie zniesiony wobec osób, od których z założenia wymagana jest niekaralność, np. policjantów, adwokatów czy sędziów. Nie trzeba też będzie sprawdzać podwójne tej samej osoby, np. gdy zostanie ona już zweryfikowana pod kątem niekaralności w klubie sportowym czy innej instytucji. Z kolei wolontariusze prowadzący zajęcia z dziećmi i studenci odbywający praktyki w szkołach nie będę musieli ponosić kosztów uzyskania zaświadczenia o niekaralności.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko wezwie 230 tysięcy Polaków. Na tej liście są nawet 60-latkowie i kobiety

Strach obleciał tych, do których trafiło to wezwanie? Tocząca się od trzech lat wojna na Ukrainie sprawia, że rutynowe stawienie się przed wojskową komisją kwalifikacyjną, zyskuje inny wymiar. Jak co roku armia sprawdza kto nadaje się na żołnierza. Musi mieć w rezerwie tych, których weźmie w kamasze, kiedy przyjdzie najgorsze.

Komunikat ZUS: Ograniczenia w PUE/eZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o ograniczeniach w funkcjonowaniu portalu PUE/eZUS.

Sąd dopuścił się licznych błędów i nadinterpretacji – polemika z wyrokiem SO w Suwałkach kwestionującym wskaźnik WIBOR

W opublikowanym 4 marca 2025 r. na portalu Infor.pl artykule pt.: „Sąd: Umowa kredytu z WIBOR-em jest nieważna - pierwszy taki wyrok w Polsce. Argumenty Sądu i komentarz radcy prawnego” pani mecenas Beata Strzyżowska – pełnomocnik kredytobiorców w tej sprawie – szeroko omawia tezy zawarte w uzasadnieniu nieprawomocnego wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach o sygnaturze I C 332/24. Jako pełnomocnik banku w tej sprawie, wnoszący apelację od przywołanego wyroku, chciałbym polemicznie odnieść się do pewnych tez Sądu i Pani Mecenas, aby czytelnicy mieli zapewniony szerszy, a nie jednostronny obraz sprawy.

Rząd o mundurowych: Nie będzie transferu środków z ZUS. Jedna emerytura albo dwie emerytury (data graniczna 1 stycznia 1999 r.)

Podwójna emerytura a przeniesienie składek z ZUS do MON. Rząd nie zgadza się na takie rozwiązanie. Jest to jeden z pomysłów, aby rozwiązać problem żołnierzy, którzy po odejściu ze służby pracowali w cywilu i odprowadzali składki do ZUS. Mają więc zgromadzone składki emerytalne „żołnierskie” i „cywilne”. Inne reguły dotyczą osób służących przed 1999 r., inne dla rozpoczynających służbę po tej dacie granicznej. Problemy z tym podziałem mogłoby uratować ten pomysł: "Przenieśmy składki „zusowskie” do MON. I dokonajmy korzystnych przeliczeń emerytalnych."

REKLAMA

Masz dużo niepotrzebnych rzeczy? Oddaj do paczkomatu InPost. Ekozwroty są za darmo. Co można oddać?

Paczkomaty InPost uruchomiły nową usługę - ekozwroty. Nie każdy jednak o niej wie. Można przesyłać bez żadnych opłat niepotrzebne rzeczy do wybranych fundacji. Co można oddać w paczkomacie?

Nie ma jeszcze wyroku TSUE w sprawie WIBOR! [Polemika]

Niniejszy artykuł jest polemiką Marcina Bartczak, partnera kancelarii ITMA z fragmentem artykułu opublikowanego na naszym portalu pt. „Umowy z WIBOR-em coraz częściej podważane przez sądy. Kredyt w złotych bez odsetek i prowizji jak dla frankowiczów?” Śródtytuły i wyróżnienia tekstu pochodzą od redakcji portalu infor.pl.

Paczkomaty InPost w 20 szpitalach w Polsce. Do końca 2025 r. będą w 50 placówkach

Nowość: paczkomatu InPost instalowane są w polskich szpitalach. Już 20 szpitali posiada takie miejsca. Do końca 2025 roku pacjenci będą mogli odbierać przesyłki w paczkomatach 50 szpitali i uzdrowisk. Usługa zostanie rozszerzona na sanatoria.

Pożyczka edukacyjna w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia

Pożyczka edukacyjna w wysokości do 400 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dla kogo pożyczka edukacyjna? Na jakich zasadach będzie przyznawana? Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę edukacyjną?

REKLAMA

Dłuższy termin na złożenie wniosku o świadczenie interwencyjne, zmiana zasad udzielania pożyczek. Będzie nowelizacja ustawy powodziowej

Będzie nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Poszkodowani zeszłoroczną powodzią mogą spodziewać się ułatwień w uzyskaniu świadczenia interwencyjnego, zmiany zasad udzielania i rozliczania pożyczek oraz możliwości uzyskania środków na naprawy w lokalach użytkowych.

14 dni wolnych od pracy w 2025 roku – sprawdź, kiedy możesz odpocząć!

Pracownicy w 2025 roku mają aż 14 dni ustawowo wolnych od pracy. Opublikowany jednolity tekst ustawy o dniach wolnych uwzględnia zmiany, w tym ustanowienie Wigilii Bożego Narodzenia jako dnia wolnego. Poniżej przedstawiamy pełną listę dni wolnych w 2025 roku oraz szczegóły dotyczące zmian.

REKLAMA