REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abonament RTV w sądzie: Dokumenty kontra zeznania świadków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Abonament RTV: Dla odrzucenia żądań poczty musisz mieć dokumenty. Sąd nie przyjmie zeznań świadków, że racja jest po Twojej stronie
Abonament RTV: Dla odrzucenia żądań poczty musisz mieć dokumenty. Sąd nie przyjmie zeznań świadków, że racja jest po Twojej stronie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sąd: Zaginął kwitek w sprawie o abonament RTV? Nie możesz kwitka zastąpić zeznaniem świadka.

Świadek miałby potwierdzić wyrejestrowanie telewizora z systemu abonamentu. To podstawowy problem w sprawach sprzed 15 – 20 lat, które Poczta Polska odgrzebuje i kieruje do sądu. Osoba pozwana wyrejestrowała telewizor (tak twierdzi), ale zgubiła dowód pisemny tego. I chce potwierdzić fakt wyrejestrowania np. zeznaniem żony albo syna, z którymi był w placówce pocztowej, aby to załatwić. Nie da się przeprowadzić takiego dowodu.

REKLAMA

Dla wykazania faktu wyrejestrowania odbiornika telewizyjnego konieczne jest przedstawienie w sądzie pisemnego dowodu wyrejestrowania tego odbiornika. Co prawda art. 75 § 1 k.p.a. wprowadza otwarty katalog środków dowodowych – dowodem może być wszystko co nie jest sprzeczne z prawem. Zasada ta – w przypadku sporów o abonament RTV – jest wyłączona przez przepisy szczególne.

Przepisy szczególne wyłączają przepis ogólny w kpa co do abonamentu RTV

 

Na ich podstawie posiadacz imiennej książeczki abonamentowej za używanie m.in. odbiorników telewizyjnych powiadamia placówkę operatora publicznego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej, m.in. o zmianie nazwiska (albo nazwy firmy), miejsca zamieszkania (siedziby) czy zaprzestaniu użytkowania odbiorników, w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

WAŻNE! Dowodem zarejestrowania odbiorników telewizyjnych (czy radiowych) jest imienna książeczka opłaty abonamentowej. W książeczce tej dokonywane są adnotacje dotyczące zmian, mających znaczenie dla obowiązku ponoszenia opłaty abonamentowej.

UWAGA! Wpisy w tej książeczce są wyłącznym dowodem potwierdzającym zaistnienie zdarzeń, o których mowa w rozporządzeniu, w tym dotyczące wyrejestrowania odbiornika telewizyjnego.

 

Przykład - I GSK 1483/21 - Wyrok NSA z 2024-12-18

Przykład

Zobowiązany uzasadniając zarzut nieistnienia obowiązku płacenia abonamentu wskazał, że z lokalu, w którym użytkowany był odbiornik telewizyjny, wyprowadził się ponad 20 lat temu i wtedy też został wyrejestrowany odbiornik. Telewizor natomiast został podarowany mamie. Okoliczność te chciał potwierdzić zeznaniamia świadków (D. L., Z. L., F. G., B. C. i A. R.).

NSA orzekł na korzyść poczty polskiej w sprawie abonamentu RTV:

W tym kontekście zasadnym jest więc stanowisko, że zmiana miejsca zamieszkania, gdzie użytkowany był zarejestrowany odbiornik RTV i brak rejestracji odbiornika RTV w nowym miejscu zamieszkania nie jest okolicznością, która zwalnia z obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej. Taki skutek wywołuje natomiast wyrejestrowanie takiego odbiornika. Warunkiem koniecznym dla wykazania nieistnienia obowiązku, w tym przypadku powinności uiszczania opłaty abonamentowej, jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego dokonanie wspomnianej czynności. Podkreślić należy, że ciężar udowodnienia tego faktu spoczywa na podmiocie, który wywodzi z tego korzystne dla siebie skutki procesowe, a więc na zobowiązanym. Skoro Skarżący nie legitymuje się takim dowodem, to Wierzyciel prawidłowo przyjął niezasadność zarzutu z art. 33 § 1 pkt 1 u.p.e.a. W tej sytuacji Wierzyciel zasadnie dochodzi wymagalnych opłat abonamentowych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo

REKLAMA