REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka
Technologiczni giganci wspierają autorytaryzm? Amnesty alarmuje w globalnym raporcie o prawach człowieka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wpływy największych firm technologicznych ułatwiają rządom łamanie praw człowieka – ostrzega Amnesty International w najnowszym raporcie za 2024 rok. Organizacja piętnuje m.in. działania Donalda Trumpa, cenzurę w mediach społecznościowych oraz wykorzystanie technologii do masowej inwigilacji. Jeden z rozdziałów poświęcono Polsce i sprawie użycia Pegasusa wobec opozycji.

Media społecznościowe a cenzura i dezinformacja

Zdaniem autorów raportu wybory prezydenckie w 2024 roku w Stanach Zjednoczonych pokazały wpływ największych firm technologicznych, w tym zarządzających mediami społecznościowymi, na naruszenie praw m.in. migrantów, uchodźców oraz osób LGBTQ. Szczególnie zwrócono uwagę na działania prezydenta USA Donalda Trumpa, który zachęcał m.in. do wycofania się Mety, firmy-matki Facebooka i Instagrama, z weryfikacji faktów przez osoby trzecie.

REKLAMA

REKLAMA

Zwrócono także uwagę, że amerykańska Meta i chiński TikTok usunęły z internetu informacje dotyczące praw reprodukcyjnych. Jednocześnie firmy zarządzając mediami społecznościowymi nadal nie zakazują publikowania oraz rozpowszechniania treści drastycznych i promujących przemoc.

Amnesty International zwraca uwagę, że państwa na całym świecie coraz częściej nadużywały programów szpiegowskich, narzędzi nadzoru i monitoringu, także opartych na technologii sztucznej inteligencji.

Pegasus w Polsce i brak kontroli nad inwigilacją

W rozdziale poświęconym Polsce przypomniano, że w maju 2024 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł w sprawie dotyczącej użycia oprogramowania szpiegującego Pegasus wobec polityków związanych z opozycją. W wyroku sąd skrytykował Polskę m.in. za brak mechanizmów nadzoru nad takimi operacjami i nieograniczony dostęp władz krajowych do danych telekomunikacyjnych.

Kobiety i osoby LGBTQ pod presją

Amnesty International po raz kolejny zwróciła uwagę na katastrofalną sytuację kobiet, dziewcząt oraz osób LGBTQ. Najsurowsze ograniczenia dotknęły w ubiegłym roku Afganki, które zostały całkowicie wykluczone z życia publicznego przez rządy Talibów. W raporcie wymieniono m.in. określenia maksymalnego wynagrodzenia dla kobiet w wysokości 70 dol. miesięcznie czy zakaz podróżowania kobiet bez towarzystwa męża lub spokrewnionego mężczyzny. Dziewczynki mogą chodzić do szkół jedynie do klasy szóstej, a w grudniu zakazano dziewczynom i kobietom kształcenia się w szkołach medycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadzór cyfrowy i technologia rozpoznawania twarzy

REKLAMA

Autorzy raportu podali także, że wprowadzone w Algierii i Iraku prawo pozwala gwałcicielom uniknąć ścigania przez policję i odbycia kary, poprzez poślubienie swojej ofiary. W Iranie władze nasiliły represje wobec kobiet i dziewcząt, które sprzeciwiają się obowiązkowemu zasłanianiu twarzy. Wykorzystywano przy tym nadzór cyfrowy, w tym technologię rozpoznawania twarzy. Dodatkowo, rządy w wielu krajach od Argentyny aż po Rosję, wprowadziły nowe przepisy ograniczające dostęp do usług w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Wymieniono także przypadki ataków, aresztowań i ścigania przez służby osób ze względu na ich orientację seksualną lub tożsamość płciową. Szczególnie nasiliły się one w Iraku, Libii i Tunezji. Jednocześnie Amnesty International odnotowało pozytywne zmiany: Tajlandia zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe, a w Japonii zakaz takich małżeństw uznano za niezgodny z konstytucją. W raporcie przytoczono sytuację w Polsce, gdzie spośród 105 homofobicznych uchwał samorządowych podjętych od 2019 roku, ustanawiających tzw. strefy wolne od LGBTQ, tylko pięć pozostało w mocy do końca roku. Ostatnią z nich zniesiono 24 kwietnia 2025 roku.

Amnesty International publikuje raporty na temat stanu przestrzegania praw człowieka w ponad 150 krajach świata nieprzerwanie od 1962 roku. Jak piszą autorzy, powstają one na podstawie niezależnych i bezstronnych badań, stanowią kompleksowe źródło wiedzy o globalnym stanie praw człowieka.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Empatia zamiast strachu? Apel w sprawie małoletnich pasażerów

Kontrolerzy powinni być świadomi emocji dzieci i podchodzić do nich z empatią stosowną do ich wieku - podkreśla Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Do biura RPD wpływa wiele zgłoszeń dotyczących łamania praw dziecka w środkach transportu publicznego.

Czym jest świadczenie urlopowe, ile wynosi w 2025 roku i czym różni się od tzw. wczasów pod gruszą. Podatki i składki ZUS

W sezonie wakacyjnym wielu pracowników zadaje sobie pytanie: czy oprócz wynagrodzenia za urlop przysługuje mi jakieś dodatkowe świadczenie? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli spełnione są odpowiednie warunki — możesz otrzymać tzw. świadczenie urlopowe lub „wczasy pod gruszą”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!

Upoważnienie do opieki nad dzieckiem: do pobrania na wyjazd w wakacje [WZÓR]

Wakacje to okres częstych wyjazdów dzieci, czasami również z innymi osobami niż rodzice. Dzieci, które wyjeżdżają z babcią, dziadkiem, ciocią, wujkiem czy innymi osobami, muszą mieć ze sobą upoważnienie. Rodzice przygotowują takie pismo i najlepiej, aby podpisali je wspólnie.

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy [dot. pobytu, 800 plus, świadczeń, zakwaterowania, pracy]

Więcej i lepiej dla Ukraińców? Jest projekt zmian ustawy w zakresie pobytu, świadczeń, zakwaterowania i pracy Ukraińców na terytorium Polski. Najważniejszym uprawnieniem jest przedłużenie tymczasowej ochrony i związanych z nią uprawnień dla uchodźców do 4 marca 2026 roku. Jednocześnie planowane są zmiany w procedurach pobytowych, rejestracji PESEL, a także w funkcjonowaniu ośrodków zbiorowego zakwaterowania.

REKLAMA

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji

Jednorazowo 7000 zł z ZUS: łatwiej, szybciej, bez decyzji. A wszystko to za sprawą rozporządzenia, które ma się zmienić, aby ułatwić świadczeniobiorcom sprawne uzyskanie pieniędzy i uniknięcie zbędnych procedur i biurokracji. Co zatem się zmieni?

Wygrana bez rekompensaty: Firma pokonała ZUS na całej linii, ale kosztów nie odzyskała

Firma pokonała ZUS, ale nie uzyskała rekompensaty. „Ponad 871 decyzji ZUS, 150 tys. stron dokumentacji, tysiące godzin pracy. Wszystkie sprawy wygrane przez przedsiębiorcę przed sądami w I i II instancji. W teorii - spektakularny sukces. W praktyce ekonomiczna porażka" - pisze dzisiejszy „Dziennik Gazeta Prawna".

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany

Alarmujący raport NIK o sytuacji niepełnosprawnych. Jest źle, potrzebne są zmiany. Co to są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Kto organizuje i po co są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ)? Co się dzieje z pieniędzmi z PFRON i jakie nadużycie wykryto - wszystko to wynika z najnowszego raportu NIK.

Abonament RTV: drożej w 2026 roku. Jakie zniżki za zapłatę z góry? Jakie kary za niepłacenie abonamentu i brak rejestracji odbiornika?

W 2026 roku obowiązywać będą wyższe stawki abonamentu RTV niż w 2025 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 27 czerwca 2025 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2026 r. 

REKLAMA

22 lipca 2025 r.: rekonstrukcja rządu

Rekonstrukcja rządu odbędzie się we wtorek 22 lipca 2025 roku. Została opóźniona o tydzień na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Czym zostało podyktowane opóźnienie zmian w rządzie?

Co daje niepełnosprawność sprzężona?

Co daje niepełnosprawność sprzężona? Chociaż większość osób, które cierpi na różnego rodzaju zaburzenia powiedziałoby raczej: co odbiera niepełnosprawność sprzężona? (sic!). Odbiera zdrowie i jakość życia, a czasami nawet samo życie. W artykule skupimy się omówieniu podstawowych pojęć i uprawnień, szczególnie dla dzieci, związanych z niepełnosprawnością sprzężoną. Zatem: co to jest niepełnosprawność sprzężona? Jakie to są niepełnosprawności sprzężone? Czy autyzm to niepełnosprawność sprzężoną? Kto orzeka o niepełnosprawności sprzężonej?

REKLAMA