REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemcy ujawnili ilu mają u siebie migrantów: To już ponad jedna czwarta

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Niemcy coraz wyraźniej stają się krajem wielokulturowym — już ponad jedna czwarta mieszkańców ma tzw. historię migracji. W 2024 roku liczba takich osób wzrosła do ponad 21 milionów. To nie tylko efekt ostatnich fal migracyjnych z Ukrainy, Syrii czy Turcji, ale też długofalowych zmian społecznych i gospodarczych. Kim są ci ludzie? Skąd przyjechali i dlaczego wybrali właśnie Niemcy? Nowe dane pokazują, jak bardzo zmienia się społeczna mozaika naszych zachodnich sąsiadów.

REKLAMA

Ile jest osób z historią migracji w Niemczech?

Według Federalnego Urzędu Statystycznego osób z historią migracji było w 2024 roku o około cztery procent (873 tys.) więcej niż w roku poprzednim (2023: 20,4 miliony). Ich udział wzrósł zatem nieznacznie - do 25,6 procent.

Osoby z historią migracji to takie, które same są imigrantami w pierwszym pokoleniu lub których oboje rodzice wyemigrowali do Niemiec po 1950 roku. Spośród ponad 21 milionów osób z historią migracji prawie 6,5 miliona przybyło do Niemiec po 2015 roku - wynika z danych.

Skąd pochodzą imigranci mieszkający w Niemczech?

W latach 2015-2021 imigranci pochodzili głównie z:

  • Syrii (716 tys.),
  • Rumunii (300 tys.),
  • Polski (230 tys.).

Jak podają statystycy, od 2022 r. imigracja pochodzi głównie z:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Ukrainy (843 tys.),
  • Syrii (124 tys.),
  • Turcji (112 tys.) .

Dlaczego ludzie wybierają Niemcy? Ucieczka i praca na czele powodów migracji

Z danych ujawnionych przez Federalny Urzęd Statystyczny wynika też, że najważniejszymi powodami migracji były:

  • ucieczka, azyl i ochrona międzynarodowa (31 procent),
  • zatrudnienie (23 procent),
  • łączenie rodzin (21 procent).

Natomiast osiem procent osób, które wyemigrowały po 2015 roku, stwierdziło, że przyjechały do Niemiec głównie w celu podjęcia studiów lub szkolenia i dalszej edukacji - poinformował Federalny Urząd Statystyczny.

Kanclerz Niemiec o migracji: „To wspólny problem Europy”

REKLAMA

W najnowszym wywiadzie dla magazynu Zeit kanclerz Niemiec Friedrich Merz podkreślił, że nielegalna migracja to wyzwanie, które wymaga solidarnej odpowiedzi całej Europy - także ze strony Polski, z którą Berlin chce współpracować mimo narastających napięć.

"Zeit" zauważył w rozmowie z kanclerzem, że wdrażając zmiany w polityce migracyjnej, Niemcy zrażą do siebie sąsiadów, takich jak Polska, która nie chce zaakceptować odsyłania uchodźców przez Niemcy.

Merz w odpowiedzi podkreślił, że "sytuacja jest szczególnie krytyczna dla Polski, ponieważ kraj ten jest również ofiarą wojny hybrydowej poprzez przepływy migracyjne z Białorusi i Rosji". Dodał, że "wyraźnie zaoferował" pomoc w ochronie granic Polski, które są również granicami zewnętrznymi UE.

Kanclerz zauważył, że "w Polsce istnieje obawa, że odeślemy uchodźców, którzy od lat przebywają w Niemczech, z powrotem przez granicę. To nie o nich chodzi. Chodzi o uchodźców, którzy powinni ubiegać się o azyl w innym kraju UE. Mamy wspólny problem z nielegalną migracją i musimy go wspólnie rozwiązać".

Zaostrzone kontrole i powroty migrantów: Niemcy korzystają z prawa unijnego

REKLAMA

Przypomnijmy, że Niemcy od października 2023 roku zaostrzyły kontrole na granicy z Polską, zawracając migrantów, którzy nielegalnie próbują wjechać do ich kraju. Polska Straż Graniczna przyjmuje migrantów z powrotem na podstawie traktatów dublińskich i umów o readmisji, jeśli przekroczyli granicę UE przez Polskę.

Procedura Dublin III określa, że za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony w UE odpowiedzialne jest co do zasady tylko jedno państwo członkowskie - zazwyczaj pierwsze państwo UE, którego granicę przekroczył starający się o ochronę cudzoziemiec. Na tej prawnej podstawie cudzoziemcy są zawracani do krajów odpowiedzialnych za rozpatrzenie ich wniosków uchodźczych.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Na jak długo dostanę orzeczenie o niepełnosprawności? [ZMIANY 2025]

Od czego zależy okres ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? Na jaki czas orzeka się o niepełnosprawności dziecka? Kogo dotyczą najnowsze zmiany? Odpowiadamy na kluczowe pytania.

Niepełnosprawna według okulisty z ZUS widzi i czyta. Widzi sama do pół metra. Wszystkie sprawy urzędowe pomaga załatwiać rodzina i MOPS

Infor.pl udostępnia miejsce na portalu czytelnikom. Dziś list o pokrzywdzeniu przez ZUS obniżeniem grupy inwalidzkiej. Nie znamy wersji ZUS-u ani dokumentów medycznych z akt tej sprawy. Pomimo to list publikujemy, aby pokazać, że chyba w historii opisanej przez Czytelniczkę nie zadziałał mechanizm wyjaśniania (przez ZUS albo działających w jego imieniu lekarzy) przyczyn obniżenia wysokości grupy inwalidzkiej. Gdyby lepiej wyjaśniono osobom niepełnosprawnym wychodzącym z komisji ZUS o przyczynach niekorzystnej dla nich decyzji, to być może w przestrzeni publicznej mniej byłoby sarkastycznych zwrotów typu "cudowne uzdrowienie przez ZUS".

Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec maja 2025 r. Banki tną procenty ale nadal można dostać nawet 7-8%

Pod koniec maja 2025 r. niełatwo jest znaleźć bank, który w ciągu ostatnich tygodni nie dokonałby cięcia oprocentowania depozytów. Jest już jasne, że drugi miesiąc z rzędu pogorszeniu ulegnie też oferta detalicznych obligacji skarbowych. Jest to efekt uboczny długo wyczekiwanych cięć stóp procentowych, które w maju uchwaliła Rada Polityki Pieniężnej.

Koszty sądowe: Uchwała NSA ważna dla adwokatów i radców prawnych

Wniosek o wznowienie postępowania ws. administracyjnej motywowany wyrokiem TK nie musi dotyczyć istoty takiej sprawy, ale może też odnosić się np. do ponownego określenia wysokości wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu - tak wynika z uchwały NSA.

REKLAMA

Reforma odpadowa nabiera tempa: System kaucyjny i ROP mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce

Reforma odpadowa nabiera tempa. System kaucyjny i Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) mają zrewolucjonizować sposób gospodarowania odpadami w Polsce. Choć przepisy zostały uchwalone, a termin wdrożenia systemu kaucyjnego wyznaczono na 1 października 2025 roku, uczestnicy debaty podczas gali Innowacyjny Samorząd 2025 nie mają złudzeń – przed samorządami i przedsiębiorcami stoi szereg wyzwań, a sukces reformy zależeć będzie od współpracy, edukacji i spójności legislacyjnej.

Podatek od spadków i darowizn: NSA wydał kluczową uchwałę

NSA wypowiedział się w sprawie zeznań podatkowych i terminów związanych z dziedziczeniem. Podjęta przez sąd uchwała okazuje się korzystna dla obywateli.

Zorientowana na człowieka i godna zaufania sztuczna inteligencja (AI) - czyli jaka? Jakie praktyki związane ze sztuczną inteligencją są zakazane przez AI Act?

AI Act to rdzeń prawny dla uregulowania zasad handlu i stosowania technologii ze sztuczną inteligencją w Unii Europejskiej. Ten kluczowy dokument, który można sklasyfikować w segmencie prawa materialnego należy czytać przede wszystkim jako listę „zakazów” dla pełnej wolności gospodarczej w szczytnym celu: mianowicie chodzi o utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy ochroną rynku a konkurencyjnością Europy wobec innych rynków światowych.

5 ważnych terminów w postępowaniu spadkowym w 2025 r. [LISTA]

Chociaż w 2025 r. nie zmieniły się przepisy dotyczące postępowania spadkowego, to warto przypomnieć o najważniejszych terminach. Ich przegapienie może mieć poważne skutki dla spadkobiercy.

REKLAMA

Przełom w orzekaniu o niepełnosprawności. Minimalne okresy ważności orzeczeń o niepełnosprawności – nowe zasady dla 208 chorób. [ROZPORZĄDZENIE]

Dziś, tj. we wtorek, 27 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ws. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Rozporządzenie to wprowadza nowe zasady dotyczące minimalnych okresów ważności orzeczeń o niepełnosprawności.

Staż pracy obejmie także umowy-zlecenia i działalność gospodarczą. Idą duże zmiana w Kodeksie pracy

Od 2026 roku osoby pracujące na umowach zlecenia oraz prowadzące własną działalność gospodarczą zyskają nowe prawa – okresy te będą wliczane do stażu pracy. To efekt przygotowanej przez rząd nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiana obejmie blisko 1,9 miliona osób i ma na celu zlikwidowanie nierówności w dostępie do uprawnień pracowniczych.

REKLAMA