reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Uprawnienia kuratora sądowego – niekonstytucyjne

Uprawnienia kuratora sądowego – niekonstytucyjne

Uprawnienia kuratora sądowego dotyczące m.in. kwalifikacji dozorowanych przez kuratorów skazanych do różnych grup ryzyka są – zgodnie z wyrokiem TK – niekonstytucyjne. Trybunał odroczył utratę mocy przepisów regulujących uprawnienia kuratorów do 30 czerwca 2015 r.

Kilkanaście przepisów z wydanego w 2013 r. rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych zaskarżyła do TK Krajowa Rada Kuratorów (KRK). Kwestionowane rozporządzenie w sposób bardzo istotny zmienia zakres obowiązków kuratorów sądowych, powodując nie tylko wzrost liczby wykonywanych zadań, ale także stopnia ich skomplikowania, czasochłonności i kosztów ich realizacji - napisała we wniosku KRK. Wniosek odnosił się m.in. do zasad kwalifikowania osób - wobec których sprawowany jest dozór - do trzech grup ryzyka powrotu do przestępstwa: grupy obniżonego ryzyka (A), grupy podstawowej (B) i grupy podwyższonego ryzyka (C). W rozporządzeniu wymieniono wiele przesłanek, na podstawie których można zaliczyć skazanego do określonej grupy. Jak wskazała Rada, brak było podstaw do uregulowania takiej kwestii w rozporządzeniu. Kwestionowane przepisy rozporządzenia stanowią władcze formy oddziaływania funkcjonariusza publicznego na obywatela, które zgodnie z orzecznictwem TK objęte są zakazem regulowania w rozporządzeniu - napisała Rada.

Zobacz również: Kurator sądowy – uprawnienia i obowiązki

Stanowisko Rady podzielił Trybunał Konstytucyjny - Przepisy te dotyczą spraw, w których obowiązuje bezwzględna wyłączność ustawy. Za niekonstytucyjny Trybunał uznał też inny z przepisów rozporządzenia dotyczący szczegółowych uprawnień kierowników działających przy sądach zespołów kuratorskiej służby sądowej oraz te zobowiązujący kuratorów do przekazywania komendantom policji informacji o objęciu i zakończeniu dozoru nad skazanym w sprawie związanej z popełnieniem przestępstwa polegającego na użyciu przemocy lub groźby bezprawnej.

TK odroczył utratę mocy przez te przepisy do 30 czerwca 2015 r. Czas dany ustawodawcy powinien być wystarczający na przygotowanie niezbędnych zmian legislacyjnych - ocenił Kotlinowski na zakończenie uzasadnienia.

Wyrok TK z dnia 16 grudnia 2014 r., sygn. akt U 2/14.

Polecamy serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Uprawnienia kuratora sądowego/ Fot. Fotolia
Uprawnienia kuratora sądowego/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama