| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowela ustawy o sądach powszechnych przedmiotem debaty

Nowela ustawy o sądach powszechnych przedmiotem debaty

5 marca odbędzie się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa ws. noweli ustawy o sądach powszechnych, która została skierowana do podpisu prezydenta.

Środowisko prawników i sędziów uważa, że nowelizacja, w której znalazł się m.in. przepis dotyczący informatyzacji sądów, daje zbyt duże uprawnienia ministrowi sprawiedliwości. Pojawiają się wątpliwości, że dzięki temu przepisowi - w ramach sprawowanego przez MS nadzoru zewnętrznego nad działalnością sądów - minister będzie mógł za pomocą systemu teleinformatycznego zapoznawać się z informacjami z postępowań sądowych, również tych np. ze spraw o rozwód. Minister sprawiedliwości odpiera te zarzuty.

Przed tygodniem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych (usp), która trafiła do prezydenta; może on ją podpisać, zawetować albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

"Przed podjęciem decyzji prezydent poprosił nas o opinię. To jest bardzo dobry prognostyk. Zbieramy się 5 marca i będziemy debatować. Są tutaj dwie opcje: albo prośba do prezydenta o zawetowanie, albo o skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Bardzo dobrze się stało, że możemy naświetlić panu prezydentowi nasze argumenty" - powiedział PAP sędzia Żurek. Przypomniał, że podczas prac parlamentarnych KRS wydała negatywną opinię do tej ustawy.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" uważa, że "ustawa zawiera wszystkie krytykowane przez środowisko sędziowskie przepisy, w tym dotyczące ograniczenia roli sędziów rejonowych w sędziowskim samorządzie, ograniczenia roli kolegiów sądów i likwidacji +kilometrówek+ (dla sędziów sądów rejonowych - PAP). Duże kontrowersje, z punktu widzenia praw obywatelskich, budzi w niej kwestia dostępu polityków do akt wszystkich spraw sądowych i systemów informatycznych sądów".

Stowarzyszenie chciałoby zawetowania ustawy, podnosząc, że zakres uprawnień nadanych w tej nowelizacji ministrowi sprawiedliwości, co do gromadzenia i przetwarzania danych z postępowań sądowych, "jest zbyt szeroki i nie zapewnia w sposób należyty ochrony podstawowych wolności obywatelskich". Według "Iustitii", "istotą problemu jest bezpośredni dostęp ministra i ministerialnych urzędników nie tylko do akt sprawy, ale także bezpośredni dostęp do systemów informatycznych sądów".

Minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk przekonywał we wtorek, że dostęp MS do akt sądowych nie zagraża trzeciej władzy. Za "nieporozumienie" minister sprawiedliwości uznał publikacje niektórych mediów o tym, że nowela prawa o ustroju sądów pozwoli mu na dostęp do chronionych informacji, np. ze sprawy rozwodowej. Jak mówił, to nie wchodzi w zakres nadzoru zewnętrznego.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowela ustawy o sądach powszechnych przedmiotem debaty. /Fot. Fotolia
Nowela ustawy o sądach powszechnych przedmiotem debaty. /Fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »