REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przesłuchania ofiar gwałtów - zmiany w przepisach

Przesłuchania ofiar gwałtów - zmiany w przepisach /fot. Fotolia
Przesłuchania ofiar gwałtów - zmiany w przepisach /fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło prace nad ulepszeniem przepisów dotyczących przesłuchań ofiar gwałtów. O zmiany w zakresie przesłuchiwania ofiar gwałtów postulował Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak - w piśmie skierowanym do RPO i zamieszczonym na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich - uznał, należy się zgodzić ze stanowiskiem, iż nie ma jednolitej praktyki w tej kwestii, co skutkuje zbyt długim czasem, jaki upływa między złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a przesłuchaniem pokrzywdzonego przez sąd.

REKLAMA

"W skrajnych przypadkach może chodzić o okres nawet trzech miesięcy" - zauważył przyznając, że jest to dolegliwe dla ofiary przestępstwa.

Jednocześnie wiceminister napisał, że obecne przepisy Kodeksu postępowania karnego nie wskazują terminu, w jakim miałoby odbyć się przesłuchanie.

Zobacz serwis: Sprawy karne

W Kpk w celu "dbałości o stan psychiczny świadka pokrzywdzonego" zapisano, że w przypadkach przestępstw: zgwałcenia, wymuszenia czynności seksualnej, seksualnego wykorzystania niepoczytalności lub bezradności oraz seksualnego wykorzystania zależności przesłuchanie pokrzywdzonego sąd ma przeprowadzać na posiedzeniu, w którym mają prawo wziąć udział prokurator, obrońca oraz pełnomocnik pokrzywdzonego. "Na rozprawie głównej odtwarza się sporządzony zapis obrazu i dźwięku przesłuchania oraz odczytuje się protokół przesłuchania" - głosi Kodeks. Chodzi o to, aby bez potrzeby nie przesłuchiwać ofiar tego typu przestępstw częściej niż to konieczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tymczasem w rozporządzeniu, czyli Regulaminie urzędowania sądów powszechnych, zapisano jedynie, iż tego typu sprawy "należą do kategorii pilnych".

REKLAMA

"Tym samym rozważyć należy uściślenie tej kwestii, zapewne w drodze zmiany regulaminu" - przyznał Piebiak. Dodał, że mogłoby to nastąpić na przykład poprzez zapisanie wprost maksymalnej liczby dni, które mogłyby upłynąć od momentu wpłynięcia wniosku do przesłuchania.

Zdaniem wiceministra oznaczenie tej górnej granicy nastąpi zapewne w ramach szczegółowych konsultacji, gdyż związane jest z kwestiami organizacyjnymi. "Nie zawsze bowiem, szczególnie w mniejszych ośrodkach, istnieje możliwość zapewnienia warunków formalnych do przesłuchania np. psychologa" - zaznaczył.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Piebiak poinformował w związku z tym RPO, że dokumentacja oparta o stanowisko Rzecznika zostanie przekazana departamentowi legislacyjnemu MS "celem wdrożenia stosownych procedur legislacyjnych".

Już w marcu RPO sygnalizował, że od złożenia zawiadomienia o gwałcie do przesłuchania ofiary często mija zbyt dużo czasu. Informował, że z wyrywkowych badań wynika, iż od zawiadomienia do czasu posiedzenia sądowego niekiedy mija 50, 60, a nawet przeszło 90 dni. "Oznacza to, że po tym czasie ofiara ponownie musi zmierzyć się z tym, co ją spotkało" - wskazywał.

Według RPO powodem takiego stanu rzeczy może być niewystarczająca komunikacja sądów z prokuraturami, nieprawidłowości w organizacji pracy sądów, a także ewentualnie to, że podejmujący decyzje o terminie przesłuchań nie rozumieją wagi przesłuchania ofiary gwałtu.

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

    Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

    Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdź czy masz szansę na wolne na ostatnią chwilę.

    Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

    Ministrowie w rządzie Tuska

    Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów na posiedzeniu Sejmu we wtorek 12 grudnia; kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

    Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

    Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

    REKLAMA

    Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

    Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

    Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

    Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

    Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

    Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

    28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

    28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

    REKLAMA

    Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

    Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

    Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

    Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

    REKLAMA