reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Cennik > Informacja ustawowa i jej udostępnianie w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)

Informacja ustawowa i jej udostępnianie w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przechowuje, przetwarza oraz dystrybuuje informacje o historii kredytowej klientów banków i tzw. SKOK-ów w formie raportów kredytowych. System zarządzany przez BIK ułatwia wyżej wymienionym instytucjom ocenę klienta pod kątem jego zdolności do spłaty kredytu, a także ryzyko związane z udzieleniem mu takiego kredytu. Czym jest tzw. informacja ustawowa?

Należy zwrócić uwagę, że powołanie Biura Informacji Kredytowej miało na celu zabezpieczenie środków powierzonych bankom i innym instytucjom finansowym, oraz ochronę klienta przed negatywnymi skutkami np. utraty dokumentu tożsamości (umożliwia sprawdzenie czy ktoś, kto kradł nam tożsamość, nie zaciągnął kredytu).

Czym jest informacja ustawowa?

Informacja ustawowa to informacja dotycząca danych osobowych wnioskodawcy przetwarzana w bazie Biura Informacji Kredytowej. Sporządza się ją w formie określonego wydruku. Na mocy ustawy o ochronie danych osobowych udostępnia się ją nie częściej niż raz na 6 miesięcy.

Czy uzyskanie informacji ustawowej wymaga uiszczenie opłaty?

Wniosek o uzyskanie informacji ustawowej może wnieść każdy. Nie wymaga on uiszczenia opłaty.

Zobacz: Informacja ustawowa a raport plus z BIK

Gdzie można złożyć wniosek?

Wniosek o udostępnienie informacji ustawowej można uzyskać w Biurze Obsługi Klienta (BOK) lub na stronie internetowej BIK. Wniosek należy wypełnić i podpisać. Należy go następnie złożyć w BOK lub wysłać listem poleconym na adres Biura Obsługi Klienta BIK.

Odebranie informacji ustawowej

Informację ustawową można uzyskać bezpośrednio po złożeniu wniosku w Biurze Obsługi Klienta bądź zostanie wyznaczony termin do jej odbioru, jednak nie dłuższy niż 30 dni. Ponadto można ją otrzymać listem poleconym na wskazany adres.

Stan realizacji wniosku

System BIK umożliwia śledzenie, co dzieje się ze złożonym wnioskiem. Każdy wnioskodawca otrzymuje indywidualny numer wygenerowany dla poszczególnych raportów. Dzięki temu w godzinach funkcjonowania systemu BIK można sprawdzić stan realizacji naszego podania. System działa od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00–22.00, w niedzielę  w godzinach 7.00–21.00, z wyłączeniem dni wolnych od pracy.

Czy Biuro Informacji Kredytowej ma prawo do zmiany przetwarzanych w nim danych?

Biuro nie zostało uprawnione do przetwarzania umieszczonych w swojej bazie danych. Ponieważ wszelkie dane pochodzą od banków i innych instytucji kredytowych, tylko te podmioty mogą je aktualizować i poprawiać.

Czy informacja ustawowa może zostać udostępniona drogą telefoniczną lub mailową?

Informacja ustawowa może zostać uzyskana dopiero po uprzednim złożeniu i podpisaniu odpowiedniego wniosku. BIK nie jest uprawniony do przekazywania takiej informacji klientom drogą mailową czy elektroniczną.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Podstawa prawna

Ustawa z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o uzyskanie informacji ustawowej może wnieść każdy. Nie wymaga on uiszczenia opłaty.
Wniosek o uzyskanie informacji ustawowej może wnieść każdy. Nie wymaga on uiszczenia opłaty.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama