REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Poręczenie kojarzy się najczęściej z formą zabezpieczenia kredytu bankowego – bowiem jest to jedna z najczęstszych form występowania tej umowy w obrocie prawnym. Umowa poręczenia ma jednak znacznie szersze ramy i wcale nie musi być stosowana tylko do kredytów czy pożyczek.

Zgodnie z art. 876 kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

REKLAMA

Przedmiotem poręczenia może być więc każde zobowiązanie dłużnika, bez względu na jego źródło (umowa, jednostronna czynność prawna, czyn niedozwolony, bezpodstawne wzbogacenie itp. ). Poręczenie może również obejmować całość danego zobowiązania lub tylko jego część. Może również dotyczyć zobowiązania już istniejącego lub takiego, które powstanie dopiero w przyszłości. Jednak bezterminowe poręczenie za dług przyszły może być przed powstaniem długu odwołane w każdym czasie.

Zobacz Kodeks Cywilny

REKLAMA

Poręczenie może również odnosić się tylko do zobowiązania ważnego i zaskarżalnego. Poręczenie zapłaty za organizatora nielegalnej gry czy zakładu będzie nieważne – bowiem zobowiązanie główne również jest nieważne. Możliwe jest natomiast poręczenie łańcuszkowe – a więc poręczenie wykonania zobowiązania przez poręczyciela (czy też kolejnego poręczyciela).

Umowa poręczenia wymaga do swojej ważności formy pisemnej. O zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika. Jednakże czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachowanie dłużnika po powstaniu zobowiązania, które stało się przedmiotem poręczenia ma istotny wpływ na sytuację poręczyciela. Dlatego też wierzyciel ma obowiązek powiadomić poręczyciela o każdym opóźnieniu dłużnika w spełnieniu świadczenia. W tym bowiem wypadku, jeśli z treści umowy poręczenia nie wynika nic innego, sytuacja dłużnika i poręczyciela jest adekwatna do sytuacji dłużników solidarnych. Oznacza to, że w razie opóźnienia w spełnieniu zobowiązania wierzyciel według własnego wyboru może dochodzić wykonania zobowiązania bądź od dłużnika, bądź od poręczyciela bądź od obojga z nich jednocześnie.

Zobacz: O poręczeniu na forum

REKLAMA

Zobowiązanie poręczyciela staje się wymagalne z chwilą wymagalności długu głównego, tj. z chwilą opóźnienia się dłużnika głównego ze spełnieniem świadczenia. Jeśli zobowiązanie dłużnika jest podzielne, a dłużnik zalega ze spełnieniem tylko części zobowiązania – to w takim samym zakresie wymagalne staje się zobowiązanie poręczyciela. Bardziej skomplikowanie przedstawia się sytuacji gdy wymagalność zobowiązania dłużnika nie jest precyzyjnie określona. W takim wypadku zgodnie z art. 882 kodeksu cywilnego - jeżeli termin płatności długu nie jest oznaczony albo jeżeli płatność długu zależy od wypowiedzenia, poręczyciel może po upływie sześciu miesięcy od daty poręczenia, a jeżeli poręczył za dług przyszły - od daty powstania długu żądać, aby wierzyciel wezwał dłużnika do zapłaty albo z najbliższym terminem dokonał wypowiedzenia. Jeżeli wierzyciel nie uczyni zadość powyższemu żądaniu, zobowiązanie poręczyciela wygasa.

Powiązanie poręczenia z losami zobowiązania głównego sprawia, że poręczycielowi przysługuje prawo zgłaszania wszelkich zarzutów, jakie przysługują dłużnikowi głównemu w stosunku do wierzyciela. Mogą to być zarzuty zarówno niweczące (np. zarzut wygaśnięcia długu głównego), jak i odraczające (np. zarzut nienadejścia określonego w umowie terminu spełnienia świadczenia). Samodzielność pozycji poręczyciela oznacza, że poręczyciel nie traci powyższych uprawnień, chociażby dłużnik zrzekł się ich albo uznał roszczenie wierzyciela. Również czynności dłużnika powodująca przerwanie okresu przedawnienia nie ma wpływu na sytuację prawną poręczyciela.

Dla losów poręczenia nie ma jednak znaczenia porozumienie pomiędzy dłużnikiem a poręczycielem. Poręczyciel nie może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli z powodu błędu wywołanego podstępnie przez dłużnika co do jego wypłacalności w dacie poręczenia (tak: uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 30 września 1996 r., III CZP 85/96).

Umowa poręczenia trwa do chwili wygaśnięcia zobowiązania głównego. Jeśli zobowiązanie główne wygasło z uwagi na jego wykonanie przez poręczyciela - poręczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu, za który poręczył. Gdyby tego nie uczynił, a dłużnik zobowiązanie wykonał, nie może żądać od dłużnika zwrotu tego, co sam wierzycielowi zapłacił, chyba że dłużnik działał w złej wierze.

Zobacz: Forum Prawnikow.pl

Roszczenie wierzyciela w stosunku do poręczyciela przedawnia się w ogólnych terminach przedawnienia przewidzianych w art. 118. Jednakże w ramach zarzutów, które poręczyciel może podnieść przeciwko wierzycielowi (art. 883 § 1), może on bronić się zarzutem przedawnienia przysługującym dłużnikowi głównemu, którego termin określają przepisy regulujące stosunek prawny zachodzący pomiędzy wierzycielem a tym dłużnikiem.

Z chwilą wykonania zobowiązania przez poręczyciela – poręczyciel nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty i może dochodzić jej zwrotu (zapłaty) od dłużnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA