REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w Kodeksie Spółek Handlowych

Subskrybuj nas na Youtube
Prawo fot. Fotolia
Prawo fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 16 czerwca 2011 roku Senat zgodził się na wykreślenie art. 585 z Kodeksu spółek handlowych mówiącego o działaniu na szkodę spółek. Budził on wiele kontrowersji, ponieważ był nieprecyzyjny i pozwalał organom ścigania na zbyt daleko idącą uznaniowość.

REKLAMA

O likwidację tego zapisu wielokrotnie apelował Business Centre Club. Współpraca, która wywiązała się podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie BCC, 7 lutego br. z udziałem ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, w krótkim czasie doprowadziła do przyjęcia korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Podczas majowego spotkania członków BCC z ministrem Kwiatkowskim, prezes BCC Marek Goliszewski oficjalnie zaapelował o usunięcie art. 585. Na wniosek ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała opinię, z której wynikało, że art. 585 Ksh powinien zostać w ogóle zniesiony. Z tą opinią zgodzili się posłowie z sejmowej Nadzwyczajnej Komisji Kodyfikacyjnej, a później Sejm i Senat.

REKLAMA

O planowanych zmianach poinformował podczas uroczystości wręczenia Diamentów do Statuetki Lidera Polskiego Biznesu BCC 15 czerwca minister sprawiedliwości  Krzysztof Kwiatkowski. – Prezes Marek Goliszewski mówił dziś o takich cechach i przymiotach, które muszą być obecne w Państwa działalności gospodarczej: o walce, treningu, pracy, o zwycięstwie, o duszy wojownika. Mam nadzieję, że rząd, który wraz z ministrem Jackiem Rostowskim tutaj reprezentujemy, zrobi wszystko żeby prowadzenie biznesu w Polsce nie było walką, żebyście Państwo nie musieli mieć duszy wojownika, a tylko przedsiębiorcy. Żeby nie trenowały was urzędy w relacjach przedsiębiorca –administracja rządowa, żebyście odnotowali sukces gospodarczy. I mogę tylko powiedzieć,
że BCC robi wszystko, żeby tak właśnie się stało, dobrze reprezentuje wasze interesy.

Zobacz: Kodeks spółek handlowych

Najważniejsze zadanie to teraz wspólna praca, żeby rzeczywistość zmieniać na lepsze. Dowodem dobrej współpracy między BCC, a Ministerstwem Sprawiedliwości jest usunięcie art. 585 z Kodeksu spółek handlowych – powiedział minister sprawiedliwości. Wczoraj, 16 czerwca, na proponowane zmiany zgodził się Senat. Tempo prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw było błyskawiczne. Sejm uchwalił je bardzo szybko, a Senat zaakceptował, dzięki czemu ostatniego dnia czerwca art. 585 zniknie. Jednocześnie 9
czerwca Sejm przyjął zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego pod kierownictwem prof. Andrzeja Zolla zmiany w kodeksie karnym.
Art. 585 ksh budził wiele kontrowersji, bo pozwalał by każda decyzja zarządu powodująca stratę po stronie spółki mogła być zakwalifikowana jako działanie na jej szkodę. Prokurator
mógł więc dowolnie oceniać legalność ryzyka gospodarczego podejmowanego przez zarządy spółek. Na tej podstawie zarzuty usłyszał m.in. prezes Prokom Investments Ryszard
Krauze.

Zobacz: Ochrona pieniędzy podatników przed nadużyciami finansowymi

Dalszy ciąg materiału pod wideo


BCC od lat postulował, aby naprawić złe prawo, które umożliwia zbyt dużą dowolność w interpretacji działań zarządów i w ocenie dopuszczalnego ryzyka biznesowego. Nie ma żadnych wątpliwości, że decyzje w tej sprawie powinni podejmować właściciele prywatnej spółki, a nie prokurator. BCC wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości przygotowuje projekt edukacyjny dla
prokuratorów i sędziów, którego celem jest przybliżenie środowisku prawników mechanizmów gospodarczych, praktyki związanej z prowadzeniem firmy i strategii podejmowania decyzji biznesowych.

Businnes Centre Club

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

Renta wdowia: ZUS rusza z decyzjami, już wkrótce wszystko będzie jasne

Prezes ZUS zapowiedział, że od 13 czerwca rozpocznie się automatyczne wydawanie decyzji w sprawie renty wdowiej. Z dotychczasowych danych wynika, że aż 75% złożonych wniosków rokuje pozytywnie. Problemy pojawiają się w co piątym przypadku – brakuje danych o drugim świadczeniu. Część wniosków zostanie też odrzucona.

4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

REKLAMA

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA