REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety dominują wśród zdających na aplikacje prawnicze

Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w 2022 r. zdało 1 593 kobiety i 957 mężczyzn
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze w 2022 r. zdało 1 593 kobiety i 957 mężczyzn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety to 62,5 proc. osób, które zdały egzaminy wstępne na aplikacje w 2022 r. Zeszły rok był jednym z kolejnych utrzymujących tendencję wyraźnej przewagi kobiet wśród zdających egzaminy wstępne na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. 

Kobiety stanowiły w 2022 r. 62,5 proc., a mężczyźni – 37,5 proc. osób, które uzyskały wyniki pozytywne na egzaminach wstępnych na aplikacje prawnicze. Egzaminy wstępne zdało 1 593 kobiety i 957 mężczyzn. Do egzaminów tych, które w całym kraju odbyły się 24 września przystąpiło łącznie 5 806 osób, w tym 3 697 kobiet (63,7 proc. zdających) oraz 2 109 mężczyzn (36,3 proc. zdających). Oznacza to jednak, że zdawalność w grupie mężczyzn, która wyniosła 45,4 proc. była minimalnie wyższa od zdawalności wśród kobiet – 43,1 proc.

REKLAMA

Ile było kandydatów na aplikacje

REKLAMA

Do egzaminów na aplikację adwokacką przystąpiły 2 173 osoby, a zdało je 911 osób, co stanowi 41,9 proc. przystępujących. Tymczasem w roku 2021 zdawalność wyniosła 59,8 proc. Do egzaminu wstępnego na aplikację radcowską przystąpiło 2 791 osób, zdało 1 152 osoby, co stanowi 41,3 proc. W roku 2021 zdawalność wyniosła 59 proc. Do egzaminu wstępnego na aplikację notarialną przystąpiły zaś 682 osoby, zdało go 389 osób, co stanowi 57 proc. W roku 2021 zdawalność wyniosła 60,7 proc. Natomiast do egzaminu wstępnego na aplikację komorniczą przystąpiło 160 osób, zdało go 98 osób, co stanowi 61,3 proc. W roku 2021 zdawalność wyniosła 64,2 proc.

Z opracowania MS wynika m.in., że największą przewagę kobiet nad mężczyznami odnotowano w przypadku aplikacji notarialnej, gdzie 75,2 proc. przystępujących do egzaminu stanowiła płeć piękna (513 kobiet wobec 169 mężczyzn). Wynik pozytywny uzyskało 279 kobiet i 110 mężczyzn (71,7 proc. do 28,3 proc.).

Także w przypadkach pozostałych trzech aplikacji przewaga kobiet jest wyraźna, choć nie tak duża jak na aplikacji notarialnej. W przypadku aplikacji radcowskiej kobiety to 61,4 proc. osób z pozytywnym wynikiem egzaminu (707 do 445 mężczyzn). Na aplikacji adwokackiej – 60,7 proc. (553 do 358 mężczyzn), zaś na aplikacji komorniczej 55,1 proc. (54 do 44 mężczyzn).

Które uczelnie przodują pod względem zdawalności

Zdawalność ubiegłorocznych egzaminów okazała się niższa niż w 2021 r. Zdawalność na aplikacje adwokacką i radcowską wyniosła ponad 41 proc., zaś rok wcześniej było to ponad 59 proc. Zdawalność egzaminów na aplikacje notarialną i komorniczą była także nieco niższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zeszłym roku do tych egzaminów przystąpili absolwenci 51 polskich uczelni, w tym 23 publicznych i 28 niepublicznych. W egzaminach brało także udział ośmiu absolwentów uczelni zagranicznych – trzech z Ukrainy, po dwóch z Rosji i Holandii oraz jedna z Białorusi.

Spośród 6 082 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2022 r. do tych egzaminów przystąpiło 2 686 osób – czyli ok. 40 proc.

REKLAMA

W przypadku absolwentów 2022 r. najlepsze wyniki osiągnęli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (82,6 proc. zdawalności), absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (72,2 proc.), Uniwersytetu Śląskiego (66,3 proc.) i Uniwersytetu Gdańskiego (66,1 proc.).

Generalnie 81,9 proc. osób przystępujących do tych egzaminów skończyło uczelnie publiczne, zaś 18, 1 proc. – niepubliczne. Zdawalność wśród absolwentów uczelni publicznych była wyższa i wyniosła 47,4 proc., podczas gdy wśród absolwentów uczelni niepublicznych 28,1 proc.

Dla porównania w 2008 r., od kiedy są prowadzone szczegółowe analizy, do egzaminów przystąpili absolwenci 21 uczelni wyższych, w tym 15 publicznych i sześciu niepublicznych.

Od kiedy egzaminy na aplikacje organizuje ministerstwo

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., a na aplikację komorniczą – od roku 2008. Od roku 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje samorządowe przystąpiło łącznie ponad 154 tys. osób, spośród których wynik pozytywny otrzymało 72 tys. (46,6 proc.).

„Egzaminy cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów studiów prawniczych. Ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego” – wskazał resort sprawiedliwości. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA