REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć pismo w sądzie?

Jarosław Krasnodęmbski
Każde pismo musi być podpisane przez jego autora.
Każde pismo musi być podpisane przez jego autora.

REKLAMA

REKLAMA

Często osoby zainteresowane załatwieniem sprawy na drodze sądowej mają problem polegający na braku wiedzy co do sposobu złożenia pisma w sądzie. W tym artykule postaram się przedstawić w jaki sposób należy składać pisma do sądu.

Informacje wspólne dla wszystkich kategorii spraw

REKLAMA

Pismo składane do sądu powinno być sporządzone w języku polskim, który jest językiem urzędowym w każdym polskim sądzie. Pisma kierowane do sądu należy sporządzać czytelnie – nie ma tu wymogu sporządzenia pisma w formie drukowanej jednak forma pisana jest już używana bardzo rzadko. 

Jeżeli pismo, które składamy jest kolejnym pismem w danej, toczącej się sprawie, należy podać sygnaturę tej sprawy, czyli jej oznaczenie.  

Każde pismo musi być podpisane przez jego autora.

REKLAMA

Pisma składane do sądu nie muszą być zredagowane przez prawnika, ale powinny być one skonstruowane w taki sposób, aby było zwięźle przedstawione, co jest przedmiotem wniosku, czego składający pismo się domaga i jakie jest uzasadnienie  wskazanego żądania. Niektóre pisma z mocy prawa muszą być jednak sporządzone i wniesione przez adwokata (np. art. 55§2 Kodeksu postępowania karnego), 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem pisma jest adres dla korespondencji, który występuje na terenie Polski (nie musi to być adres zameldowania). Jeżeli w toku postępowania podany adres ulegnie zmianie, należy o tym jak najszybciej zawiadomić Sąd.

Często zdarza się, że wniesienie jakiegoś rodzaju pisma jest możliwe jedynie poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Stosowny formularz można uzyskać w budynku Sądu albo znaleźć w Internecie. 

Zobacz: Prawa i obowiązki świadka w sądzie

Opłaty

Niektóre pisma składane do sądu wymagają opłaty. Po złożeniu pisma, wezwanie do opłacenia kosztów zostanie przesłane na podany przez wnoszącego adres do korespondencji. Opłatę taką można uiścić zarówno w kasie sądu , na poczcie lub w banku, a także naklejając na pismo znaki opłaty sądowej.

Terminy 

Często zdarza się, że pismo, aby wywoływało swoje skutki procesowe, musi być wniesione w określonym terminie (np. apelacja czy zażalenie). Termin na wniesienie pisma jest zachowany, gdy pismo zostanie złożone w biurze podawczym sądu albo nadane na poczcie, najpóźniej ostatniego dnia terminu.

Pismo wniesione po terminie jest bezskuteczne. 

Potwierdzenie złożenia pisma

Po złożeniu pisma istnieje możliwość uzyskania potwierdzenia dokonania tej czynności. Potwierdzenie takie można otrzymać już przy składaniu pisma w biurze podawczym sądu. Takie potwierdzenie otrzymuje się na kopi składanego pisma.  W przypadku nadania pisma pocztą listem poleconym – potwierdzeniem złożenia pisma będzie zachowanie potwierdzenia nadania owego listu.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA