| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Jak złożyć pismo w sądzie?

Jak złożyć pismo w sądzie?

Często osoby zainteresowane załatwieniem sprawy na drodze sądowej mają problem polegający na braku wiedzy co do sposobu złożenia pisma w sądzie. W tym artykule postaram się przedstawić w jaki sposób należy składać pisma do sądu.

Informacje wspólne dla wszystkich kategorii spraw

Pismo składane do sądu powinno być sporządzone w języku polskim, który jest językiem urzędowym w każdym polskim sądzie. Pisma kierowane do sądu należy sporządzać czytelnie – nie ma tu wymogu sporządzenia pisma w formie drukowanej jednak forma pisana jest już używana bardzo rzadko. 

Jeżeli pismo, które składamy jest kolejnym pismem w danej, toczącej się sprawie, należy podać sygnaturę tej sprawy, czyli jej oznaczenie.  

Każde pismo musi być podpisane przez jego autora.

Pisma składane do sądu nie muszą być zredagowane przez prawnika, ale powinny być one skonstruowane w taki sposób, aby było zwięźle przedstawione, co jest przedmiotem wniosku, czego składający pismo się domaga i jakie jest uzasadnienie  wskazanego żądania. Niektóre pisma z mocy prawa muszą być jednak sporządzone i wniesione przez adwokata (np. art. 55§2 Kodeksu postępowania karnego), 

Ważnym elementem pisma jest adres dla korespondencji, który występuje na terenie Polski (nie musi to być adres zameldowania). Jeżeli w toku postępowania podany adres ulegnie zmianie, należy o tym jak najszybciej zawiadomić Sąd.

Często zdarza się, że wniesienie jakiegoś rodzaju pisma jest możliwe jedynie poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Stosowny formularz można uzyskać w budynku Sądu albo znaleźć w Internecie. 

Zobacz: Prawa i obowiązki świadka w sądzie

Opłaty

Niektóre pisma składane do sądu wymagają opłaty. Po złożeniu pisma, wezwanie do opłacenia kosztów zostanie przesłane na podany przez wnoszącego adres do korespondencji. Opłatę taką można uiścić zarówno w kasie sądu , na poczcie lub w banku, a także naklejając na pismo znaki opłaty sądowej.

Terminy 

Często zdarza się, że pismo, aby wywoływało swoje skutki procesowe, musi być wniesione w określonym terminie (np. apelacja czy zażalenie). Termin na wniesienie pisma jest zachowany, gdy pismo zostanie złożone w biurze podawczym sądu albo nadane na poczcie, najpóźniej ostatniego dnia terminu.

Pismo wniesione po terminie jest bezskuteczne. 

Potwierdzenie złożenia pisma

Po złożeniu pisma istnieje możliwość uzyskania potwierdzenia dokonania tej czynności. Potwierdzenie takie można otrzymać już przy składaniu pisma w biurze podawczym sądu. Takie potwierdzenie otrzymuje się na kopi składanego pisma.  W przypadku nadania pisma pocztą listem poleconym – potwierdzeniem złożenia pisma będzie zachowanie potwierdzenia nadania owego listu.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marlena Skiba

Dyrektor Zarządzający w firmie Usługi Doradcze Smart Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »